Tiross ts-784 ,fotki wnętrza dla potomnych.

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Tiross ts-784 ,fotki wnętrza dla potomnych.

Post autor: adam123 »

Witam!
Zmuszony byłem kupić tanią latarke. Na allegro można spotkać dużo chłamu ,przeważnie zoom'y na 3 paluszki ,co by chinczyk tylko dał rezytor i wio.Spotkałem w sklepie w moim mieście nie jakiego TIROSS'A ,chodz nie był on polecany ,postanowiłem go kupić.
Jak wygląda ogólnie to podpowie google ,ja chciałbym pokazac co ma w środku.
Pierwsze co mnie miło zaskoczyło to smar na gwintach ,jak i oring'i.
Latarka ma ciekawy wygląd ,duża głowicac reszta cieniutka.
Driver hmm no tu to jest wogóle niespodzianka. Latarka świeci na 1 paluszku ,2 ,jak i 3.
Wiadomo na 1 paluchu dużo światła nie ma ,ale do domu wystarczy.Latarka ma 3 tryby ,50%100% SOS. Aby przełączać tryby nie trzeba kilkać wystarczy lekko wcisnąc dupke.
Dioda ,no tu już szału nie ma coś ala luxeon.Dioda opiera sie na rantach.
Nie jest to może zbyt dokładna recenzja nie ma pomiarów prądu itp ,jednak zawsze wiadomo co ma w srodeczku.

TUTAJ FOTECZKI:

Obrazek

Obrazek

[img]httpa://www.swiatelka.pl/upload_img/miniaturki/IMG_506b1bdf06a2b8244.jpg[/img]
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

W takiej konfiguracji dioda ugotuje się. Nie ma żadnego chłodzenia, więc to do poprawki w pierwszej kolejności. Widać że ceną nie grzeszy.
ILPT
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Spokojnie na razie musi byc tak ,latarka 35zł kosztowała. Mam diode xr-e q5 tylko ,że na tym kólku 10mm ,z romka rc-29.Musze kupic mcpcb star i zmienie diodę ,oraz przesmaruje klejem termo ,pozatym dioda przy 350mA ,to raczej sie dużo nie grzeje.

[ Dodano: 2 Październik 2012, 20:06 ]
Po pierwszych swieceniach stwierdzam ,że latareczka świeci bardzo mocno do swiecenia spokojnie wystarcza tryb 50%.Jedyne co to troche fioletowe światło ,ale diode można za 7,5zl kupic na alledrogo :) Na 1 paluszku latarka świeci o dziwo bardzo dobrze ,lepiej niz te ladowane z gniazdka wynalazki.
Latareczka bardzo leciutka.
Polek
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2012, 18:21
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Polek »

ugotujesz diodę nawet przy 350mA... tzn ona trochę pożyje czego przykładem jest moja stara "zoomówka", ale co to za życie? :) Diody xr-e nie wkładaj, bo moja przy 200mA się robi "ciepła" z tą dziurą pod nią.

A ten Trioss, nie chce nic mówić ale wykonanie typowego chińczyka za ok 10-25zł na giełdzie/allegro.

Jak skończę swój projekt zoomówki to wrzucę relację, z przeróbką będzie tańsza niż ta, a ocenę pozostawię wam.
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Hmm kolega z klasy ma tokarke dotoczylby mi pierscien z aluminum ,może to by cos dało ?Kolega miał zoomówke za 10zł na 3AAA ,i to jest topiero tragedia.
Pozatym ja nie lubie zoomów miałem rc-29 i wiecej zooma nie kupie.

[ Dodano: 2 Październik 2012, 23:53 ]
U hu http://www.hueyjann.com.tw/self_pages/e ... 5w_5w.html ,dioda która tu siedzi to jakis 0,5w wynalazek prąd max 150mA ,a stumien swietlny 25lm ;O
Wciskając tam xr-e q5 ,powienienem uzyskać wzrost strumienia świetlnego o 100% ,nie wspominając o barwie :?:

[ Dodano: 2 Październik 2012, 23:59 ]
Skoro ten wynalazek ,którego prąd max wynosi 150mA jakoś żyje ,to taka xr-e powinna tam brac to na klate wszystko.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A skąd wiesz że to 0,5 W ? Zobaczyłeś fotkę i już po tym identyfikujesz diodę. Chińczycy produkują diody od 0,5 do 5 W które są z zewnątrz identyczne i nie idzie poznać która to która.

Zanim cokolwiek włożysz w tą latarkę, poczytaj trochę forum, dowiedz się co i jak i wiedź, że wpychanie tam XR-E nie ma żadnego sensu, bo dioda nie m chłodzenia. XR-E pewnie będzie miało niższe VF, w diodę pójdzie wyższy prąd przy fakt, niższym napięciu, ale i tak parametry mogą się drastycznie zmienić i ugotujesz diodę w kilka minut.
ILPT
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Hmm zacznę chyba od tego że pożyczę miernik i pomierzę prądy.
1w czy 0,5 ,można poznać w przypadku chinoli między innymi po ilości "drucików" ,doprowadzonych do emitera.
Wiecie gdzie mogę zakupić ssc p4 ,lub podobne ?
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=2271
Ostatnio zmieniony środa 03 paź 2012, 21:33 przez adam123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A po co ci P4 ? Tanie chinole mają podobną wydajność. P4 to już straszny przeżytek którego nie warto używać.

Ilość drucików tutaj jest loterią - mam w swoim składzie diody o mocy 1W które mają 4 druty jak i takie z dwoma. Mam też diody 5W, białe zimne (około 7000K) z dwoma drutami zasilającymi strukturę. Włącz latarkę i sprawdzaj temperaturę podłoża diody palcem. Po chwili pewnie będzie gorące, jeśli po 2 - 3 min nie utrzymasz na nim palca, to pewnie idzie w diodę około 1 - 2 W, dioda osiąga 70 - 80 st na MCPCB a sam chip ma grubo ponad 100 st.
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Panie skaktus ,ja wiem że dioda powinna być na pełnej ,pigule wkręcanej w body ,a wszędzie wypływać fujik.Niestety ja na to nie mam ,jak sie dioda ugotuje trutno to kupie wtedy coś pożądnego ,aktualnie mam dużo ważniejszych wydatków ,a wieczory coraz szybciej i potrzebne JAKIEŚ świecidełko.
Siła światła była by OK ,jednak barwa już nie.
Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/led-3w-emiter-190lm-h ... 95384.html ,czy tu barwa oraz jasność się poprawi?
Gdzie się da dam poprawie przewodnictwo cieplne pastą do radiatorów od znajomego.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Witaj Adam123

Prosto i tanio.
Wytoczyć podkładkę aluminiową tak z 5mm grubości i wcisnąć w pigułę (można dać trochę pasty termo). Dioda XR-E na paście termo może być dociskana i centrowana przez ref. Jak ref jest metalowy, nie zapomnij o przekładce plastikowej.
W późniejszym terminie można pomyśleć o jakimś porządniejszym driverze i włączniku.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A wiesz o tym, że dioda im wyższą temperaturę osiąga tym daje z siebie mniej światła i do tego jego barwa wybitnie zaczyna się psuć i światło robi się niebieskie, zielenieje itd... Choć byś w tą pigułę wcisnął kapę z miedzi od ogrzewania, kosztuje całe 50 gr... Jak na razie na siłę próbujesz przerobić latarkę na coś lepszego bez podstaw do przeróbki. Do tej latarki, w tym stanie, po przesmarowaniu rantów pastą itd max prąd dla diody to jakieś 150 - 200 mA, inaczej będzie tylko gorzej.

Dioda którą pokazałeś raczej się nie nadaje. Przy prądzie 700 mA osiąga około 190 lumenów. Barwa nie określona, więc możesz dostać 6300 (taka jeszcze "ujdzie w tłoku" lub 7000 która do niczego się nie nadaje). Przy 1W osiągniesz około 80 - 90 lumenów, po nagrzaniu się podłoża diody, jakość światła spadnie i dostaniesz na wyjściu (po uwzględnieniu strat na refie i szybce) jakieś 50 lumenów...

Za latarkę dałeś około 30 zł. Do tego dioda z wysyłką daje około 10 zł. Razem w granicach 40 zł. Za około 55 zł mogłeś mieć Romisena RC-U4, kawał latary w łapie, porządne wykonanie, Tiross przy niej to zabawka. Kosze przeróbki Tirossa przekroczy koszt zakupu porządnej latarki. Romisen osiąga 240 lumenów bez żadnych przeróbek.
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Aj kurcze ,że wcześniej nie widziałem tego rc-u4 :|
Wiem mniej więcej co potrzeba do przeróbki latarki ,ale nie będę teraz bawił się w toczenie nowej piguły do latarki za 30zł. Latarka po 5 min świecenia nie robi się nawet ciepła więc wiadomo ,że z odprowadzaniem ciepła nie ma wesoło. Ahhh najwyżej ta niech sobie będzie już taka jaka jest, może kiedyś kupię] tego romka.
Ostatnio zmieniony środa 03 paź 2012, 21:59 przez adam123, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jeśli się chcesz zorientować w zakresie modyfikacji tanich latarek, to kiedyś popełniłem taki czyn ;) Tania latarka No Name

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Polek
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2012, 18:21
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Polek »

Jeśli kolega ma tokarkę, to nie myśl tylko wytocz wkładkę w pigułę nawet 3-4mm grubą, i będzie dobrze, w xr-e jakieś 700mA moim zdaniem wtedy możesz spokojnie puścić. Lepsze to niż dziura.

Body tej latarki wg mnie wygląda całkiem spoko, zmiana piguły + diody (którą masz) + sterownika ( da się zamknąć w 15zł, czyli latarka o 50% w górę) i będzie bdb światełko. ;)
Ostatnio zmieniony czwartek 04 paź 2012, 07:12 przez Polek, łącznie zmieniany 1 raz.
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Dziękuję za pomoc wszystkim.Tego tirossa już zostawie w spokoju świeci to świeci ,i niech tak zostanie :wink:
Jak wpadnie mi troche gotówki to kupię tego rc-u4.
ODPOWIEDZ