Budowa latarki na diodzie cree

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
kielbol3
Posty: 17
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 21:33
Lokalizacja: adamow

Post autor: kielbol3 »

więc jaki sterownik polecacie ?

znalazłem stronę znaczy sklep z driverami

http://www.mhunt.pl/czesci-do-latarek-sterowniki pomógł by mi ktoś dobrać do tego diodę? i zasilanie raczej ale nie na 100% będę mieć nowe body większe gdzie mieści się akumulator ultrafire 3.7v
Ostatnio zmieniony sobota 29 gru 2012, 18:49 przez kielbol3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
W mniej optymistycznej wersji dioda XP-G i driverek 4 x AMC
W bardziej wypasionej, XML i 8xAMC, ale tu już trzeba sporo popracować nad termiką piguły itp.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
kielbol3
Posty: 17
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 21:33
Lokalizacja: adamow

Post autor: kielbol3 »

Witam
Czyli taka dioda
http://allegro.pl/cree-xp-g-r4-neutraln ... 19877.html ile będzie mieć lm? ten driver będzie dobry? http://allegro.pl/led-driver-sst90-sst5 ... 27487.html?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ta dioda ma tyle ile jest podane na aukcji (ok 400-450lm max przy 1,5A).
Driver, pomimo, że jest dobry to się nie nadaje za bardzo do latarki jaką chcesz zrobić, bo fabrycznie nie ma możliwości zmiany trybów. Odpowiedni byłby http://allegro.pl/sterownik-driver-led- ... 72904.html ale z 4ma układami AMC (1,4A max) - od cafela także (musisz zapytać go o sterownik, bo widzę, że w tej chwili nie ma wystawionego). Cafel na tym forum obecny jest pod nickiem Greg, jakby co. Odpowiednie sterowniki są też dostępne w >mhunt.pl.
bobone
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 20:19
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: bobone »

Ta dioda emituje max 430 lumenow, biorąc pod uwage straty na tej soczewce będzie z 300 może wiecej. Taki driver Ci nie potrzebny można kupić taniej, poza tym nie chodzi tu o cene a parametry. Szukaj jakiegoś z maxymalnym prądem 1,5A.

Trochu się spóźniłem, sorki aktualnie net tylko w komie.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Kolego, widzę, że się mocno zapaliłeś. Zanim jednak dokonasz jakiegoś zakupu na spokojnie rozłóż tę latarkę na czynniki pierwsze. Zobacz pigułę, czyli ten element, do którego powinna być przyklejona dioda. Podejrzewam, (bo nie chcesz nam pokazać zdjęć wnętrza), że jest to element aluminiowy z dużą dziurą w środku, który jest jednocześnie odpowiedzialny za trzymanie głowicy, żeby nie wypadła. Trzeba go pewnie wykręcić i zmierzyć średnicę gniazda, w którym ma być posadzona dioda wraz z podłożem. Obawiam się, że XP-G na podłożu 21mm nie wejdzie do tej piguły i trzeba wtedy poszukać, na mniejszym 17mm lub 14mm, a wszystko to ze względu na rozmiar latarki, skoro ma 26mm średnicy, to takie podłoże jak proponujesz tam nie wejdzie.
Kwestia diody. XP-G to w miarę trafny wybór, ale ja dałbym tam, XP-E a to dlatego, że ma mniejszy kąt święcenia i przy tak maleńkiej soczewce z XP-G może być lepiej tylko blisko a i tak nie wiele, a na większe odległości będzie katastrofa, bo i tak większość emitowanego światła nie trafi w soczewkę tylko zostanie w głowicy. Kolejna sprawa, to jeżeli siedziała tam oryginalnie XR-E to trzeba by zastosować podkładkę pod każdą proponowaną, bo XR-E jest dość "wysoka", więc ogniskowa w zoomie, może się nie zgadzać, chyba, że zostaniesz przy takiej jak była, a zmienisz tylko sterownik i rodzaj zasilania (bo to będzie konieczne, ale to później), i będzie lepiej świecić.

Teraz kwestia zasilania i sterownika. Żaden sterownik, z proponowanych wyżej nie odpadli Ci latarki na 1AA, ponieważ są to sterowniki przewidziane do zasilania w zakresie 2.8 -4.2V, a paluszek ma 1,5V, i tu trzeba pomyśleć o ogniwie li-ion 14500, a co za tym idzie, odpowiedniej do niego ładowarce. Sam sterownik nie powinien moim zdaniem puszczać więcej niż, 1A w diodę, przy tak małej konstrukcji i założeniu, że dobrze poradzisz sobie z odprowadzeniem ciepła z diody, to po minucie przy prądzie 1.5 A będzie problem z utrzymaniem jej w ręku, a jeśli nie będzie, to dioda padnie w kilka godzin, a i tak przez ten czas będzie słabo świecić ze względu na wysoką temperaturę.

Uff.... :)
Więc za nim coś kupisz, zobacz co masz i podejdź na spokojnie. Pomożemy, ale Ty też musisz nam pomóc w zdobyciu wiedzy na temat konstrukcji posiadanej lampki. Jeśli nie przemyślisz dokładnie pracy, to szkoda twoich pieniędzy i czasu.

Pozdrawiam

Zbyszek
kielbol3
Posty: 17
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 21:33
Lokalizacja: adamow

Post autor: kielbol3 »

Witam
Moim zdaniem te body jest jakieś dziwne ostatnio trochę czytam na temat latarek rozebraliśmy z kolegą tą jego latareczkę zmierzyliśmy ma 21mm u mnie gdy zamówię diodę 21mm to mi się nie zmieści za Chiny Ludowe bo mam jakieś Chińskie body które ma 16,4(dziwny wynik) w dodatku radiator jest ubogi tak mały ze ta latarka nie miała szans długiej pracy i zresztą zbytnio dobrze dioda radiatora się nie trzymała więc w te 16 mm dioda 21mm mi nie wejdzie więc szukam nowego body.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

kielbol3 pisze:w te 16 mm dioda 21mm mi nie wejdzie
Ot właśnie to ;),

Jak już pisałem, ze względu na ograniczenia w możliwościach zasilania, wiele się z tego nie da wyciągnąć.

Czy zakupy za granicą wchodzą w grę? System PayPal itp.? Opis jak to działa jest gdzieś na forum. Bo tam można nabyć całkiem przyzwoite elementy do budowy latarki tyle że czas oczekiwania zaczyna się od 10-14 dni.
kielbol3
Posty: 17
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 21:33
Lokalizacja: adamow

Post autor: kielbol3 »

Witam

Potrzebne mi nowe body na allegro do 20 zł które będzię dobre ma ktoś jakieś pomysły?

a co do kompletnej latarki

http://allegro.pl/trustfire-z5-latarka- ... 15024.html ? dobra jako szperacz? jak ją oceniacie
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Widzę, że koniecznie musisz mieć zoom. W śród użytkowników tego forum zoomy cieszą się zróżnicowaną popularnością, to ze względu na ich konstrukcję, zwłaszcza pod kątem odprowadzania ciepła z diody, ponieważ najczęściej w odróżnieniu od latarek reflektorowych, głowica będąc ruchoma nie bierze udziału w transmisji ciepła na zewnątrz. Po za tym takie chińskie wynalazki mają jedną zasadniczą wadę, pomijając termikę, mianowicie plastikowe soczewki. W podanym przez ciebie linku jest latarka z diodą jak podejrzewam XM-L choć pewności tu nie ma, bo gość wypisuje takie fanaberie, że się "klamki wyginają". Chodzi o to, że jeśli tam rzeczywiście jest taka dioda, to w przypadku tejże latarki, nie jest to żadnym plusem, dlatego, że soczewka jest za mała aby wykorzystać cały zakres światła diody, (pisałem już o tym kilka postów, wyżej). Przypuszczam że soczewka ma jakieś 28-30mm i mogę się założyć, że już, np. XP-G zaświeci 150% dalej, a na flood, będzie może 10-15% słabsza, o ile nawet nie mniej.
Na bank taka latarka musi być poddana modyfikacji, co zresztą już kiedyś było na forum nawet przedstawiane.

Jeśli koniecznie chcesz zoom, to podobnej cenie jest coś zdaje się bardziej markowego, choć to podobne konstrukcje, tyle że dioda inna, to sprzedawca jest pewniejszy i przynajmniej podaje w miarę prawdziwe parametry.

http://mediajet.pl/pl/p/Latarka-LED-EDI-T-T12R-250lm-18650/519

To propozycja pierwsza z brzegu i nie przestrasz się różnicy lumenów, zaraz wyjaśnię dlaczego.

Jeśli idzie o latarkę z twojego linku, to facet albo oszukuje albo jest nie świadomy tego co pisze i generalnie nie ma pojęcia o co w temacie chodzi.

Na dodatek dioda pewnie ma wysokie Vf i odcień będzie piekielnie zimny, aż do zniebieszczenia.

1. 1600lm - ta dioda w idealnych warunkach nie osiągnie nawet 1000lm, a po przejściu przez tą soczewkę nie wiem czy zostanie 600.
2.
7 TRYBÓW ŚWIECENIA:

- zoom wł

- zoom wył

- stroboskop

- SOS

- 100%

- 50 %

- 25 %
to też jest chore, ustawienie ogniskowej to nie tryb.

3.
CREE XM-LED T6
facet nawet nie potrafi przepisać z latarki kilku znaków.

4.
- soczewka: tak

- potężny aluminiowy reflektor
*niepotrzebne skreślić.

Po za tym o sensowność i opłacalność modyfikacji tego akurat modelu powinieneś zapytać kolegę DNF tutaj z forum, bo on chyba kiedyś takie coś modował.
kielbol3
Posty: 17
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 21:33
Lokalizacja: adamow

Post autor: kielbol3 »

Będę szukać nowego body jak znajdę zrobię zdjęcia i zmierzę miejsce na moduł tylko jeszcze nie wiem czym różni się ciepła dioda od zimnej
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Ciepła barwa diody daje mniej lumenów jednak lepiej odzwierciedla barwy i kształty oświetlanych przedmiotów. Zimna jest jaśniejsza, ale przekłamuje barwy np. trawa pokryta rosą z większej odległości robi wrażenie jakby była zmarznięta, w skrajnych przypadka liście na drzewach są niebieskie.

Pytanie, czy ty koniecznie potrzebujesz latarkę z zoomem, jakie obiekty chcesz oświetlać i na jakim zasięgu Ci zależy?
kielbol3
Posty: 17
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 21:33
Lokalizacja: adamow

Post autor: kielbol3 »

Witam w nowym roku

Zależy mi aby przyświecić w krzaki albo gdzieś między budynki, taki szperacz na 150 m
Ostatnio zmieniony wtorek 01 sty 2013, 14:10 przez kielbol3, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ