Pomoc w wyborze dobrej ładowarki R6

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Pomoc w wyborze dobrej ładowarki R6

Post autor: bandit »

Witajcie,
niestety moja stara ładowarka na akumulatorki R6 wyzionęła ducha. Wobec tego zacząłem czytać fora i przeglądać oferty i nie wiem na co się zdecydować..
Mam raczej podstawowe wymagania. Możliwość ładowania 4 ogniw z osobnymi kanałami. Poręczna, dużo latam, nie mogę sobie pozwolić na zbędne kilogramy.
Na samym początku myślałem nad bc-700 lub bc-900. Później znalazłem jakąś zwykłą ładowarkę sanyo :
https://www.hurt.com.pl/ladowarka-sanyo ... p8640.html
Powiedzcie, jaki jest optymalny prąd do ładowania akumulatorków r6 ? Czy deklarowane 3,5h nie są za bardzo wyśrubowane ?
Moja ładowała w ok 8h 4 eneloopy 2000.
Zależy mi na szybkości ładowania (lampy błyskowe i wyzwalacze ), ale nie kosztem żywotności ogniw.
Będę ładował eneloopy 2000 oraz 2500.
Będę wdzięczny za jakieś rady.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Mam tą ładowarkę od prawie 3 miesięcy tylko kupowałem jak były jeszcze była starsza wersja ogniw, prądy ładowania przedstawiają się tak:
AA: 560mAx4; 1120mAx2; 1680mAx1
AAA:280x4; 560mAx2; 840mAx1

przy 4AA faktycznie czas ładowania przy akku. dołączonych do zestawu nie przekracza 2,5h co jest naprawdę bardzo fajnym wynikiem;
umieszczając 2 ogniwa na brzegach czas ładowania nie przekracza 2h;
a umieszczając jedno na brzegu prawym/lewym ogniwo jest gotowe w ciągu 1.20h.

Myślę że w firmie wiedzą jakim prądom ładowania podołają ich ogniwa więc chyba nie ma obawy co do przyśpieszonej/nagłej śmieci, dodatkowo jest gwarancja a ta firma ma naprawdę bardzo fajne podejście do klienta i nawet jak by coś to nie będzie problemu, kiedyś odesłałem im uszkodzoną ładowarkę, pogadałem z pracownikiem na GG i wymienili na lepszą a żeby cena się zgadzała to dostałem jeszcze WALLe-go.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

bandit pisze:Zależy mi na szybkości ładowania (lampy błyskowe i wyzwalacze ), ale nie kosztem żywotności ogniw.
Dlatego chyba jednak lepsza będzie BC700/900 lub topowy model MH-C9000, bo mają funkcje rozładowania i wyboru prądu ładowania a przecież najczęściej można ładować małymi prądami (przez noc) a tylko czasem zajdzie potrzeba szybkiego naładowania. Do tego warto od czasu do czasu ogniwo odświeżyć a także poznać jego pojemność, bo może się okazać, że któreś już się nie nadaje do dalszego użytku i jest słabym ogniwem danego pakietu.
zlyzka
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek 24 wrz 2012, 08:38

Post autor: zlyzka »

BC-700/900. Kupiłem już trzecią, bo w zestawie z aku jest taniej:)
Gdybyś kupował przez hurt.com.pl, to kod rabatowy na 5%: 888999
Awatar użytkownika
wikrap1
Posty: 355
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: wikrap1 »

Ja mam BC-700 już kilka lat i spisuje się świetnie. Ma funkcje odświerzania ogniw czyli kilka cykli ładowania/rozładowania i długo leżącym starym ogniwom bardzo to pomaga.
3 stopnie ładowania. 200 500 700mA na kanał. Mierzy napięcie. Full wypas według mnie :wink:
SF L2 XM-L T5 4B
Armytek Wizard WR
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pomoc w wyborze dobrej ładowarki R6

Post autor: Pikom »

bandit pisze:[...]
Powiedzcie, jaki jest optymalny prąd do ładowania akumulatorków r6 ? Czy deklarowane 3,5h nie są za bardzo wyśrubowane ?
Moja ładowała w ok 8h 4 eneloopy 2000.
Zależy mi na szybkości ładowania (lampy błyskowe i wyzwalacze ), ale nie kosztem żywotności ogniw.
Będę ładował eneloopy 2000 oraz 2500.
Będę wdzięczny za jakieś rady.
Zobacz co podaje producent jako właściwy prąd ładowania:
http://eneloop.pl/uploads/HR-3UTGB.pdf
http://eneloop.pl/uploads/HR-3UWX_data_sheet.pdf

Generalnie zalecają (w dedykowanych systemach ładujących) ładowanie prądem 1C (ilość amper w stosunku do pojemności nominalnej) - czyli jeśli masz 2000mAh to ładujesz 2000mA. Jednak przy takim ustawieniu przyjmuje się, że sporo energii idzie jednak w ciepło i wydajność wynosi około 90% - to oznacza, że nie naładujesz w godzinę ogniwa tylko w 1,1 godziny. Widać to w specyfikacji. Ja jednak dla zdrowia ogniw, nie używając dedykowanych ładowarek, wolę ustawiać maksymalnie prąd 0,5C. To pozwala bezpieczniej i nie nagrzewając tak ogniw, naładować je w około 2 godziny. A jak mi się nie spieszy, to ładuję spokojnie prądem 500mA niezależnie od pojemności - mam wrażenie, że wtedy jeszcze więcej energii się upakowuje w ogniwku ;)

Aby zupełnie spokojnie móc dobierać prąd ładowania w zakresie od 200 do 2000 mA wybrałem ładowarkę MH-C9000. BC-700 choć fajna, ma maksymalny prąd ładowania 700mA a więc o szybkości nie ma co tu mówić przy zakładanych pojemnościach ogniw.... Nowa BC-1000 (następca BC-900) ma już lepsze prądy ale do MH-C9000 wciąż jej daleko.
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Dzięki za zainteresowanie.
Również czytałem o MH-C9000, wydawała się świetna, do momentu kiedy jej nie zobaczyłem.. Do domu była by super, ale niestety jest dla mnie zbyt duża..
Jak na razie nie mogę sobie pozwolić na zakup obu.
Jeśli uda mi się naładować 4 AA o pojemności 2000mAh w 3-4 h będę zadowolony.

https://www.hurt.com.pl/ladowarka-bc-10 ... 10839.html
Zdecydowałem się jednak na ten zestaw. Nie powiem, ale skusiła mnie cena.. a prądy ładowania będą dla mnie wystarczające.
Dzięki za rabat i pomoc w wyborze :)
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Ja mam BC-900.
Zalety: duża funkcjonalność, pomiar pojemności, duże prądy (200-500-700-1000-1500-1800, te wyższe dostępne w zależności od liczby podłączonych ogniw)

Wady: gniazdko zasilania, które potrafi rozłączyć, gdy się ruszy ładowarką.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

bandit pisze:https://www.hurt.com.pl/l...box,p10839.html
Zdecydowałem się jednak na ten zestaw.
No i będziesz zadowolony. Mam BC700 już z 5 lat i nie mam powodów do narzekań.
ptja pisze:Wady: gniazdko zasilania, które potrafi rozłączyć, gdy się ruszy ładowarką
Nie stwierdziłem takiej wady u siebie, tzn teoretycznie mogłoby to nastąpić ale raczej trzeba by mocno szarpnąć kablem żeby wypadł ale nie od przestawiania ładowarki (wiele razy ją przestawiam, bo czasem mi zawadza) ;)
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

ElSor pisze:
ptja pisze:Wady: gniazdko zasilania, które potrafi rozłączyć, gdy się ruszy ładowarką
Nie stwierdziłem takiej wady u siebie, tzn teoretycznie mogłoby to nastąpić ale raczej trzeba by mocno szarpnąć kablem żeby wypadł ale nie od przestawiania ładowarki (wiele razy ją przestawiam, bo czasem mi zawadza) ;)
nieprecyzyjnie napisałem: wtyczka trzyma się w gnieździe, ale potrafi rozłączyć się obwód przy jej ruszeniu. Mam wrażenie, że to kwestia wewnętrzsnego styku (rurka-pręcik), bo lutowanie na płytce nie było uszkodzone.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

ptja pisze:ieprecyzyjnie napisałem: wtyczka trzyma się w gnieździe, ale potrafi rozłączyć się obwód przy jej ruszeniu.
Tak właśnie zrozumiałem wcześniej. U mnie obwód rozłączy się dopiero gdy wtyk fizycznie wyjdzie z gniazda, ruszanie kablem/ładowarką go nie rozłącza.
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Właśnie dzisiaj otrzymałem ładowarkę. Pierwsze wrażenia, bardzo pozytywne :) Stare eneloopy już siedzą i się ładują.
Jeszcze raz dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ