Modyfikacja Cateye HL-EL520

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
jarkod
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 18 wrz 2008, 18:01

Modyfikacja Cateye HL-EL520

Post autor: jarkod »

Na początek witam Wszystkich.

Popełniłem błąd i kupiłem lampkę Cateye HL-EL520. Dopiero w domu przekonałem się, że producent zakpił sobie z użytkowników i za 170 zł dostałem lampkę pozycyjną. Udało mi się rozebrać ją tak, że mam dostęp do diody i układu więc naszła mnie myśl o zmodyfikowaniu trochę tej pseudolampki. Na konkurencyjnym forum radzą, żeby zamocować diody Cree XR-E lub Seoul P4 LED i taki driver http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.3256. Będzie to działać?

I dodatkowe pytanie: może dałoby się zamocować coś na przedniej szybce, co skupiałoby (rozpraszało) światło tak, że przejście od jasnego środkowego okręgu na boki nie byłoby takie ostre?

Jarkod
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

A nie mówiłem... :razz:

Zostaw driver w spokoju, tam nie ma chłodzenia na 800mA, samego leda możesz swobodnie wymienić na SSC P4. Ew na Cree, ale będzie z tym o wiele więcej roboty ze względu na modyfikację holdera i dopasowanie wszystkiego.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
jarkod
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 18 wrz 2008, 18:01

Post autor: jarkod »

Dzięki za odpowiedź.
Dominik pisze:A nie mówiłem... :razz:
Nie rozumiem...
Dominik pisze:Zostaw driver w spokoju, tam nie ma chłodzenia na 800mA, samego leda możesz swobodnie wymienić na SSC P4.
Nie zauważyłem, że tam jest prąd 800mA. Ale z drugiej strony driver można regulować to może można byłoby ustawić na mniejszy prąd? Z drugiej strony ten driver ma chyba tylko jeden tryb pracy więc może rzeczywiście lepiej zostawić oryginalny.
Dominik pisze: Ew na Cree, ale będzie z tym o wiele więcej roboty ze względu na modyfikację holdera i dopasowanie wszystkiego.
Możesz trochę więcej na ten temat?

Jarkod
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Pisałem na preclu na temat 510/520 ale jak widać nie chciało się czytać :razz:

Regulated nie oznacza, że "driver można regulować" - oznacza to, że driver podaje stały lub mniej więcej stały prąd w całym zakresie napięcia pracy.

Cree XR-E mają niekompatybilną mechanicznie obudowę z ledami Luxeon stosowanymi w CatEyach, tak samo z wyprowadzeniami elektrycznymi.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
jarkod
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 18 wrz 2008, 18:01

Post autor: jarkod »

Dominik pisze:Pisałem na preclu na temat 510/520 ale jak widać nie chciało się czytać :razz:
Wręcz przeciwnie. Google pokazuje 3 odnośniki zawierające el520 i dominik z czego opinią o lampce jest tylko "520 to takie ni to nie siamto - 500/530 wypada lepiej."

Mój błąd, że po kliku pozytywnych opiniach o el510 (i sprawdzeniu w sklepie) założyłem, że el520 to jej nowsza wersja. Okazało się - niestety za późno - że nie.

Ale dzięki za odpowiedź. Mam za to jeszcze jedno pytanie: czy dioda W42180 rank U będzie dobra (jest tutaj http://www.sensu.pl/?go=products&cat_id=116&page=1)?
Ostatnio zmieniony sobota 20 wrz 2008, 19:34 przez jarkod, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

jak najbardziej, Sensu i rank U są ok ;-)
takitom
Posty: 1
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 21:21

Post autor: takitom »

Witam serdecznie!
W poszukiwaniu info trafiłem tutaj - temat jak znalazł dla mnie, bo przymierzam się do kupna Cateye HL-EL520 (530 odrzucam bo ma tylko jeden tryb świecenia).
Nie widziałem jeszcze działania 520 na żywo ale chyba popełniam ten sam błąd co kolega jarkod, bo zakładam że to nowszy model 510 (jak podaje producent - o 50% jaśniej świeci).

Co jest nie tak w 520? To, że daje zbyt skupione światło?

Jak to jest z wymianą diody - jest to praktycznie możliwe? Na którymś forum Dominik pisze że nie mógł dotrzeć do diody.
Z tego wątku mogłoby wynikać, że tylko diody Cree są niekompatybilne, a te SSC P4 już da się zamontować.

Pomóżcie, bo wolałbym się uczyć na cudzych błędach :neutral:
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Da się dotrzeć do led-a, cały trik polega na obrocie jednej z plastikowych części głowicy - ale niestety nie pamiętam której :mrgreen:
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
vill_check
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 01:22

Post autor: vill_check »

Witam serdecznie!
Również kupiłem el520 w ciemno i teraz żałuję że nie sprawdziłem wcześniej recenzji na forach.
Znalazłem na konkurencyjnym forum opis modyfikacji el510 która ma taką samą głowicę:
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... p?t=213817
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... p?t=161131
Wymieniono w niej diodę na ssc p4.
Myślę że w podobny sposób można przebudować el520.
Sam już rozmontowałem el520. Driver, dioda na płytce aluminiowej i reflektor - wszystko wychodzi bardzo ładnie bez żadnych zacięć.
Czy zmiana fabrycznej diody z el520 na ssc p4 bez zmiany drivera jest możliwa?
Czy lampka nie przegrzeje się, obudowa jest plastikowa?
Jak zmienić wewnętrzną optykę tak żeby strumień światła był szerszy i równomiernie rozproszony? Czy można tam wstawić kolimator? Czy może po prostu podciąć trochę istniejący reflektor i podsunąć diodę do przodu? Nie znam się na tym!
Proszę o poradę specjalistów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

vill_check pisze: Czy zmiana fabrycznej diody z el520 na ssc p4 bez zmiany drivera jest możliwa?
Czy lampka nie przegrzeje się, obudowa jest plastikowa?
Jak zmienić wewnętrzną optykę tak żeby strumień światła był szerszy i równomiernie rozproszony? Czy można tam wstawić kolimator? Czy może po prostu podciąć trochę istniejący reflektor i podsunąć diodę do przodu?
Pozdrawiam
Tak
Nie
Można by było - ale moim zdaniem to trochę zbyt wiele roboty względem uzyskanego efektu.
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: m-blue »

proponuje poczytac forum, sprzedac ww ( jak ja to zrobilem z innym cateyem) kupic na dx uchwyt rowerowy - jest pare w miare i dokupic latarke tez na dx:) sadze ze calosc z lepszym efektem zamknie sie w hmmm 100zl razem z ladowarka?
Pozdrawiam,
Michał
ODPOWIEDZ