Barwa przyjazna dla oczu

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Hawuz
Posty: 54
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 23:27
Lokalizacja: Jesteś?

Barwa przyjazna dla oczu

Post autor: Hawuz »

Witam czy mógłby ktoś podać jakieś źródła, ponieważ dużo tutaj naczytałem się, że 4C albo 3C xm-l jest przyjaźniejszy dla oczu niż 1c. Czy chodzi o oddawanie barw? Przeczytałem na kilku stronach, że światło słoneczne to 5000-6500k, także 1C łapałby się pod górną granicę.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Barwa słońca zależny od pory dnia.

Ludzkie oko lubi takie 5000-6000K przy bardzo dużym natężeniu światła (natężenie światła słonecznego to ok. 100000lx - latarki tyle nie dają).

Przy mniejszym natężeniu człowiek zazwyczaj woli cieplejsze barwy. 4000-4500K wydaje mi się optymalne.

Poza tym, diody ( XM-L włącznie) mają nie za wysokie CRI, przy cieplejszych barwą diodach CRI jest w XM-L wyższe, a przynajmniej tak mi się wydaje.
Ostatnio zmieniony środa 05 mar 2014, 23:03 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Słońce ma różne barwy zależnie od pory dnia. Potwierdzam że 3C i 4C to są przyjemne barwy, zwłaszcza ta druga. Dla mnie to ważna kwestia - polecam zrobić test idąc samemu po ciemku przez las czy inne miejsce w którym niespecjalnie chciałoby się przebywać. Świecąc barwami ciepłymi/neutralnymi człowiek czuje się dużo raźniej na duchu w porównaniu do bladej diody 1C (chociaż są jeszcze bledsze).
Również chodzi o oddawanie barw, w bladych widzisz że "coś" w oddali jest, w cieplejszych z lepszym CRI już łatwiej będzie rozpoznać co to jest. Różnica na korzyść bladych diod to ich wydajność jest trochę większa od tych ciepłych. Nawet jeśli będzie podobna to ta blada będzie sprawiać wrażenie jaśniejszej, tak już nasze oko postrzega barwy.
Tu tabelka, nie radzę się zbytnio nią sugerować ponieważ światło w rzeczywistości jest inne.
http://c.lnwfile.com/_/c/_raw/p9/ke/s1.jpg
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Jeżeli światła jest dużo, to może być zimniejsze, tu http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=105097#105097 wykres pokazujący jak to mniej więcej wygląda.

Latarka nie daje zbyt wiele światła w porównaniu do słońca w bezchmurny dzień.

No i z CRI też racja, cieplejsza barwa to wyższe CRI czyli oddawanie kolorów.
Dla XM-L2:
Obrazek
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Polecam diody Nichia 219B
barwa 4500 K CRI na poziomie 92.
http://kaidomain.com/product/details.S022931
Napisz gdzie chcesz zastosować te diody, czy to ma być do latarki czy jakieś oświetlenie wewnętrzne.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

W latarkach na zasięg lepszą barwą jest ok 5000-5500K, daje nam niejako większy zasięg, jednak przy dłuższym chodzeniu po zmroku z latarką lepszą będzie barwa w okolicy nawet <4000K. U mnie w 90% latarek jest barwa 4000-4500K i innej mi nie potrzeba.
Hawuz
Posty: 54
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 23:27
Lokalizacja: Jesteś?

Post autor: Hawuz »

Diody w latarce.
Orientuję się ktoś czy są xm-l o temp wyższej niż 6500k? Bo miałem kiedyś zooma i był mocno niebieski, a napewno była to dioda xm-l. Ta nichia zdaje się być mało wydajna przy prądzie 2 razy wyższym niż maksymalny wg. producenta. Jakoś nie ufam przekraczaniu wartości producenta.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Są takie diody.
Wojto podał tabelę, i tam masz przykładowo 1A 0D jako barwy bardzo zimne.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Hawuz pisze:Ta nichia zdaje się być mało wydajna przy prądzie 2 razy wyższym niż maksymalny wg. producenta. Jakoś nie ufam przekraczaniu wartości producenta.
Na dobrym podłożu typu SinkPad przekroczyć prąd jakieś 25% można bez obaw ale 2x to już dla zadań specjalnych i raczej nie dla diod Nichia. Tyle można ładować do XP-G2 ale trzeba być gotowym na nieoczekiwaną ciemność. XM-L2 mimo, że także swoje max notuje przy ponad 2 krotnym przekroczeniu prądu max, to jednak żywot wtedy kończy bardzo szybko.
ODPOWIEDZ