XM-L T6 vs XM-L2 U2 brak zwiększenia jasności po wymianie.

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

XM-L T6 vs XM-L2 U2 brak zwiększenia jasności po wymianie.

Post autor: igi »

Witam
Czy to możliwe żeby dioda XM-L T6 dawała tyle samo światła co dioda XM-L2 U2?

T6 kupiona kiedyś od mr-elektronik, na podłożu miedzianym, selekcjonowana pod kątem niskiego vf, XM-L2 U2 kupiona na allegro, jak się okazało od naszego forumowego kolegi, na podłożu sinkpad.
Obie diody testowałem w tej samej latarce, na tym samym sterowniku.

Procedura testowa polegała na fotografowaniu pomieszczenia oświetlonego tylko przez latarkę postawioną na nakrętce, zdjęcia wykonywane z tego samego miejsca na tych samych nastawach, dodatkowo żeby uwydatnić różnice w odcieniu diody balans bieli ustawiony na światło słoneczne.

Na zdjęciach nie widać żadnego zwiększenia jasności po wymianie diody, jedyna różnica to u2 posiada trochę cieplejszą barwę.
Dodam że jest to już moje drugie podejście do podmiany tej diody na coś mocniejszego, wcześniej chciałem ją wymienić na maritexowego xm-l u2 ale i wtedy nie było zwiększenia jasności więc zostawiłem diodę t6 z racji niższego vf.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Oglądałeś histogramy obu zdjęć? 15% różnica ilości światła raczej jest ciężka do zauważenia nawet na zdjęciu a jeśli trafiła Ci się lepsza XM-Lka i gorsza XM-L2jka to może się nawet zdarzyć, że lepsza zaświeci gorzej. Nawet wynik z luksomierza może być zafałszowany ze względu na delikatne różnice skupienia wynikające z nie identycznego osadzenia diody.
skalka88
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 22:27
Lokalizacja: Dabrowa Górnicza

Post autor: skalka88 »

Miałem ten sam problem i dałem sobie spokój z tym :) różnica nie zauważalna jak dla mnie była
Awatar użytkownika
Saud
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 21:01
Lokalizacja: Z miasta stu mostów

Post autor: Saud »

Witam

Ze swojej strony mogę potwierdzić to co napisał kolega igi ...
Dwie diody Xml 1a i Xml2 1a
"naocznie" nie widzę (w zasadzie żadnej) zmiany w ilości światła w tym samym typie latarki z takim samym Refem/baterią/elektroniką ... jest to ciekawe niby miało być 15% a jakoś tego nie widać może w jakiś lepszym sprzęcie z lepszymi przełącznikami ...

Wydaje mi się że zmiana bardziej dotyczyła technologii obniżenia kosztów i przygotowania technologii pod dalszy rozwój ... może Xml "1" stała się ślepą uliczką

Dodatkowo wprowadzono zmianę temp na wykresach luminancji aby sytuacja nie była zbyt czytelna ... (oczywiście dla dobra użytkowników aby oddać luminancje w bardziej realnych warunkach pracy ;) diody )

Wielką zaletą i przewagą diody xml2 jest niższe vf nad poprzedniczką :mrgreen: (przynajmniej katalogowe)

Tak czy inaczej wdrożono nowy produkt po nowej wyższej cenie ...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Zgodnie z kwadratowym prawem ściemniania przyrost jasności o 15 % oko ludzkie będzie odbierało jako przyrost ilości światła o 5%
Między XM-L T6 a XM-L2 U2 masz już 19 % różnicy w ilości światła.
Może wg oka ludzkiego nie ma dużej różnicy, ale pomyśl sobie że zamiast sterownika 2.8A możesz dać 2.1A i masz taką samą ilość światła i dłuższy czas działania na ogniwie.
Awatar użytkownika
Saud
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 21:01
Lokalizacja: Z miasta stu mostów

Post autor: Saud »

smokuxx1987 pisze: zamiast sterownika 2.8A możesz dać 2.1A i masz taką samą ilość światła i dłuższy czas działania na ogniwie.
Bardzo słuszna obserwacja, ja z tego powodu stosuje tylko 7*AMC ...
ODPOWIEDZ