Praca inżynierska

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Nanisz
Posty: 25
Rejestracja: sobota 23 sie 2008, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nanisz »

Nie jest to strata rzędu kilu % proszę mi zaufać. Źródła LED bardzo nie lubią ciepła. Generalnie przedmiotem badań są latarki "dobrze zrobione". Gregowe L2P mocno pływało, nawet przy zasilaniu zasilaczem laboratoryjnym. Badana Zebralight sc600 w dwóch maksymalnych trybach używa regulatora PID, jak w taki przypadku określić strumień świetlny. Po sekundzie, dziesięciu czy po podmuchu symulującym średni wiatr we wrześniu? Nieprawdą jest również, że strumień świetlny zawsze maleje wraz z wzrostem temperatury emitera.
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Nanisz, Można prosić o więcej szczegółów spadku jasności wraz ze wzrostem temp?
Nanisz
Posty: 25
Rejestracja: sobota 23 sie 2008, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nanisz »

Zależy o co chodzi. Strumień owszem spada, ale po przekroczeniu pewnej wartości temperatury, dlatego nieprawdą jest, że zawsze spada wraz ze wzrostem temp. Wykresy spadku str. względem wartości znamionowych w funkcji temp. wydaje mi się, że są dostępne na stronach producentów źródeł. Pamiętam, że były to spadki do 20 % przy wysokich temperaturach.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Jakie są dla ciebie wysokie temp?
Bo dla latarek 60 stopni na obudowie to max temperatura przy której można chwilowo utrzymać ją w ręce.

Dołączam się do prośby Eboli najlepiej jakiś prosty wykres.
Nanisz
Posty: 25
Rejestracja: sobota 23 sie 2008, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nanisz »

Jak znajdę coś fajnego to wrzucę. Wizard np. ma próg zabezpieczenia termicznego ustawiony na ponad 80 stopni. Problem polega na tym, że norma ma być przejrzysta i uniwersalna. Nie jest powiedziane, że latarki nie możemy postawić na biurku, kamieniu, czymkolwiek. W przypadku opraw np. iluminacyjnych sprawa jest oczywista. Stała moc, duża obudowa umożliwiająca dobre oddawanie ciepła. W przypadku małych latarek z sterownikami dużej mocy sprawa tak oczywista nie jest. Poza tym temperatura obudowy jest niższa niż temperatura chipu diody.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Są sterowniki z zabezpieczeniem termicznym.
Latarki diodowe to do siebie mają że trzeba im zapewnić dobre warunki termiczne.
Jak ktoś kupuje małą latarke z driverem bez zabezpieczenia termicznego to powinien się liczyć z tym że nie należy jej zostawiać na kamieniu czy na biurku w trybie max bez opieki.
Nanisz
Posty: 25
Rejestracja: sobota 23 sie 2008, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nanisz »

Nie rozumiem, rozważam przez cały czas właściwą metodę pomiaru strumienia. Chodzi mi właśnie o to w którym momencie dokonać pomiaru, w jakich warunkach. Jako przykład podałem sytuację w której kładziemy latarkę na biurku. Jaka jest użyteczność informacji o strumieniu maksymalnym 1000lm który spadnie pod 10 minutach do 50%. ANSI-NEMA_FL-1 zakłada, że pomiar wykonywany jest po 30-120s co nie we wszystkich przypadkach jest odpowiednim czasem.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Przepraszam że się wetnę ale użyteczność latarki włączonej i pozostawionej samopas na biurku raczej użytecznością nazwać nie można.

Ja bym raczej stawiał na warunki takie jak podczas chodzenia po lesie, jazda na rowerze, czyli temp. otoczenia z przedziału 15-20st. i symulowany przepływ powietrza odpowiednio 5/20 km/h.

Takie dane były by raczej bardziej użyteczne, bo takie zostawianie latarki skończy się albo zbiciem trybu na mniejszy/wyłączenie jak posiada kontrole temp. albo dioda się usmaży i użyteczna to ona wówczas nie będzie ani trochę ;)
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Nanisz pisze:Wizard np. ma próg zabezpieczenia termicznego ustawiony na ponad 80 stopni.
Tak, i to jest dość dyskusyjna wysokość progu moim zdaniem. Latarka PARZY przy tej temperaturze. Nie jestem też przekonany, czy jest do dobra temperatura pracy dla ogniw li-ion...

Co do użyteczności latarki w różnych warunkach, to najużyteczniejsza będzie informacja o pracy latarki i w warunkach noszenia w ręce, i na biurku. Tak, żebyśmy mieli informacje o pracy latarki w różnych warunkach, to wtedy będziemy mogli zdecydować, czy ona nam odpowiada i będzie działała tak jak chcemy w warunkach jakich my ją będziemy używać.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Chciałbym poinformować wszystkich zainteresowanych, że promotor kolegi Nanisz potwierdził zarówno fakt pisania przez niego pracy jak i dane personalne które są mi znane.

W związku z tym sądzę, że możemy mieć więcej zaufania do kolegi :) Ja sam z chęcią pożyczę co tylko potrzeba z moich zasobów.

Jeśli ktoś miałby ochotę wypożyczyć koledze latarkę / latarki do testów mogę pomóc w koordynacji działań. Oczywiście każdy może sam się dogadywać, ale dobrze byłoby umieszczać informację jaki sprzęt idzie do testów w tym wątku.
Pozdr.
Pikom
Nanisz
Posty: 25
Rejestracja: sobota 23 sie 2008, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nanisz »

Bardzo cieszę się, że udało się sprawę wyjaśnić. Właściwie teraz bardzo przydała by mi się latarka o wysokiej światłości, coś z dużym odbłyśnikiem zwierciadlanym, najlepiej oskalpowany LED, np: Olight SR95S-UT, Thrunite TN31. Zdaje sobie sprawę, że są to sprzęty kosztowne, mogę zapewnić że będą traktowane z wyjątkową ostrożnością i wrócą w stanie lepszym niż pierwotny :D. Co do terminów bardzo by mi zależało aby udało się zakończyć pomiary w przeciągu dwóch tygodni. Sam pomiar to kwestia 1-2 dni, po tym czasie sprzęt odsyłam. Oczywiście po wyrażaniu chęci wysyłki sprzętu zwracam poniesione koszty przesyłki przelewem ekspresowym. Na końcu ciekawe porównanie. Wykresy światłości w układzie kartezjańskim
Obrazek
Obrazek
Oba wykresy obrazują rozsył z użyciem tych samych emiterów (nichia 219) oraz tej samej optyki Carclo 10508. Pierwszy pochodzi ze strony producenta, drugi to moje pomiary. Wykresy podobne, w obu przypadkach widoczne jest przesuniecie w płasczyźnie C0-C180
W moim pomiarze wartości dla kątów powyżej 30 stopni przyjmują bardziej przewidywalne wartości, może to byś spowodowane tym że krawędzie optyki zakrywane są przez obudowę latarki. W mim pomiarze wartości są inne bo nie przeliczałem jeszcze skali na cd/klm.
ODPOWIEDZ