Oświetlenie do Kabiny Lakierniczej i Warsztatu

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

IMO koniecznie graphica nie musi być, chyba, że się bawisz w aerografie, czy inny makijarz, ze MUSISZ idealnie widzieć kolory.

CRI powyżej 90 mają też inne świetlówki i Philips i Osram. W kodzie barwy musi być 9 z przodu, np. 955. 855 by znaczyło CRI tylko 80, czyli zwykłe praktycznie.

Przykładowe:
http://www.ecat.lighting.philips.pl/l/p ... roductList

Philips MASTER TL-D 90 De Luxe 36W/950

Osram też ma serię o CRI pow 90, i też ma odpowiednik Graphica o nazwie Color Proof czy jakoś tak.

Pozdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

marmez pisze:IMO koniecznie graphica nie musi być, chyba, że się bawisz w aerografie, czy inny makijarz, ze MUSISZ idealnie widzieć kolory.
Potem się ludzie dziwią, dlaczego w warsztacie po malowaniu auto wygląda ładnie a w słońcu element ma ewidentnie inny odcień.

[ Dodano: 3 Luty 2015, 11:31 ]
adekbws pisze:Philips Master Graphica kosztują koło 30zł , ja potrzebuje co najmniej 4 oprawy 2x36W
Wiec szkoda mi trochę wydadwac 500zl-700zl na samo oświetlenie.
Liczyłeś ile Cię będzie kosztowało ponowne malowanie elementu?
Już nie mówię o tym, że potem taki klient Cię "rozreklamuje".
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

adekbws pisze: Wiec szkoda mi trochę wydadwac 500zl-700zl na samo oświetlenie.
To lepiej nic nie rób i nie lakieruj. Dobrze wyposażona lakiernia to spory wydatek. Oświetlenie to połowa sukcesu, więc jak masz wypuszczać krzywo pomalowane / pocieniowane babole to lepiej nic nie rób w tym kierunku. Takich cudów pomalowanych w zebrę na rynku jest masa.
ILPT
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Najtaniej wyjdą halogeny, tylko, że prądu trochę zażrą. Bardzo dobre odwzorowanie koloru. Na początek wystarczą, jak firma zacznie przynosić profity, przejdziesz na wydajniejsze oświetlenie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
kjk
Posty: 54
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: z Polski B, a może C

Post autor: kjk »

adekbws pisze:Philips Master Graphica kosztują koło 30zł , ja potrzebuje co najmniej 4 oprawy 2x36W
Wiec szkoda mi trochę wydadwac 500zl-700zl na samo oświetlenie.
Za 50zł kupisz niezłą oprawę T8 IP65. Jak dobrze poszukasz, to pewnie da się kupić Philips Graphica po 25 zł. To razem 400zł. Ewentualnie można wstawić przyzwoite świetlówki trójpasmowe (Piła/Philips/Osram) z CRI>80, po 10 zł sztuka, a potem ewentualnie upgrade'ować.
k.
adekbws
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: adekbws »

To lepiej nic nie rób i nie lakieruj. Dobrze wyposażona lakiernia to spory wydatek. Oświetlenie to połowa sukcesu, więc jak masz wypuszczać krzywo pomalowane / pocieniowane babole to lepiej nic nie rób w tym kierunku. Takich cudów pomalowanych w zebrę na rynku jest masa.
hehe trochę sie uśmiałem zakładasz, że tworze "babole" a jest zupełnie inaczej, wiem, że dzisiaj jest mnóstwo lakierników także tych "fachowców" prywatnych czyli paproków wiec jedyne co pozwoli mi wbić się na rynek i mieć konkretną robote to dobrze wykonana praca.
Taki przykład, zamiast szpachlowania zachęcam klienta do cynowania, troszku drożej a robota nie do porównania.
Co do lakierowania to nie stać mnie na razie na procesjonalny sprzęt z najwyższej pólki ale o to sie nie bój można to zastąpić wiedzą,starannością i doświadczeniem.
Także nie mam zamiaru malować komuś elementu w amatorskiej lakierni i wołać takiej ceny jaką by miał zapłacić w profesjonalnej, mimo to prace chce wykonywać co najmniej podobnie jak robią to profesjonaliści, a pracy której nie jestem w stanie dobrze wykonać nie podejmuje.
A teraz kwestia oświetlenia , malowałem czasami przy bardzo kijowym oświetleniu i praca była wykonana co najmniej dobrze. Chce oświetlenie dobre dlatego też proszę o pomoc Was, wymiary mojej komory to jakies 4m x 5m wysokosc 2,5m , jest niska bo właściwie będą tam malowane różne elementy, w niedługim czasie jak się ta do końca sprawdzi powstanie większa.
Nie mam pojęcia ile sztuk opraw 2x36W potrzebuje zakładam ,że 6 sztuk wystarczy a ewentualne martwe pola jakby takie powstały doświetlę inaczej. 10zł za świetlówkę na pierwsze jestem jeszcze wstanie zapłacić , jak to będzie fajnie działać to zakupie droższe .

Dochodzi też taka kwestia że gdybym był paprokiem to prawdopodobnie nie znalazł bym się na takim forum i nie założył takiego tematu.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

6 sztuk opraw 2x36W, to chyba takie minimum. Najwyżej dołożysz kolejne, choć chyba ja bym od razu z 8 takich opraw zamontował jak bym chciał mieć jasno w każdym miejscu. Te zamknięte oprawy to jakoś tak rozpraszają to światło, że pod pojedynczymi to mi ciemno zawsze, i dopiero jak z 3 mi nad głową świecą, to czuję, że jest jasno ;)

BTW Pierwszy lepszy (i jedyny wynik) świetlówki wyżej przeze mnie polecanej z CRI >90 za 12zł sztuka: http://allegro.pl/swietlowka-philips-ma ... 07446.html ALe wiem, że nieraz są problemy z wysyłkami świetlówek, bo niektórzy (nie wszyscy), je kiepsko pakują i dochodzą popękane. Trzeba znaleźć dobry sklep i paczkę przy kurierze otwierać zapewne.

Pozdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
adekbws
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: adekbws »

Takie pytanie odnośnie xenonów , mogę tanio kupić zestaw Xenon HID 2x35W z przetwornicami , jak się ma światło z xenonów do tych z świetlówek, jakość i moc ?
Świetlówki kupię na pewno ale zastanawiam się jak jest z tymi xenonami czy nadadzą się do oświetlenie w pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Światło z xenonów ma zazwyczaj gorsze barwy i jest bardzo skupione (dobrze by było je rozproszyć). Poza tym jest OK :) Moc... porównywalna do świetlówki o tej samej mocy.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Lampy "ksenonowe" czyli popularne HIDy mają fatalną jakość światła. Do tego są to źródła o bardzo wysokiej jaskrawości, odblaski powodują olśnienia. Także absolutnie nie nadają się do lakierni.

Z normy PN-EN 12464-1:2003 wynika, że w pomieszczeniu takim jak lakiernia niezbędne jest silne światło (nie mniej niż 1000lx), równomierne o poprawnym kontraście (niedużym - brak olśnień), a do tego o doskonałym oddawaniu barw - CRI>90, CQS>85, R9>70 i R12>70.

Takie światło uzyskasz ze świetlówek klasy Color Proof - Philips Graphica 965, Osram LumiLux Color Proof 965, Sylvania ColorProof class 965, GE full spectrum 965. Na drugm miejscu są topowe metalohalogeny: Osram HCI-T 150/942, Philips CDM-T Evolution 150W /942, GE ConstantColor CMH-T G-12 150W/942 na stateczniku elektronicznym.

Po coś twórcy norm opracowali takie wytyczne - oni mają rację, za nimi stoi wieloletnie doświadczenie, z którego warto skorzystać. Jeśli będziesz miał podłej jakości światło to nigdy nie dobierzesz lakieru dobrze.
Jeśli nie stać cię na świetlówki takie jak wyżej, użyj opraw żarowych z żarówkami halogenowymi. Będzie trudniej dobrać niebieskie tony (ciepła barwa właściwa żarówkom), ale ogólnie jakość światła jest bardzo dobra.
adekbws
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: adekbws »

o to nie kombinuje :D tylko zostaje przy świetlówkach, co do tych opraw z allegro dla świetlówek ich cena ma jakieś znaczenie do jakości światła i czy są awaryjne ? Np takie najtansze : http://allegro.pl/lampa-hermetyczna-opr ... 57548.html
kjk
Posty: 54
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: z Polski B, a może C

Post autor: kjk »

adekbws pisze:o to nie kombinuje :D tylko zostaje przy świetlówkach, co do tych opraw z allegro dla świetlówek ich cena ma jakieś znaczenie do jakości światła i czy są awaryjne ? Np takie najtansze : http://allegro.pl/lampa-hermetyczna-opr ... 57548.html
Moim zdaniem te z linku są ok.
k.
k.
Jacekkg
Posty: 274
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 22:47
Lokalizacja: Z domu

Post autor: Jacekkg »

Na hali warsztatowej 15x20m mam 6 szt MH 250w,podwieszonych pod sufitem, niestety ilość światła jest za mała.
Macie pomysł jak doświetlić aby zlikwidować cienie i zwiekszyć ilość swiatła? Myślałem o naświetlaczach z ledami COB 100w zainstalowanych na ścianach w odległościach np 5m
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

A jak zamierzasz to chłodzić?
Ostatnio zmieniony czwartek 09 kwie 2015, 21:22 przez michal1, łącznie zmieniany 1 raz.
Jacekkg
Posty: 274
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 22:47
Lokalizacja: Z domu

Post autor: Jacekkg »

Najlepiej jak by się samo chłodziło ;)
http://www.google.pl/search?q=naświetla ... 24&bih=672
Cena tych naświetlaczy gwałtownie spadła, można kupic w okolicach 150zł
Myślałem też o naświetlaczach MH , ale minusem jest długie rozgrzewanie, i niemożliwość włączenia na gorąco po zaniku zasilania.
ODPOWIEDZ