Jak zlutować miedziane MCPCB z miedzianym podłożem?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
dzik86
Posty: 22
Rejestracja: piątek 31 gru 2010, 13:57
Lokalizacja: szczecin

Jak zlutować miedziane MCPCB z miedzianym podłożem?

Post autor: dzik86 »

Witam,
jak w temacie, mam diodę mtg2 na podłożu noctigon, chciałbym je zlutować do miedzianej płytki.
Czy przed tą operacją powinienem odlutować diodę, bo chyba palnik może uszkodzić diodę?
Jakby co to mam dostęp do Hotair.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Jeśli masz diodę przylutowaną na spoiwie bezołowiowym, to jest duża szansa, że całość przylutujesz na ołowiowym bez ruszania diody. HA powinien dać radę, chyba, że masz dużą powierzchnię tej miedzianej płytki. Najważniejsze żebyś podgrzewał całość na spokojnie z 1-2 min a nie na już. Całe ciepło oczywiście kierujesz na dużą płytkę a nie podłoże z diodą.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

dzik86
Posty: 22
Rejestracja: piątek 31 gru 2010, 13:57
Lokalizacja: szczecin

Post autor: dzik86 »

Właśnie jeszcze się zastanawiam, lutować pastą lutowniczą po całości, czy cyną po obrzeżach mcpcb, a środku dać pastę termo, wydaje mi się że drugi sposób byłby łatwiejszy, tylko czy właściwy?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Całość.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Całość, przecież lutujesz po to żeby poprawić odprowadzanie ciepła względem pasty termoprzewodzącej.
dzik86
Posty: 22
Rejestracja: piątek 31 gru 2010, 13:57
Lokalizacja: szczecin

Post autor: dzik86 »

Do lutowania potrzebny jest jakiś dodatkowy flux do miedzi, czy wystarczy to co jest razem z pastą lutowniczą ?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Po delikatnym zmatowieniu obu powierzchni (papierem o drobnej gradacji) i odtłuszczeniu, nie potrzeba nic extra ale jak sypniesz ziarenkiem kalafonii czy też dodasz jakiegoś fluxa to nic złego się nie stanie.
ODPOWIEDZ