DQG Tiny 26650 3xXP-G2 @ 5.2A

co i jak zrobiłem...
GozDD
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 12:33
Lokalizacja: Częstochowa

DQG Tiny 26650 3xXP-G2 @ 5.2A

Post autor: GozDD »

Jak to mówią - awaria podstawą modyfikacji ;) Nie inaczej było tym razem.
Latarka to chyba najmniejsze dostępne światełko na ogniwa 26650. Recenzję można przeczytać tutaj:
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... Flashlight

Latarkę kupiłem na forumowej giełdzie, jako już naprawianą (któryś kabelek się podobno odlutował). Gdy do mnie dotarła okazało się, że jedna z diod świeciła inną barwą niż dwie pozostałe, a kolejna nie była idealnie na środku swojej części optyki.
Obrazek

Ale jakoś mi to nie przeszkadzało... do czasu. W końcu jedna dioda wyzionęła ducha. Co ciekawe pozostałe dwie świeciły mimo połączenia szeregowego. Zamówiłem więc 3xXP-G2 S2 5A3 na Noctigonie i optykę Carlo 10507. Optykę tak na wszelki wypadek, gdyby zachciało mi się i to zmienić. No to rozbieramy latarkę. "XP-G2", które były tam od nowości zdecydowanie różniły się od oryginałów. MCPCB lekko przykręcone śrubką M3.
Obrazek

A pod podłożem... klej, mocno trzymający. Na szczęście poza tym brak niespodzianek w postaci dziur czy nierówności. "Piguła" idealnie równa. Podłoże marnej jakości, nawet się nie nagrzało przy odlutowywaniu przewodów. Z racji innego podłoża z boku wywierciłem dwa małe otworki na przewody. Rozwierciłem także środkowy otwór i przegwintowałem na M4. MCPCB też lekko rozwiercone.
Obrazek

Małe porównanie MCPCB i niespodzianka. Stare jest lekko większe i ma inny rozstaw diod i otworów. Nie było więc wyjścia i musiała wlecieć nowa optyka. Niestety ma ona średnicę 20mm, a oryginalna ma wynalazkowe 35mm. Trzeba było coś wymyślić. Na szczęście okazała się ona niższa od oryginału co dało mi pewne pole manewru. Chłopaki w pracy wycieli mi na laserze pierścień z "lustrzanki", dzięki czemu udało się poskładać całość.
Obrazek
Obrazek

Optyka ma bardzo podobny rozkład światła do poprzedniej. Beamshoty będą jak dorwę jakiś sensowny aparat.
Jeszcze zdjęcia sterownika dla zainteresowanych ;)
Obrazek
Obrazek

Sam sterownik to całkiem mądre bydle. Posiada stabilizacje dla całego zakresu napięć. Nie wiem jak z trybem turbo, bo tego nie testowałem przy różnych napięciach. Wiem tylko, że bierze w nim na nowych diodach 5.2A przy 4V :twisted: Jednak wielki zawód sprawiło mi obniżanie napięcia - dopiero przy 2.5V sterownik zmienił tryb na niższy...

Jeśli chodzi o samą latarkę - dla mnie stała się idealnym EDC. Krótsza od S2, lepiej leży w dłoni dzięki większej średnicy, lepszy rozkład światła i jest go więcej (a dzięki większej masie można dłużej korzystać z max trybu), do tego świetnie rozłożone tryby i włącznik pod kciukiem. Paradoksalnie jej jedyną (no dobra, drugą przy stosowaniu niezabezpieczonych ogniw) wadą jest włącznik, który czasami ciężko wymacać. Teraz będę myślał jak go podświetlić ;)

Dzięki za doczytanie do końca, mam nadzieję, że za bardzo nie przynudzałem ;)
Ostatnio zmieniony piątek 18 mar 2016, 10:14 przez GozDD, łącznie zmieniany 1 raz.
alojzy
Posty: 158
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 09:19
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: alojzy »

Świetny projekt, fajnie opisane.
NEU
Posty: 43
Rejestracja: środa 11 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: OPOLE

Post autor: NEU »

Witam.
Super opis. Chciałbym dorzucić przysłowiowe swoje 3 grosze do tematu. W poszukiwaniu latarki idealnej dla mnie do lasu i w góry i przerabiając takie latarki jak nitecore ea4w nitecore ea41w thrunite tn4a fenix hl50 coast hl8 hl7 shadow jm35 i inne mogę z całą pewnością powiedzieć że znalazłem swój Święty Graal wśród latarek posiadam ją w odcieniu neutral White który jak dla mnie więcej wchodzi ciepły odcień bardzo przyjemny dla oka. Rozkład światła które jest jak ściana światła! Nie mogła mi dać żadna inna latarek O tak niewielkich rozmiarach i wadze do czasu jej pracy. Właśnie ta kombinacja wyróżniają spośród innych latek i robi ją niezastąpioną uniwersalną w terenie. Muszę też przyznać że słowa mojego poprzednika na temat malutkiego włącznika jest to prawda ale przez jego niewielką wielkość nigdy nie włączyła mi się jeszcze w torbie czy plecak jest na nim naklejona plamka fluorescencyjna więc ponowne uruchomienie w ciemności nie sprawia żadnych trudności. Pojawiają się problemy w zakupie nowego egzemplarza mam zamiar dokupić do niej jeszcze jeden Driver Tak na wszelki wypadek. A może poczekać na wersję V3 która według zapowiedzi producenta ma wyciągać 3000 lumenów Zastanawia mnie jedynie jej chłodzenie które miała by mieć bo bez aktywnego chłodzenia Nie wyobrażam sobie tak małej z taką dużą ilością światła.
Pozdrawiam i polecam
Moje świecidełka Thrunite TN4A, Nitecore EA4W, Fenix HL50, Coast HL8, Coast HP7 i inne ;-)
ODPOWIEDZ