Wybór czołówki

Oświetlenie montowane na głowie
Adaczaki
Posty: 4
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 19:39
Lokalizacja: Opole

Wybór czołówki

Post autor: Adaczaki »

Witam,

Zastanawiam się nad kupnem Nitecore HC60 lub Fenix HL60R. Ma ktoś może wiedze na temat która byłaby lepsza?
Czołówki mają funkcję ładowania, można ładować w nich niezabezpieczone ogniwa NCR18650B?
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Nie ma znaczenia czy w takiej latarce będziesz ładował zabezpieczone ogniwo czy też niezabezpieczone bo to ładowarka wbudowana w latarkę czuwa nad prawidłowym ładowaniem. To zabezpieczenie ma bardziej znaczenie przy rozładowywaniu ogniwa, nie pozwala zbyt mocno rozładować ogniwa po niżej takiego napięcia aby to uszkodziło ogniwo.
Adaczaki
Posty: 4
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 19:39
Lokalizacja: Opole

Post autor: Adaczaki »

plecho1 pisze:Nie ma znaczenia czy w takiej latarce będziesz ładował zabezpieczone ogniwo czy też niezabezpieczone bo to ładowarka wbudowana w latarkę czuwa nad prawidłowym ładowaniem. To zabezpieczenie ma bardziej znaczenie przy rozładowywaniu ogniwa, nie pozwala zbyt mocno rozładować ogniwa po niżej takiego napięcia aby to uszkodziło ogniwo.
Znalazłem w instrukcji:
Link Zakładka Charging:

Charging The HC60 is capable of charging a protected 18650 Li-ion battery using the included USB cable. Open the cap with logo, install a protected 18650 Li-ion battery, plug one end of the USB cord into the HC60’s micro-USB port and the other end into a universal USB port (acomputer, car charger, etc). Fully charging a depleted 18650 Li-ion battery takes approx imately 6 hours.

Niestety nie mogę na razie znaleźć informacji odnośnie Fenixa
Ostatnio zmieniony środa 12 paź 2016, 20:41 przez Adaczaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Tyle, że w HC60 widać blaszkę zabezpieczającą przed odwrotnym włożeniem ogniwa i możliwe, że przez nią ogniwa bez wystającego plusa nie będą miały styku.
Adaczaki
Posty: 4
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 19:39
Lokalizacja: Opole

Post autor: Adaczaki »

Ma ktoś może informacje o HL60R i może napisać czy w niej można ładować niezabezpieczone ogniwa?
Zna ktoś może jeszcze inne alternatywy dla tych latarek (Z ładowaniem przez USB)
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Tak jak pisałem wcześniej przy ładowaniu takich ogniw nie ma znaczenia czy ogniwo jest zabezpieczone czy nie bo to zabezpieczenie czuwa nad rozładowywaniem ogniwa.
Tu masz inną z opcją ładowania http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=20009
Adaczaki
Posty: 4
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 19:39
Lokalizacja: Opole

Post autor: Adaczaki »

plecho1 pisze:Tak jak pisałem wcześniej przy ładowaniu takich ogniw nie ma znaczenia czy ogniwo jest zabezpieczone czy nie bo to zabezpieczenie czuwa nad rozładowywaniem ogniwa.
Tu masz inną z opcją ładowania http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=20009
Te ogniwa mają jeszcze zabezpieczenie przed przeładowaniem, zastanawiam się czy ładując takie ogniwo bez zabezpieczenia w latarce np. od Fenixa sama wykryje że już "wystarczy" i przestanie ładować.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 149
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 17:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: @GUTEK@ »

Pokaż mi współczesną ładowarkę która ładuje do oporu i nie ma kontroli kiedy zakończyć proces.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Ładowarki do ogniw Li-Ion to nie prostowniki oparte na transformatorze i diodach prostowniczych do ładowania akumulatorów samochodowych czy jak proste ładowarki do akumulatorków Ni Nh. Te ładowarki monitorują napięcie ładowania i ładują ogniwa w odpowiedni sposób. Jeśli są sprawne i właściwie wykonane to zakończą ładowanie w odpowiednim momencie.
verus
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 12 mar 2013, 01:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybór czołówki

Post autor: verus »

Adaczaki pisze:
Zastanawiam się nad kupnem Nitecore HC60 lub Fenix HL60R. Ma ktoś może wiedze na temat która byłaby lepsza?
Miałem 3 latarki Nitecore i z każdą miałem jakiś problem techniczny. Teraz mając taki wybór brałbym Fenixa.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Wybór czołówki

Post autor: Pyra »

Witam
verus pisze:Miałem 3 latarki Nitecore i z każdą miałem jakiś problem techniczny.
A myślałem, że to ja mam jakiegoś pecha.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

W sumie Nitecore EA4 którą miałem też nie była całkiem dopracowana, odprowadzanie ciepła było niedopracowane. Kiedy odważyłem się ją rozkręcić okazało się, że pasty pod diodą prawie nie było i piguła nie była ciasno dopasowana do obudowy. Latarka bardzo mało się grzała, wcześniej nie zwracałem na to uwagi bo nie miałem jeszcze takiej latarkowej świadomości :) Po dołożeniu pasy w miejsce styku z obudową latarka prawie od razu zaczęła się rozgrzewać na wyższych trybach. Po tych doświadczeniach kupiłem czołówkę Xtara a nie HC30 ale i tak chyba najlepiej dopracowane są latarki kupowane od forumowiczów.
ODPOWIEDZ