Podkładka do panelu miedz vs mosiądz 1m2

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
musizbulgarii
Posty: 1
Rejestracja: sobota 21 sty 2017, 20:06
Lokalizacja: Polska

Podkładka do panelu miedz vs mosiądz 1m2

Post autor: musizbulgarii »

Dzień Dobry.
Jest to mój pierwszy temat więc proszę o wyrozumiałość. Chciałbym stworzyć panel led 1m2. Mam juz 270 led Cree XP-g3. Są to juz gotowe moduły 16mm. Zastanawiam się jaka podstawę mam użyć. Miedzianą blachę 1m2 czy aluminiową. Nie ukrywam że różnica w cenie jest kolosalna a przewodność cieplna wynosi 200 w/mk. Który rodzaj blachy panowie polecają na podstawę? Jakie radiatory na taki duży obszar Panowie polecają?

Pozdrawiam. ;-)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 sty 2017, 20:20 przez musizbulgarii, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

musizbulgarii pisze:Miedzianą blachę 1m2 czy aluminiową.
Jeżeli chodzi o odprowadzanie ciepła, to bez wątpienia miedzianą, jeżeli chodzi o koszty, to Ty już musisz zadecydować.
musizbulgarii pisze: a przewodność cieplna wynosi 200 w/mk.
Przewodność cieplna czego?
musizbulgarii pisze:Jakie radiatory na taki duży obszar Panowie polecają?
No niestety tego z fusów nie wywróżymy. Musisz wiedzieć jaką mocą zasilisz cały panel, obliczyć moc start, a następnie dobrać do tego odpowiedni radiator.
musizbulgarii pisze:Chciałbym stworzyć panel led 1m2. Mam juz 270 led Cree XP-g3. Są to juz gotowe moduły 16mm.
Co Cię w ogóle skłoniło do takiego wyboru? Mam nadzieję, że kupiłeś te diody hurtowo, od Chińczyka, a nie na allegro.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Pytam trochę od czapy - dużo Cięte ledy kosztowały? i do czego panel Ci potrzebny?
Może wyważasz otwarte drzwi?
Dla przykładu - za 250 zł możesz mieć panel 60x60 o mocy 50W, wydajności ZA SZYBKĄ 6200 lumenów w barwie 4000K i CRI 80 i 5 letnią gwarancja producenta ...
Ogólnie licząc na szybko na 1W traconej mocy cieplnej potrzeba kilkadziesiąt cm kwadratowych pasywnej blachy Alu, przy obecnych "upakowaniach" mocy można spotkać kilkanaście cm2 na 1W dla pasywu na krótko, przy aktywnym chłodzeniu Peltierem czy nawet radiatorem ala komputerowy wieżowy wystarczy te kilka cm2 i mocny przepływ powietrza (najlepszy to radiator Alu bo bardzo szybko pozbywa się ciepła) aby utrzymać temperaturę ledów o mocy 100W na poziomie 60 st. C - no ale wtedy to mały wyjec jest a nie pasywne świecidło.
Wracając do pytania to jak odpalisz te wszystkie diody na 2-3W to Ci blacha nie odprowadzi ciepła - maxymalne co dasz rade z niej wycisnąć to 150W co dla ledów o mocy 2-3W (dla najlepszej efektywności) co da Ci to 50 sztuk na blasze 100x100 cm - a gdzie reszta ???
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Mociumpel pisze:Dla przykładu - za 250 zł możesz mieć panel 60x60 o mocy 50W, wydajności ZA SZYBKĄ 6200 lumenów w barwie 4000K i CRI 80 i 5 letnią gwarancja producenta ...
nie wiem czy miałem produkt tego samego producenta ale na kilkanaście lamp 2 poszły w ciągu pierwszego miesiaca :D

A dwa, 6,2k lumenów to to na pewno niema.

O chłodzeniu to nawet nie będę pisał.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Możliwe że nie tego samego - uzyskać 6,2 klumena nie jest problemem - problemem jest przyznać pisemnie 5 lat gwarancji czyli poddać głowę za trwałość - przy okazji firma nie krzak istnieje na rynku od ponad 20 lat, wpadki zdarzają się każdemu - jeśli jest wymiana to nie jest wadą żadna wpadka.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Mociumpel pisze:przy aktywnym chłodzeniu Peltierem
Peltier nie chłodzi, tylko transportuje ciepło, z mierną wydajnością, a jak pamiętamy o jego zasilaniu idącym w dziesiątki W na moduł, to wyjdzie nam, że generuje jedynie dodatkowe straty.
Mociumpel pisze:firma nie krzak
wrzućcie jakiś link, please

musizbulgarii, skoro idziesz w takie koszty, to przelicz sobie czy nie lepiej wyjdzie połączyć równolegle kilka radiatorów. Przejrzyj kategorię:
https://www.piekarz.pl/pl/?group=347
najlepiej cenowo, chyba wychodzi ten:
https://www.piekarz.pl/pl/?item=40741
Jak dobrze poszukasz to kupisz taki radiator taniej w hurtowniach stali.Przede wszystkim musisz wiedzieć jak je chcesz zasilać, jakim prądem, ile mocy z każdej diody (nie musi być to moc maksymalna). Gdyby miała być to moc maksymalna to (2A) :
270x6W = 1620W !
http://www.cree.com/LED-Components-and- ... XLamp-XPG3
ja używam takich radiatorów:
http://www.tme.eu/pl/details/rad-a52317 ... stonecold/
do wychłodzenia chińskich ledów o mocy 20W. Jeśli zaokrąglisz to do wymiarów 150x150mm wyjdzie Ci:
0,0225m kw/20W
1620W/20 daje 81 radiatorów o powierzchni 1,82m kw. ;-)

Przy takich mocach, praktycznie musisz pomyśleć o ściemnianiu (chyba, że ma to oświetlać halę wysoką na 10m).
Osobiście połączyłbym je w szereg po 100 szt i zasilał prosto z sieci, poprzez stabilizator liniowy. W innym wypadku ilość zasilaczy zniszczy Cię cenowo.
Efekt ściemniania możesz też uzyskać załączając osobno szeregi (dzieląc całość na kilka sekcji)
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

1. Moduł Peltiera - zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na uzyskaniu bezpośredniej zamiany prądu na zimno ;) przy kompaktowych wymiarach.
Cytat z Wiki "Ogniwo Peltiera wykorzystywane jest w urządzeniach chłodniczych. Istotną jego cechą jest możliwość łatwej regulacji temperatury przekazywanej, w zależności od przyłożonego do układu natężenia prądu elektrycznego, co pozwala na precyzyjne określenie temperatury chłodzenia" lub w wersjach szalonych do chłodzenia procesorów czy innych dziwadeł grzejnych o niewielkich wymiarach własnych a dużej mocy cieplnej na niewielkiej powierzchni.

2. przykładowa nie pierwsza i nie lepsza ale blisko mnie więc korzystam - firma z branży - http://www.micoled.pl/pdf/em_biuro_2015.pdf - zaletą jest zintegrowany z obudową zasilacz i spora wydajność ogólna z pisemna gwarancja 5 lat - poza tym zwykły panel jakich kilka w Polsce jest o podobnych osiągach - możliwe wersje specjalne (wyższa moc, wyższe CRI) niestety kosztem ceny i minimalnej ilości sztuk do zamówienia 50.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Mociumpel, przeczytaj całość, a najlepiej pobaw się takim modułem:
wobec czego jedna ze stron modułu może działać jako chłodnica, a druga jako grzejnik[1].

Ilość odprowadzonego ciepła zależna jest od natężenia płynącego prądu, jednak przepływ prądu przez układ powoduje wydzielanie się ciepła w samym module (w wyniku oporu elektrycznego – ciepło Joule’a). Przy zwiększeniu natężenia prądu, zwiększa się ilość transportowanego ciepła, ale także ilość ciepła wydzielanego przez moduł.
jasno napisane, że generuje straty (zamienia część pobieranego prądu na ciepło) i pełni rolę transportera (transport wymuszony) ciepła pomiędzy stroną zimną i ciepłą, pobierając przy tym sporą ilość energii (np 4-5A przy 12V - lodówka samochodowa). Jak dobrze policzysz to wyjdzie, że aluminiowy radiator ma większą sprawność w kwestii odprowadzania ciepła.
BTW, chyba sobie zrobię urlop od forum, kolejny koleś, który wrzuca zapytanie i znika, a my tu marnujemy czas na porady... ręce opadają.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

GanzConrad - zacytowałem tylko część która była mi potrzebna do "realizacji celów" czyli chłodzenia czegoś za pomocą Peltiera - znam na wylot właściwości łącza bo przez kilka miesięcy parę lat temu bawiłem się w ekstremalne chłodzenie kilku rzeczy BEZ WZGLĘDU NA KOSZTY (w tym po pracy hobbystycznie chłodzeniem procka i karty graficznej).
Wiem również, że gdzie po jednej stronie robi się zimno to po drugiej robi się gorąco i trzeba to odprowadzić w powietrze - aktywnie lub biernie - tu znowu bez wnikania jak (bo wiadomo że fajnie spisują się wieżowe schładzacze do proców z heatpajpami i wiatrakami lub chłodnice wodne z blokiem miedzianym ;) )
Ale spoko - nie dywagujmy bo zbaczamy z tematu a załozyciel zapewne montuje swoje pomysły już na miedzianej blasze ...
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Mociumpel pisze:montuje swoje pomysły już na miedzianej blasze
albo zwrócił te diody, bo od 23-go nawet się nie zalogował...
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Ogniwo peltiera stosujemy tam, gdzie zależy nam na schłodzeniu czegoś do temperatury niższej niż otoczenie (lub co najwyżej minimalnie wyższej, nie licząc się z poborem prądu), w każdym innym wypadku nie widzę sensu go używać.
ODPOWIEDZ