O zgrzewarkach...

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
karoka
Posty: 162
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 13:06
Lokalizacja: Mała wieś

Post autor: karoka »

Dla mnie aż za bardzo. Dzięki za chęci.
karoka
Posty: 162
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 13:06
Lokalizacja: Mała wieś

Post autor: karoka »

Mam dawcę za parę gorszy. Jest w niej usterka że działa grill, ale nie działa mikrofala. Można taką kupić dla trafo ?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

karoka pisze:Mam dawcę za parę gorszy. Jest w niej usterka że działa grill, ale nie działa mikrofala. Można taką kupić dla trafo ?
Ja właśnie z takiej mam trafo. Mikrofale nie działały, ale trafo działało. Jak za grosze to można kupić, byle nie przepłacić. Popatrz na allegro po ile są same trafa z mikrofalówek dla porównania cen. Jeszcze weź pod uwagę, że na allegro często są za nie ceny z kosmosu. Mi się coś majaczy, że po 20zł takie trafa dało się kupić, ale nie wiem, czy mnie pamięć nie myli.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
karoka
Posty: 162
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 13:06
Lokalizacja: Mała wieś

Post autor: karoka »

Ostatnio jak patrzyłem to po 50 zł chodziły + wysyłka. Dziś sprawdziłem, to już po 60. Żart normalnie.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Kolejna zgrzewarka ;)
Tym razem na szybkości robiona w firmie ;)

Z rzeczy istotnych, dwa kA bez problemu osiągane. I pierwszy raz miałem problem z za dużym prądem, pomogła precyzyjna czasówka i SSR. Tak, zwykły 40Amperowy przekaźnik elektroniczny. Prąd po stronie 230~ na poziomie 27A. B16 wytrzymuje dzięki załączaniu w zerze.

Innowacja: przycisk wyzwalania w rączce, nie lubię pedałków (manipulatorów nożnych) ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
fedu
Posty: 220
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 09:02
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: fedu »

Co sądzicie o takim sterowniku do zgrzewarki?
http://s.aliexpress.com/aiIv2Ivu?fromSns=Copy to Clipboard
(from AliExpress Android)
fedu
Posty: 220
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 09:02
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: fedu »

Nikt nie zamawiał i używał? Niby wydaje się w porządku.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Tak się wydaje.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
fedu
Posty: 220
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 09:02
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: fedu »

Kusi mnie aby zamówić i sprawdzić.
sucharek
Posty: 11
Rejestracja: środa 31 maja 2017, 09:20
Lokalizacja: OP

Post autor: sucharek »

fedu i jak tam ,zamówiłeś ten sterownik,masz go już ?
Też chcę go zamówić......
Pozdrawiam.
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

Witam

A czy ktoś podczas zgrzewania na mierniku sprawdzał prąd, u mnie na podwójnym impulsie pierwszy 30ms i drugi 40ms daje tylko a włściwie mignie ok 460-520A max. Nie mam w mierniku min/max.
Podczas gdy przy pełnym zwarciu jest 1220A. Dodam że napięcie jałowe to 2,7V. Załączanie w zerze.

Zastanawiam się czy mój miernik nie nadąża czy faktycznie tak jest.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Wszystko wydaje się prawidłowe. Przy zgrzewów dzięki dużemu oporowi (w porównaniu do zwarcia kabli) zachodzą dwa zjawiska, spadek spadek napięcia w miejscu zgrzewu, co wydziela ciepło potrzebne do zgrzania, jak i spadek całkowitego prądu, bo właśnie opór go ogranicza. Zjawisko zbyt krótkiego pomiaru te jak najbardziej może występować.

Dlatego zazwyczaj nikt się nie bawi w mierzenie prądu podczas zgrzewania, tylko sam prąd zwarciowy i napięcie jałowe i te parametry zazwyczaj wystarczają przy takich zgrzewarkach.

A czemu tak dokładnie mierzysz te prądy? Zgrzewy są słabe? Przegrzewają się?
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

Mój prototyp miał prąd ok 900A przewód 25mm2 i sterownik najprostszy. Nie mogłem zgrzać blaszki niklowej 0.2mm. Przegrzewała się a nie łapała. Przegrzałem tak kilka ogniw ni-mh przynajmniej tak mi się wydaje. Teraz po wymianie przewodu na 35mm2 i zmianie sterownika na od emsi-tech załączanym w zerze prąd mam na pełnym zwarciu 1220A przy 2,7V. Więc o 30 procent więcej. A teraz nie mam już blaszek 0,2mm aby sprawdzić poprawny zgrzew.
Przy pierwszych próbach na prototypie miernik pokazywał mi lekko ponad 100A ale i to nie zawsze. A teraz mam na podwójnym impulsie ok 500A. Dzisiaj to sprawdzałem przed pracą i nie zdążyłem sprawdzić już na pojedynczym impulsie 40ms.
Ostatnio zmieniony piątek 02 lis 2018, 19:09 przez Robert_76_pl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Jeśli będziesz miał dobre i dobrze podłączone elektrody, to powinieneś mieć bardzo ładne zgrzewy, nawet przy czasach ok 20ms. Ja miałem na zwarciu ok 1kA i 2,1V jałowego napięcia. I przy prostym sterowniku zgrzewania zazwyczaj na nastawie 10ms, albo 20ms. I zgrzewy są bardzo dobre. Tzn nie są przegrzane, a przy zrywaniu zostają dziurki w blaszkach.

Aaaa teraz tylko się zastanawiam czy ja nie mam czasem blaszek 0,15mm bardzo możliwe. A i ja mam tylko niklowane blaszki. Imo są wystarczające.
Ostatnio zmieniony piątek 02 lis 2018, 19:10 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

Obrazek

Na załączonym zdjęciu widać że napięcie na elektrodach wynosi ok 4-5v przy zakresie od 80 do 800A. Nie wiem czy brać to pod uwagę ale prąd do zgrzewania ustawiony na ok 320A 40% przy napięciu ok 4v i czasie 2p czyli (chyba) 20ms. W opisie tej zgrzewarki jest max grubość 0.2mm. Zastanawiam się jak to ma się do naszych maszynek. gdzie przy mniejszym napięciu mamy wyższe prądy.
Zastanawiam się jeszcze nad tym aby zdjąć izolacje, nawinąć taśmę kaptonową i upchnąć jeszcze jeden zwój aby zwiększyć napięcie. Małym kosztem można poprawić jeszcze efektywność zgrzewarki.
Czy to ma sens?
Ostatnio zmieniony piątek 02 lis 2018, 23:37 przez Robert_76_pl, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ