wiertarka stołowa do 500 zł

....nie pasujące gdzie indziej...
general2381
Posty: 52
Rejestracja: środa 06 lip 2016, 13:08
Lokalizacja: żywiec

wiertarka stołowa do 500 zł

Post autor: general2381 »

Witam,
mój ojciec zamarzył sobie wiertarkę stołową, a ja chciałbym go uchronić przed kupnem kota w worku.
Chodzi mu po głowie PTBM 500 C3 z Lidl'a za ok 300 zł- co Wy o niej myślicie?- Ktoś używał?

Czy może lepiej dołożyć do czegoś lepszego?
Znalazłem coś takiego Wiertarka stołowa GoodMajster by Kraft&Dele 1450W - EC513 za ok 500 zł

Czy może macie jeszcze inne propozycje?

Za wszelkie pomocne rady z góry dziękuję
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Post autor: milkoo »

Kilka miesięcy temu rozważałem zakup podobnej wiertarki. Sprzęty w tej cenie są wg mnie dobre do... oglądania, ale nie do pracy.
To co wygląda na stół żeliwny jest w rzeczywistości blachą, a to co wygląda jak stalowa kolumna jest w rzeczywistości cienkościenną rurką.
Do drewna, plexi, PCB może się sprawdzi jak ktoś nie ma dużych wymagań, ale do stali już nie bardzo. Wiem - ludzie na takim sprzęcie pracują, ale być może nie pracowali na prawdziwej wiertarce stołowej.
Na twoim miejscu poszukałbym solidnych używek, ale to też w cenie przynajmniej dwukrotnie wyższej.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Mam tą z lidla, tyle, że dałem ~200zł (kupiona w czasie promocji). Do prawdziwej wiertarki stołowej jej jednak wiele brakuje. Wygląda ok ale precyzyjne wiercenie wymaga sporo cierpliwości i czasu, bo mocniejsze dociśnięcie 1 palcem i "wszystko" się wygina. Do stali się nie nada (chyba, że precyzja jest mało ważna), z aluminium jeszcze można się bawić no ale to jest zabawa a nie przyjemność. Czy kupił bym ją jeszcze raz - w sumie przy budżecie <500zł raczej nie dostanie się niczego lepszego więc 200zł mógłbym ew wydać ale gdybym jej używał częściej, to pewnie kupiłbym coś lepszego, co przy podobnym polu pracy waży więcej niż jestem w stanie sam unieść.
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

W tym budżecie to sobie sam zrobisz wiertarkę stołową. Klasa podobna do marketowej.
belushi
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2010, 15:45
Lokalizacja: Rzeszow

Post autor: belushi »

Mam w domu Lidlową około 2 lat. Na codzień wierci otwory pod puszki zawiasów we frontach meblowych.
Zrobiła też kilkaset otworów w kątowniku aluminiowym oraz kilkaset w stali. Sprawuje się (jak na amatorskie roboty) całkiem dobrze. W tej cenie nie kupisz nic innego, lepszego, bardziej wytrzymałego.
Kolejny pułap cenowy to ponad 2 tyś zł. za żeliwną starą w miarę dobrą wiertarkę.

Osobiście do prac garażowo- warsztatowych polecam.

B
milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Post autor: milkoo »

https://www.olx.pl/oferta/stojak-z-wier ... s2GqB.html
W tej samej cenie. Jakość nieporównywalnie lepsza. Tylko imadła brak.
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Dobra wiertarka stołowa, to jest polska WS-16 :mrgreen: ale tu ceny rozpoczynają się od 3500zł w górę za nówkę, celowałbym w taką używkę, można trafić ładną za jakieś 1000-1500zł.

Te chińskie wynalazki, to pieniądze wyrzucone w błoto, lepiej jak kolega radził wyżej kupić jakiś statyw do wiertarki ręcznej, dokładność wiercenia, luzy, bicia będą zbliżone.



---
Ostatnio zmieniony środa 28 lut 2018, 15:30 przez Vigo, łącznie zmieniany 1 raz.
belushi
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2010, 15:45
Lokalizacja: Rzeszow

Post autor: belushi »

Vigo pisze:Dobra wiertarka stołowa, to jest polska WS-16 :mrgreen: ale tu ceny rozpoczynają się od 3500zł w górę za nówkę, celowałbym w taką używkę, można trafić ładną za jakieś 1000-1500zł.

Te chińskie wynalazki, to pieniądze wyrzucone w błoto, lepiej jak kolega radził wyżej kupić jakiś statyw do wiertarki ręcznej, dokładność wiercenia, luzy, bicia będą zbliżone.

---
1. Cena WS-16 nieporównywalnie większa od założonej
2. Powtórzę raz jeszcze- wiertarka z Lidla daje rade. Do prac garażowych i amatorskich prac spokojnie polecam. Nie polecam za to ŻADNEGO statywu do wiertarki ręcznej. Mogę nakręcić film z wiercenia wiertarka z Lidla oraz film z testów statywu pod wiertarkę ręczną. Robiłem takie porównanie dwa lata temu, kiedy nosiłem się z zamiarem kupna samego statywu i robiłem porównania w sklepach. Nigdy więcej.

B
milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Post autor: milkoo »

@belushi: czy miałeś kiedykolwiek do czynienia ze statywem podobnym do tego z linku powyżej? Bo ja tak i napiszę Ci, że wiercenie wiertłem fi10/12/16 płyty stalowej o grubości 1cm nie stanowi dla niej żadnego problemu.
Zwróć uwagę, że tam nie ma chińskich plasticzków, tylko stal i żeliwo. Jestem pewien, że bez wiertarki waży on grubo ponad 20kg. W Lidlowskiej masz stopę wykonaną jako skorupa blaszana, a kolumna to rura cienkościenna. Na dodatek stół z imadłem nie jest na stopie, tylko w połowie wysokości kolumny. Przecież to z założenia nie może mieć żadnej sztywności.
belushi
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2010, 15:45
Lokalizacja: Rzeszow

Post autor: belushi »

Staram się zawsze proponować to, czego życzy sobie pytający.

Statyw z tą wiertarką za 500 zł to nadal jak dla mnie nieporozumienie. Patrząc w ten sposób chyba bym wolał wziąć to co proponował Vigo na raty.

Z drugiej strony powtórze to co pisałem wcześniej- ta Lidlowa wiertarka zrobiła u mnie przez 2 lata kilka kuchni (frez do puszek, listwy stalowe i aluminiowe), 2 kampery od podstaw i kilkaset otworów w aluminium i stali. Faktem jest, że nie wierciłem w stali nigdy wiertłem większym niż 12 i mniejszym niż 3. Nie potrzebowałem również tolerancji większej niż 0.1.

Oczywiście mógłbym kupić żeliwo za 5 tyś zł, ale mierzę siły na zamiary. Taka wiertarka IMHO musi juz zarabiać na siebie lub zarabiam tak dużo, że robię max wypasione wyposażenie warsztatu.

U stolarzy wiórowych panuje dziwne przekonanie ze najlepszy jest Festool. Nie zaprzeczę- dobra firma, ale porównując ceny maszyn to jakieś nieporozumienie.

B
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

Vigo pisze:Dobra wiertarka stołowa, to jest polska WS-16
Kupiłem taką używaną we wczesnych 90-tych na przetargu. Do dziś poza wymianą łożysk (profilaktycznie) nic przy niej nie robiłem. Mam do tego duże imadło maszynowe. I frezuję, i toczę, i wierciłem wiertłem 45 mm średnicy. Jestem dumny z posiadania produktu warsztatów szkolnych :mrgreen:
ODPOWIEDZ