Czym wypolerować poliwęglan.

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Czym wypolerować poliwęglan.

Post autor: murgrabia1410 »

Mam lampę roboczą z biedronki. Taką na 3xAA "mod". Szybka chroniąca to poliwęglan lub coś podobnego. Jest jakiś sposób na polerkę takiego wynalazku?
Nedar
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 13 gru 2011, 16:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Nedar »

Najprostszym domowym sposobem jest użycie szmatki i pasty do zębów. Jest to proces długotrwały, ale dostępny dla każdego. Można także wspomóc się wkrętarką (wiertarką) i padem filcowym (ale tutaj trzeba już mieć te rzeczy). Najważniejsze aby nie przegrzać materiału przy metodach mechanicznych
Jeżeli masz pastę TEMPO lub bardziej profesjonalne środki jak pasty polerskie (np. Farecla, Manzera, itp) także dadzą radę. W tym przypadku masz lepsze możliwości, ponieważ pasty mają różne gradacje co powinno przyśpieszyć cały proces.

Najważniejsze to nie spieszyć się przy polerowaniu tworzywa.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Pasta do zębów jest najlepsza, wiele razy polerowałem porysowane okulary. Pasta musi zawierać sproszkowany marmur, a polerować najlepiej palcem a nie szmatką. Można też użyć do miniszlifierki gumę diamentową (dentystyczną)
pozdrav
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Raczej nie da się doprowadzić porysowanego poliwęglanu do wersji fabrycznej. Próby na 2 parach okularów, telefonie, latarce. Owszem rysy znikają. Powierzchnia idealnie równa, ale zostaje taka poświata. Efekt zaparowania. Polerowanie ręcznie, maszynowo. Pastami polerskimi, do zębów itp. Byłem u pobliskiego optyka. I również stwierdził, że nic z tego nie wyjdzie.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Robiłem to ręcznie pastą do zębów. Wiem co Ci nie przyżarło - jak się używa samej pasty to faktycznie jest poświata. Jak do pasty dodasz trochę wody to polerując paluchem (filmem wodnym z pastą) jest ideał. To jak z polerowaniem szyby - najpierw na gęsto szlifujesz aż cała jest matowa, potem polerujesz. Polerując okulary używam wodnej zawiesiny a palec się tak charakterystycznie ślizga, ciężko to opowiedzieć...
pozdrav
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Zawsze do polerowania dodaję kapkę wody z płynem do naczyń. Tak dla ciekawości przetestowałem polerowanie. Na szybce szklanej starego zegarka. Tam nie ma problemu z poświatą (efekt mleka, pary). Najpierw zjechałem powierzchnię papierem 2500. Potem polerka: multiszlifierką + wałek polerski + pasta. Niestety z poliwęglanem nie da rady.
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

A nie prościej wstawić nową szybkę :roll:
W poliwęglanie istotna jest również fabryczna warstwa zewnętrzna płyty. Po zeszlifowaniu jej hunołs , co zostanie.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Przecież takie małe kawałki poliwęglanu za grosze kupisz.
Szkoda roboty moim zdaniem.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Do kolekcji znalazło by się jeszcze, ileś tam naście par okularów roboczych. Ale ogólnie to poddaję się w tej polerce.
Gregor887 pisze: W poliwęglanie istotna jest również fabryczna warstwa zewnętrzna płyty.
Można coś więcej o tym napisać/wyjaśnić?
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Jakaś warstwa czegoś jest; na przykładzie właśnie okularów ochronnych, próbowałem polerować je pastą K2 tempo w niewidocznym miejscu, coś zaczęło się od razu odklejać, jakaś gumo-podobna warstwa... Żeby nie zniszczyć okularów do reszty, nie polerowałem dalej.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Okulary ochronne typu https://allegro.pl/oferta/okulary-ochro ... 7659787464 czy https://allegro.pl/oferta/gogle-ochronn ... 8082370420 nie mają ZADNYCH poprawiających przenikalność warstw ochronnych - z czasem zżółkną od UV.
(tutaj info dla Kowalskiego https://blog.plexipol.com.pl/tworzywa-s ... liweglanu/)
Z tego co widziałem przy regeneracji szyby poliwęglanowej w refach PO szlifie jedna z firm pokrywała na koniec procesu zewnetrzną stronę jakimś lakierem który "wygładzał" przejrzystość i utwardzał powierzchnię refa.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Pracowałem w firmie, gdzie niemalże na co dzień miałem styczność z poliwęglanem i akrylem. Materiały te rozróżniam prawie po samym dotyku (bez zginania) i wiem jedno - poliwęglanu nie da się wypolerować. Nawet przetarcie najdelikatniejszą szmatką zostawi na jej powierzchni tysiące nowych mikro rysek. Akryl owszem - można dopieścić pastami polerskimi (choćby samochodowymi), bo w końcu obecne lakiery bezbarwne są akrylowe, jednak ciężko będzie po takiej polerce uzyskać idealnie płaską powierzchnię.

Jeśli ktoś uparcie twierdzi, że wypolerował mechanicznie poliwęglan to ja będę uparcie twierdził iż nie był to poliwęglan tylko jakiś inny plastik (a jest ich na rynku trochę). Na delikatne ryski może pomóc szybkie powierzchniowe podgrzanie (np opalarką) ale ryzyko zniekształcenia materiału jest i tak mega duże przy tej operacji.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

A może opary acetonu?

https://www.youtube.com/watch?v=is6pyCr5tXw

Przy czym uważać, bo poliwęglan i aceton raczej się nie lubią..

https://www.youtube.com/watch?v=iYY-87Sj59Y
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

Sosenia pisze:coś zaczęło się od razu odklejać, jakaś gumo-podobna warstwa...
Albo - jak było mówione - lakier, albo napylony antyrefleks. Co by to nie było, jest to jakieś wykończenie/ zabezpieczenie powierzchni, którą my polerowaniem uparliśmy się usunąć. A powłok na poliwęglanie, w zależności od przeznaczenia, jest duużo. Dlatego też np. polerowanie reflektorów amatorsko to z przeproszeniem czytających, pudrowanie syfa. Parafrazując stare murarskie zawołanie "Antek trzymaj ścianę, ja lecę po pieniądze", manewr dobry, ale na krótko. Potem już tylko gorzej.
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

murgrabia1410 pisze:Mam lampę roboczą z biedronki ... Szybka chroniąca to poliwęglan lub coś podobnego
Ja wstawiłem zwykły kawałek szyby :mrgreen:
ODPOWIEDZ