Oświetlenie pokoju

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Maversmann
Posty: 3
Rejestracja: sobota 28 sie 2010, 17:23
Lokalizacja: Hrabstwo

Oświetlenie pokoju

Post autor: Maversmann »

Witam Wszystkich Serdecznie i już na początku proszę o zrozumienie i wyrozumiałość, ponieważ to dopiero mój pierwszy post na tym forum. Jestem kompletnym laikiem w sprawach oświetleń itd więc cierpliwość też się przyda :)
Otóż chciałem oświetlić swój pokój w jakiś fajny, ciekawy sposób więc zacząłem grzebać na allegro za różnego rodzaju światłami. Jako, że moje fundusze są dość mocno okrojone rozglądałem się po "taniochach" :D. Natknąłem się na:
http://allegro.pl/tasma-listwa-150-led- ... 02507.html
Wyczytałem, że przy zastosowaniu odpowiedniego sterownika taśma może świecić w różnych kolorach, więc to skusiło mnie na tą taśmę. Lecz na innych aukcjach wyczytałem, że musi być do tego specjalny "sterownik". Domyślam się, że chodzi właśnie o to:
http://allegro.pl/sterownik-kontroler-l ... 22008.html
No i oczywiście jeszcze zasilacz
http://allegro.pl/zasilacz-do-tasma-lis ... 00832.html
Taśmy potrzebuję ok 5-6 metrów więc myślę, że ten zasilacz w zupełności by starczył.

Powiedzcie mi teraz co o tym myślicie :) Ja kompletnie nie wiem czy te "części" do których linki podałem wyżej do siebie pasują, więc jeśli nie to proszę o sprostowanie.
Interesuje mnie również jeszcze kilka kwestii, mianowicie:
Czy potrzebne jest coś jeszcze poza tymi 3 rzeczami ?
Czy ta taśma którą podałem powyżej ma na tyle mocy, żeby chociaż trochę oświetlić pokój ? Czy może jest to taki "słaby bubel" co ledwo świeci :)
A może w jakiś inny sposób można by fajnie oświetlić pokój ?

Pozdrawiam i czekam na opinie. Z góry Bardzo dziękuję za każdy komentarz.
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Spróbuj sprecyzować cele, "oświetlić pokój w jakiś fajny sposób" to trochę za mało. Czy chodzi o:
- oświetlenie użytkowe (do pracy, czytania, itp.)
- oświetlenie nastrojowe (czyli wieczór przy [mili]kandelach) :D

To zupełnie inne wymagania...
Maversmann
Posty: 3
Rejestracja: sobota 28 sie 2010, 17:23
Lokalizacja: Hrabstwo

Post autor: Maversmann »

Domyślam się, żeby oświetlić taki pokój do nauki w taki sposób jak podałem powyżej, musiały by być te taśmy znacznie mocniejsze a co za sobą idzie znacznie droższe. I chyba przede wszystkim w kolorze białym, a nie w różnych kolorach tęczy. Chyba, że się mylę :)
Więc jak na razie chciałbym oświetlić tak nastrojowo :) Ale oczywiście, żeby nie było to światło tak niskiej jakości jak 5 świetlików :)

Dodam, że pokój ma wymiary 340cmx320cm
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Maversmann pisze:Ale oczywiście, żeby nie było to światło tak niskiej jakości jak 5 świetlików :)
Strzelam focha ;)

Świetliki świecą pięknym światłem wysokiej jakości. Kto był w nocy w lesie ten wie...
Chyba, że miałeś na myśli _jasność_ - wtedy zgoda.

OK, czyli chcesz oświetlenie nastrojowe. Szybki rzut oka na linki, które podałeś i wniosek jest taki, że firma nie chwali się zbyt szczegółowo użytymi diodami, więc pewnie jest to chińszczyzna jakiej wszędzie pełno. Drogie to nie jest, kup, pobaw się, opisz wrażenia.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Maversmann, wiele zależy od wielkości pokoju jak i jego wysokości. Ciężko będzie Ci doradzić coś na pewno chyba że ktoś już z forumowiczów coś takiego spłodził. W przypadku oświetlenia nastrojowego jednak sprawa jest trochę prostsza bowiem powinno ono stworzyć nastrój a więc niekoniecznie mocno rozświetlać pokój. Na pewno wg mnie nie warto kopować najtańszego produktu na rynku przynajmniej pośrodkuj cene; co zrobisz z taśmą z której już nic nie wyciśniesz (zbyt ciemno) ?
Co do samego rozmieszczenia to zależy też jakim kosztem chcesz rozlokować tą tasiemkę. Najlepiej to wycelować w sufit i walić z odbitego światła (zależy tez jakiego koloru jest sufit). Najtaniej to sprytnie porozmieszczać tasiemkę na meblach i odpowiednio ukierunkować światło w miejsca które chcesz bardziej rozświetlić. Sam widzisz że jednak to będzie zawsze swoisty eksperyment bo wiele zależy od pokoju, koloru sufitu, mebli, nakładów finansowych aby ładnie wkomponować tasiemkę w pokój.
Maversmann
Posty: 3
Rejestracja: sobota 28 sie 2010, 17:23
Lokalizacja: Hrabstwo

Post autor: Maversmann »

swietlik pisze:Strzelam focha ;)

Świetliki świecą pięknym światłem wysokiej jakości. Kto był w nocy w lesie ten wie...
Chyba, że miałeś na myśli _jasność_ - wtedy zgoda.
Tylko i wyłącznie o jasność :)

A co do kisi
kisi pisze:Najlepiej to wycelować w sufit i walić z odbitego światła
Mógłbyś/Mogłabyś trochę więcej napisać na ten temat :P Bo dla mnie te rzeczy to czarna magia, ale jak nie spróbuję to się nigdy nie dowiem, ale najpierw wolę zapytać tutaj :)

Kolor ścian jest niebieski(nie jakoś bardzo intensywny), potem odcięcie paskiem zielono-niebieskim, a sufit kolorem niebieskim(tylko jest on bardzo bardzo jasny, ledwo widać, że jest w ogóle jakiś kolor)
Rozmieszczanie na meblach hmmm... W zasadzie w pokoju nie ma wielu rzeczy, bo jak wspomniałem wyżej pokój wcale nie jest duży. Są dwa biurka (jedno do nauki, drugie na kompa), łóżko i mała szafeczka. I prawdę mówiąc jeszcze nie znalazłem pomysłu gdzie taśmy miały by być ulokowane.
A jeżeli chodzi o linki powyżej, to czy do tych 3 rzeczy trzeba coś będzie jeszcze dokupić ? Czy dobrze rozumie sprawę z tą tasiemką i sterownikiem (zmianą koloru światła taśmy)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
ODPOWIEDZ