Kolor palnika 4300K przed wygrzaniem - jaki ?

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Kolor palnika 4300K przed wygrzaniem - jaki ?

Post autor: skaktus »

Witam.

Zakupiłem sobie dość tanio bo za 50 zł komplet HIDów na H1. Barwa to wspomniane 4300K. O ile jeden palnik (prawdopodobnie używany bo trochę zabrudzony) świeci barwą biało-żółtą to drugi palnik ma kolor...różowo biały z dziwnymi odcieniami zielonego. Czy świadczy to o wadzie palnika czy o jego niewygrzaniu ? Co dziwne, świeci on również wyraźnie słabiej.

PS-Ile trwa wygrzewanie palnika ?
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Wygrzewanie ponoć trwa około 10h ciągłej pracy jarznika. Gorzej, że barwa różowa świadczy o końcu jego życia. Widmo lamp wyładowczych w miarę ich zużywania przesuwa się coraz bardziej w stronę czerwieni. Można to zaobserwować np. na wysokoprężnych lampach sodowych w oświetleniu ulicznym.

Swojego HIDa zostawiłem na cały dzień podłączonego pod zasilacz i odnoszę wrażenie, że świeci trochę mocniej, ale różnicy w barwie nie zauważyłem. Ale jak to mówią "na oko to chłop w szpitalu zmarł". :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Teoretycznie jest to palnik nowy - nie widać na nim zużycia, podstawa w stanie idealnym, sylikon w którym siedzi palnik nie przejawia śladów temperatury, przewody czyste. Ogólnie myślałem że nie wygrzany, jednak chyba jakiś wadliwy.

To że przechodzi w czerwień przy zużyciu to wiedziałem, dzięki pewnemu osobnikowi z Audi który śmiga po moim mieście, świeci wręcz na czerwono ;)
ODPOWIEDZ