Solidna latarka za 30$

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Ciacho
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2008, 22:22
Lokalizacja: Poznań

Solidna latarka za 30$

Post autor: Ciacho »

Jako, że jest to pierwszy post na tym forum chciałem serdecznie wszystkich powitać :) Liczę, że nasza współpraca będzie przebiegać bezkolizyjnie :P Myślę, że troche posiedzę z Wami na tym forum bo jakoś mnie wciągnęło, siedzę tu już chyba drugi tydzień :)

Przeczytałem już mnóstwo recenzji oraz tematów o interesujących mnie latarkach, ale postanowiłem poprosić was o radę:

Interesuje mnie latareczka o następujących parametrach:
- dobra dioda :) Z tego co wiem najpelsze na obecną chwilę są Q5 oraz R2 od Cree...

- kilka trybów (Hi/Mid najlepiej jeszcze Low) najlepiej bez żadynch fajerwerków typu Storbe, Fast Strobe, Ultra Fast Strobe... SOS :) Chodzi o to żeby latareczka troche czasu poświeciła.

- świecenie dość szerokim strumieniem (żeby nie oświetlało punktowo obiektów kilkanaście metrów dalej), tak żeby było widać co się dzieje wokół, a nie tylko w punkcie w którym świecę. Nie interesują mnie zbytnio obiekty oddalone o 200m. Mniemam, że istotna będzie tutaj większa średnica reflektora i pewnie jego typ, ale nie mam dużej wiedzy na ten temat...

- zasilanie 18650/CR123 (dobrze byłoby gdyby obie możliwości były spełnione). Z tego co czytałem na 2xCR123, mimo wyższego napięcia (6/7,2 V) latarka chodzi zdecydowanie krócej (niby mniejsza pojemność ogniwa, ale myślałem, że wyższe napięcie będzie to kompensować (niższy prąd idący na diodę)), ale światło jest zdecydowanie mocniejsze, więc raczej preferuję 18650.

- zaczep na smyczkę, nie wiem czy to standard czy nie, ale przydałoby się jakies miesjce przez które można przewlec sznurek od smyczki takiej małej na rękę :P

Generalnie to chyba wszystko, w razie czego będę na bieżąco się wypowiadał.
Z tego co wyczytałem na tym i innych forach, wybrałem następujące latareczki:

UltraFire C2 Cree Q5 5-Mode
UltraFire C2 Cree Q5 2-Mode
Spiderfire C-R8 Cree R2 240-Lumen 2-Mode
EastwardYJ YJ-18W-A Cree Q5 2-Mode HA-III

Było jeszcze mnóstwo innych ale, albo mi się nie podobało, albo miały w sobie jakieś fajerwerki, mogłem też ich nie zauważyć, a mi chodzi o prostą, solidną latarkę która nie rozwali się od razu i ładnie świeci.
Proszę Was o odniesienie się do moich wypowiedzi i skomentowanie wybranych przeze mnie latarek, ew. zaproponowanie innych opcji.
na DX czytałem, że z Ultrafire C2 zasilanym z 2xCR123, są pewne problemy:
"With two 123A's the light was bright (not sure if brighter than with 1x18650 though) for about FIVE SECONDS (we're not talking about any minutes here!).
Then it started to blink sporadically and got dim. I turned the light off and put back 18650. Result: now the light is always very, very dim in all modes. Much dimmer than it was in Low mode before."

Ma ktoś z Was taką latareczkę?

Latarkę będę raczej ściągał z DX bo w Polsce są cholernie drogie...

Z góry dzieki za wszystkie odpowiedzi
Pozdro
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witaj:)
Jesli chcesz szeroko to Zeberka:) Swieci na 80* bez spota, idealna pod nogi i na odleglosc kilku metrow. Jesli chcesz jednak cos innego to szukaj z reflektorem OP i zeby nie byl zbyt gleboki.
Wszystkie latarki z glebokim galdkim refem to sa throwery.
Ta ostatnia Twoja propozycja odpada, bo to jednak swieci dosc punktowo. 9k luxow w punkcie to juz nie malo, wiec bedzie Cie oslepiac i nie bedzie zbyt mocno swiecic na boki.
Osobiscie pod nogi uzywam Bociolarki na kolimatoreze i swietnie oswietla mi okolice:)

Pozdrawiam
DNF
Ciacho
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2008, 22:22
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ciacho »

Jesli chcesz szeroko to Zeberka:)
Możesz rozwinąć bo nie kumam :P
idealna pod nogi i na odleglosc kilku metrow
Do tych kliku metrów to będę mieć czołówkę. Najlepiej gdyby latarka ładnie świeciła na większe odległości (tak około 50m), ale bez przesady.
Ta ostatnia Twoja propozycja odpada, bo to jednak swieci dosc punktowo.
To był mój faworyt :)

A co inni myślą na ten temat?
Pozdro
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

C1 R2 osobiscie mam zamówiona. Zobaczymy bo chyba ciekawa latarka z wymiennymi modulami.

Tak na szybko C2 solidny sprzet reszta to wynalazki z tych co podałeś :roll:
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Ciacho
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2008, 22:22
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ciacho »

Dzieki za info.
Tutaj znalazłem test tej Spiderfire C-R8 i wygląda całkiem obiecująco:
LINK
Tyle, że jest to wersja z pokrowcem i powłoką HA-III, stąd róznica w cenie.
Jak będziesz ją już miał u siebie to daj znać jak sprawa wygląda.
Kiedy się jej spodziwasz?
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Zeberka, to zdrobnienie od ZebraLight. Lennin posiada to cudenko i jest tego recka na forum w odpowiednim dziale. Jesli masz juz czolowke to ok. A ten SpiderFire, zapowiada sie calkiem, calkiem.
Lennin jak dostaniesz to czekamy na recke:)
Pozdrawiam
DNF
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Witam sąsiada z Poznania :smile:
Ciacho pisze:- świecenie dość szerokim strumieniem (żeby nie oświetlało punktowo obiektów kilkanaście metrów dalej), tak żeby było widać co się dzieje wokół, a nie tylko w punkcie w którym świecę. Nie interesują mnie zbytnio obiekty oddalone o 200m. Mniemam, że istotna będzie tutaj większa średnica reflektora i pewnie jego typ, ale nie mam dużej wiedzy na ten temat...
Chcialem dodac ze z wielkoscia reflektora i skupieniem jest dokladnie na odwrot:
czym wiekszy reflektor tym lepsze skupienie. Male reflektory maja bardziej rozmyta wiazke. Widac to zwlaszcza w malych latarkach AA, ktore z reguly swieca wlasnie na jakies 50m (maly zasieg to tez wina zasilania i mniejszego pradu diody). Wazny jest tez ksztalt reflektora - czym bardziej hiperboliczny i glebszy - tym skupienie lepsze.

Podsumowując - dla Twoich wymagan szukalbym raczej latarki w ksztalcie prostej rurki takiej jak np:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13095
(ta ma 1 tryb)
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.14712
(to jest to samo ale ze stara dioda P4 ale za to ma 3 tryby bez przerabiania samemu)

Jesli czujesz sie na silach to mozesz tez poskladac sobie wlasna latake uzywajac tego:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.14880
ale to wymaga troche cierpliwosci i minimum umiejetnosci obchodzenia sie z lutownica.
Ale za to satysfakcja wieksza i mozna dobrac "klocki" dokladnie takie jakie chcesz.

Dobre rozproszenie daja tez latarki z dioda SSC P7, ktore oferuja bardzo duza ilosc swiatla (~700 lm), przy kilku trybach jest to calkiem wszechstronne rozwiazanie ale nie nadaje sie jako thrower i kosztuje sporo wiecej.

K.
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

lennin pisze:C1 R2 osobiscie mam zamówiona. Zobaczymy bo chyba ciekawa latarka z wymiennymi modulami.

Tak na szybko C2 solidny sprzet reszta to wynalazki z tych co podałeś :roll:
Też ją zamówiłem dla kumpla :mrgreen: . Obstawiam że moja dojdzie koło czwartku.
Ciacho
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2008, 22:22
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ciacho »

Zeberka, to zdrobnienie od ZebraLight.
Jak dzisiaj się obudziełem to już się domyślałem :P Jakieś zaćmienie wczoraj miałem, nawet wiem dlaczego :) Dzieki
Jesli masz juz czolowke to ok.
Nie mam, ale zamierzam sobie sprawić coś takiego:
Czołówka Petzl - TIKKA PLUS albo jej siostrę z diodą.
Witam sąsiada z Poznania
A witam witam :)
Chcialem dodac ze z wielkoscia reflektora i skupieniem jest dokladnie na odwrot:
hehe, dobrze sie dowiedzieć.
Specjalnie unikałem takich małych latarek, bo myślałem ze dostanę taki punkcik świecenia... I jakoś przyzwyczaiłem się do latarek większych (jest co chwycić w rękę :P i można w łeb przywalić :)).
dla Twoich wymagan szukalbym raczej latarki w ksztalcie prostej rurki
Czyli z tych te co podałem, wszystkie odpadają?
Czy czekać na recenzję tej C2?
wymaga troche cierpliwosci i minimum umiejetnosci obchodzenia sie z lutownica.
Posiadam
Elektronika do tego jest dostępna gdzieć na DX? Wiesz może jaką musi mieć średnicę?
EDIT:
OK już wiem, nie doczytałem

Dzięki za szybkie odpowiedzi
Pozdro
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Ja swoją zamówiłem w czwartek i jeszcze nie wysłali z KAI :(
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Czyli z tych te co podałem, wszystkie odpadają?
Czy czekać na recenzję tej C2?
Nie widzialem jak swieca te latarki wiec nie moge odpowiedziec z cala pewnoscia ale po zdjeciach beama z DX widac ze promien jest w miare skupiony.
Co do samego wymagania dotyczacego skupienia to napisz do czego chcesz uzywac takiej latarki i jakie inne do tej pory posiadales? Czy miales jakas latarke na diodze LED mocy? To istotne do czego porownujesz bo swiatlo z diody mocy ma inna charakterystyke niz z zarnika czy klasycznych diod LED.
Ja poczatkowo tez bylem sceptycznie nastawiony do latarek typu thrower ale do zastosowan zewnetrznych nadaja sie najlepiej. W oswietlonym miescie flooda bedzie ciezko dostrzec na dalsza odleglosc, thrower nie sprawdzi sie jednak za bardzo w lesie. Flood jest tez znacznie lepszy do pracy w domu/samochodzie itp do przyswiecenia sobie w trakcie pracy bo nie oslepi Cie tak jak skupiony punkt z throwera. Do takich zastosowan najlepsza jest jednak czolowka i tutaj jak najbardziej Zebralight. Czolowki z diodami 5mm maja z reguly duza wezsza wiazke.

Co do zaproponowanego przeze mnie wczesniej body i zlozenia laarki samemu to po dokladnym przeczytaniu forum produktu okazalo sie ze ta wersja body nie ma pilla wiec zamontowanie sterownika bedzie duzo trudniejsze- osobiscie bym sie w to nie bawil - lepiej poczekac bo ktos z obslugi DX napisal ze niedlugo ma byc podobne body z pillem. Pill to najczesciej taka wykrecana czesc w ktorej montuje sie elektronike i diode.

K.
Ciacho
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2008, 22:22
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ciacho »

napisz do czego chcesz uzywac takiej latarki
Głownie chodzi o jakieś wycieczki poza miasto, do lasu, na pole (nie, nie jestem rolnikiem ;)), nad jeziorko na ryby (żeby ładnie sobie dojść na pomost przez krzaki :P), rzecz jasna - wieczorem lub w nocy. Ewentualnie do poświecenia przy grzebaniu w samochodzie. Czyli wychodzi na taką uniwersalną latarkę...
jakie inne do tej pory posiadales?
Mam jakąś na 28 led ale podziałała w sumie jeden dzień, a światło jest tak zabójczo jasne, że trzy razy oślepłem. Ogólnie straszne padło... A dawniej miewałem jakieś zwykłe latarki na żarówkę, ale nic specjalnego.
Czy miales jakas latarke na diodze LED mocy?
Niet
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Ciacho pisze:
napisz do czego chcesz uzywac takiej latarki
Głownie chodzi o jakieś wycieczki poza miasto, do lasu, na pole (nie, nie jestem rolnikiem ;)), nad jeziorko na ryby (żeby ładnie sobie dojść na pomost przez krzaki :P), rzecz jasna - wieczorem lub w nocy. Ewentualnie do poświecenia przy grzebaniu w samochodzie. Czyli wychodzi na taką uniwersalną latarkę...
jakie inne do tej pory posiadales?
Mam jakąś na 28 led ale podziałała w sumie jeden dzień, a światło jest tak zabójczo jasne, że trzy razy oślepłem. Ogólnie straszne padło... A dawniej miewałem jakieś zwykłe latarki na żarówkę, ale nic specjalnego.
Czy miales jakas latarke na diodze LED mocy?
Niet
Co do zastosowania - to do takich jak wymieniles i do odleglosci 50m w zupelnosci wystarczy malutka latarka zasilana 1 AA. Musi miec tryby zeby nie oslepiala przy pracy z bliska. Bedzie mniejsza,akumulatory Ni-Mh sa bezpieczne i nie potrzebujesz do nich dedykowanej ladowarki. Minusem jest krotszy czas pracy i mniejsza jasnosc niz na Li-Ion.
Ja do takich zastosowan uzywam RexLighta 2.1 na CREE Q2 albo zmodowanego RC-G2 z trybami, przy czym RexLighta juz sie nie da kupic...

Jeśli nie miałeś nigdy takiej latarki mozesz na poczatek kupic cos taniego bo istnieje duze prawdopodobienstwo ze po kilkudniowym uzywaniu zrewidujesz spora czesc swoich pogladow na to czego potrzebujesz.

Co do latarek w stylu "prysznicow ledowych" ujme to tak: mam w domu zarowke z alledrogo ktora ma 48 LED 5mm ~3,2W i w najjasniejszym punkcie nie swieci w polowie tak jasno jak malutka latarka na CREE Q5 ktora ma zaledwie ~100lm (dioda sterowana pradem ~350mA czyli jakies 1W). Oczywiscie sa rozne diody.. i duzo zalezy tez od optyki. Nie wiem jaka jasnosc maja diody w zarowce ale pewnie w tych "super-hiper-mega taktycznych" latarkach diody nie sa wiele jasniejsze. Moga sie wydawac jasniejsze z uwagi na wezszy strumien emitowanego swiatla - przy tej samej jasnosci ilosc kandeli rosnie wraz z wiekszym skupieniem soczewki diody. Lumeny sa stale.

K.
Ciacho
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2008, 22:22
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ciacho »

OK, bardzo dzięki za wszystkie odpowiedzi, znacznie mi to pomogło w wyborze latarki. Jeszcze nie zdecydowałem się na konkretny model, ale sytuacja znacznie się rozjaśniła :)
Szkoda, że nie kupiłem latarki wcześniej, w tym tygodniu by mi się przydała :)

Pozdrawiam
Ciacho
ODPOWIEDZ