Pomiar natężenia światła?

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

Prawdę powiedziawszy ja też nie widzę...
tzn. jak to zobaczyć - patrzeć na spot światła czy na reflektor latarki świecić na coś ciemnego czy jasnego - jak tym czym poruszać? - jakie duże ma być to co oświetlamy i jak daleko?

Ps. Widzę migotanie kiepskich świetlówek, widzę smużenie na ekranach starszych LCD itp
Ostatnio zmieniony sobota 27 gru 2014, 21:52 przez ww296, łącznie zmieniany 1 raz.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

powiedzmy, że Wam wierzę (mimo iż nie dostrzegam). W czym jest problem?
Machając latarką tam i z powrotem nie robimy nic innego niż dzielnik częstotliwości, dzięki któremu
obiekty są oświetlane tylko jakimś ułamkiem impulsów PWM i dzięki temu niektórzy mogą to dostrzec, ale co z tego? Przecież nikt nie kupuje latarki po to, aby metodami pół-laboratoryjnymi sprawdzać częstotliwość PWM i mówić, że mu to przeszkadza. Nawet jeśli znalazłby się taki upierdliwiec to zmieniając 2 bity można zrobić PWM 10kHz, ale to tak jakby ktoś mierzył w laboratorium temp. barwową i miał pretensje, że LED daje 4520K zamiast 4500...

Czy któryś mod mógłby wydzielić dyskusję do jakiegoś wątku typu: "PWM-samo zło" ? ;-)

[ Dodano: 27 Grudzień 2014, 21:18 ]
nawet jeśli chodzi o oświetlenie obrazu dla kamery, 500Hz w zupełności wystarcza:
http://youtu.be/OXsu29K_Ap4?t=13m
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Weźmy w obroty chińską latarkę w której to PWM ma częstotliwość setek herców, ja niestety widzę migotanie przy normalnych ruchach latarki jakie wykonuje się przy użytkowaniu. To mnie denerwuje.
Machając latarką to i 1-2kHz widać, ale już nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu.

I właściwie najbardziej boli mnie to że zmieniając te 2 bity można by problem wyeliminować i uszczęśliwić wszystkich nawet tych wyczulonych na migotanie, a niestety tak nie jest.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
maciex93 pisze:...a niestety tak nie jest.
Tylko niestety, nie wszystkie układy przetwornic i źródeł typu AMC, chcą poprawnie współpracować z wysoką częstotliwością PWM.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Tak, to oczywiste, nie zawsze można sobie pozwolić na np 10kHz, no ale 500Hz to zaś przesada w drugą stronę.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
To nie przesada tylko lenistwo i oszczędność.
Standardowo ATtiny13 mają ustawiony fusebit Divide by 8 ON, tak więc 1MHz / 8 / 256 daje nie mniej ni więcej tylko 488Hz.
Daje to producentowi konieczność zaprogramowania tylko pamięci programu, bez zmiany ustawień procka. Przy setkach tysięcy czy milionach egzemplarzy, to już daje realne oszczędności czasu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

maciex93 pisze:przesada w drugą stronę
Pyra pisze:lenistwo i oszczędność
W moim przypadku ani to, ani to, tylko świadomy wybór związany z bezwładnością oka ludzkiego i wykorzystaniem najniższej częstotliwości ze względu na najniższy pobór prądu. Do tego możliwie najrzadsze wybudzanie procesora z uśpienia i jak najkrótsze procedury obsługi przerwań.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Pyra, Tiny13A ma 9,6MHz/8 fabrycznie. Można w ten sposób 4,6875kHz uzyskać PWMem i chyba tyle obecnie mają drivery 105C/105D. 488Hz to raczej w Tinyx5 lub Mega(x)x8 się uzyskuje po dodatkowym podziale /8 dla Timera , no chyba, że ktoś używa wewnętrznego rezonatora 128kHz, jako źródło napędzające procek, wtedy będzie ok 500Hz ;)
A dlaczego ja nie lubię PWMa? Bo oświetlając np wentylator mam niekiedy wrażenie, że jego łopatki stoją w miejscu, choć tak nie jest. Bo PWM wytwarza zakłócenia np dla licznika rowerowego. Akceptowalna wartość w normalnym użytkowaniu jest dla częstotliwości >1kHz, bo poniżej widzę migotanie nawet podczas poruszania się.
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

na standardowym sterowniku 105C rozumiem, że na trybie max nie ma PWM wiec powinna być różnica w porównaniu do niższych trybów?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
ElSor pisze:Pyra, Tiny13A ma 9,6MHz/8 fabrycznie. Można w ten sposób 4,6875kHz uzyskać PWMem i chyba tyle obecnie mają drivery 105C/105D. 488Hz to raczej w Tinyx5 lub Mega(x)x8 się uzyskuje po dodatkowym podziale /8 dla Timera ,...
Faktycznie, masz rację, 8MHz ma ATtiny 25, którego ostatnio męczę...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Często latarkę wykorzystujemy jako "świeczkę" i wtedy wystarczy obrócić się i mamy pokaz slajdów w pokoju.
Niestety tak fajna lampka jaką jest blackshadow darth ma okrutnie niski PWM. Tak samo EOS i3.
Próba świecenia i3 w wentylator od procka w komputerze kończy się tym, że "na oko" wiatrak kręci się bardzo powoli.
Pozdrawiam
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

Tank E09 przy poświeceniu na wentylator widzę efekt - tylko na najniższym trybie (w latarce 10440)
C8 z oryginalnym sterownikiem - nie widzę tego , inne które mam też nie. tr-3t6 też na wentylatorze widac, tez tylko na najniższym trybie.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Wszystkim, którzy nie widzą migotania przy PWMach czy innych lampach (sodowych, rtęciowych, "żarówkach" LED) radzę, by nie próbowali "nauczyć się" to widzieć. To okropne utrapienie widzieć jak większość LEDowych czerwonych tylnych świateł pozycyjnych w nowszych autach ma mrugające te światła... Jak "żarówki" mrugają, latarki itd... Najbardziej te światła czerwone w samochodach mnie wkurzają.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

marmez pisze:Najbardziej te światła czerwone w samochodach mnie wkurzają.
Bardzo odciągają uwagę od kierowania, bo nawet nie chcąc ich widzieć to i tak przykuwają wzrok od razu. Wg mnie takie mruganie można do STOPu zastosować ale do normalnej jazdy bezwzględnie nie.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

ElSor pisze:Wg mnie takie mruganie można do STOPu zastosować ale do normalnej jazdy bezwzględnie nie.
Według mnie tak samo, ale STOPy w tych autach już PWMa nie mają, czyli wszystko na odwrót ;)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ