Przerobienie 3xR14 na 2x18650

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Frogman pisze:Te 1500 lumenów wygląda zachęcająco
IMHO jest zupełnie przeciwnie: wygląda zniechęcająco. Skoro producent diody twierdzi, że maksymalny prąd to 3A (ok. 10W), a dioda osiąga przy nim 910lm, to chyba tak jawne naciąganie parametrów powinno od razu wydać się podejrzane.
Tu garść spostrzeżeń z punktu widzenia użytkowników: http://www.technikanurkowania.pl/forum/viewtopic.php?t=2447&highlight=us-15
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Spróbujcie zagadać do kolegi Midi'ego z naszego forum, wiem, że też coś tworzył pod wodę o np. tu:

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=7739

albo tu

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=7664

i tu

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=5498
coś podobnego mam, z tym że wersję cywilną :) , o nurkowaniu nie było mowy.

Myślę, że to byłaby lepsza inwestycja, chociażby dlatego, że zgodność podanych parametrów, pewna jak w banku. :!:
Frogman
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 17:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Frogman »

Dzięki za linka! Czyli generalnie na moda się nadaje? Czy driver wymieniony kilka postów wyżej przez ___michal'a dałby radę obsłużyć diodę XML przy zasilaniu 3xR14 lub 3xNiMH?
I kolejne pytanie - czy da się gdzieś kupić taką diodę o bardzo ciepłej barwie (ok.3000K)? Bardzo mi na tym zależy, bo latarka ma być używana w warunkach nurkowo-jaskiniowych i każdy element poprawy samopoczucia ma duże znaczenie. A z doświadczenia wiem, że najmilsze jest światło halogenowe lub acetylenowe (nawet jeśli ma mniej lumenów).
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Oczywiście, jak najbardziej nadaje się na moda. W zasadzie to tylko wymiana drivera i ewentualnie jakiś sprytny sposób na zastosowanie ogniwa li-ion, jak pisał kolega wyżej, używanego wymiennie z LR14. Jeśli idzie o diodę to polecam XM-L2 T6 3C, bardzo przyjemna barwa i ładnie oddaje kolory.
Nie mogę teraz tego znaleźć, ale czytałem wczoraj na jakimś krajowym forum nurkowym, że latarka się wyłączała na głb. 12m i to kilka egzemplarzy które testowali, wszystkie na tej samej. Jak na to trafię to wstawię.
Frogman
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 17:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Frogman »

A czemu skreślacie NiMH R14 lub R6? Mi by pasowały, bo to będzie szósta latarka i wszystkich pozostałych używam na ogniwach R6, czasem z adapterami na R14. Daje to sporą dowolność w konfiguracji i możliwość błyskawicznej zmiany przy jakiejkolwiek awarii. Jeśli zdecyduję się na to rozwiązanie to też pewnie skończy się na conajmniej 2 sztukach. Poza tym mam kilka ładowarek na takie ogniwa i nie musiałbym przestawiać się na inny standard.
Poza tym dziękuję za zainteresowanie. A ty Zbychur to nie możesz spać? :mrgreen:
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ni-MH w porównaniu z Li-ion mają mniejszą gęstość energii, inaczej mówiąc w tej samej objętości ogniwa można mieć więcej energii = świecić dłużej/mocniej. Inna sprawa koszt ogniw, szybkość ładowania ... NI-MH to powoli przeżytek w dobrych latarkach.
____michal
Posty: 32
Rejestracja: czwartek 03 sty 2013, 10:38
Lokalizacja: w-wa

Post autor: ____michal »

Powoli zbieram wszystko do kupy.
Adapter 3xR14 => 2x18650 chce wykonać jako tuba z poliamidu.
Pozostaje kwestia długości. Nowy zestaw będzie o ok. 2cm krótszy. Chcę połaczyć - obudowy z - dolnego ogniwa 2centymetrowym prętem. Jakim ? Aluminiowym, miedzianym, mosiężnym? Czy to zupelnie bez znaczenia?
fallout
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 13 sty 2013, 02:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fallout »

Bardo ciekawy temat!
Sam zastanawiam się nad zakupem oraz przeróbką takiej latarki.

Czekam na dalszy rozwój tematu :mrgreen:

Czy zdjęcia bebechów są już nie widoczne czy tylko nie widoczne dla mnie ?

Pozdrawiam
janus
Posty: 1
Rejestracja: piątek 02 wrz 2011, 00:43
Lokalizacja: warmia

Post autor: janus »

Witam wszystkich :mrgreen:
To mój pierwszy post.

Informacja od kolegi, który handluje tym sprzętem.
Ta latarka występuje w co najmniej dwóch wersjach.
Pierwsza zasilana trzema bateriami 3xR14 taką udostępnia Tecline i wersja 2x18650 działająca w zakresach 5,5-12V i dająca podobno 1200lumenów.

Co do wersji 3xR14

"Working voltage: 2.8-4.2V, if voltage is higher than this, it will break the driver and led bulb. It is not covered under warranty."

Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ