Jak ustawić ładowarkę Imax B6?? Pomoc dla nowego :)

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Jak ustawić ładowarkę Imax B6?? Pomoc dla nowego :)

Post autor: kubaswiatelka »

Witam. No właśnie. Dostałem dzisiaj ładowarkę Imax B6. Myślałem że to coś się tylko podłącza i ładuje a ja tu widzę że dużo funkcji jest co jest i dobre i nie(zależy dla kogo).
Może napiszę co jest mi najbardziej potrzebne i czego od niej oczekuję.
1. Jak ustawić prąd ładowania i rozładowywania ogniwa li-ion?
2. Jakie są najlepsze prądy do sprawdzania ogniw?
3. Jakie jeszcze ustawieni jest dobrze ustawić w ładowarce?
4. Czy łądowarka ma pamięć ustawień czy po każdym podłączeniu trzeba je na nowo ustawiać??

No i to chyba na razie tyle moich pytań. Proszę o jakieś szybkie instrukcje. Jeżeli macie coś do dodania od siebie to bardzo fajnie :) Piszcie śmiało.

Pozdrawiam Kuba
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

elektroda.pl
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Re: Jak ustawić ładowarkę Imax B6?? Pomoc dla nowego :)

Post autor: Dariusz70 »

kubaswiatelka pisze: 1. Jak ustawić prąd ładowania i rozładowywania ogniwa li-ion?
2. Jakie są najlepsze prądy do sprawdzania ogniw?
3. Jakie jeszcze ustawieni jest dobrze ustawić w ładowarce?
4. Czy łądowarka ma pamięć ustawień czy po każdym podłączeniu trzeba je na nowo ustawiać??
Pozdrawiam Kuba
Instrukcja obsługi Imax B6 .
1. Max 1C czyli dla ogniwa 2600mAh to 2,6A.
2. Jw ale wydajność rozładowywania ogranicza do 1A.
3. Można ustawić ulubione programy.
4. Ładowarka startuje z ostatniego stosowanego programu.

Miałem jakiś czas temu Imax B6. Przy ładowaniu lion prądem dużym (np 2.5A) nie doładowywuje do 4,2V.
Po zmianie na 0,8A - 0,7A doładowywuje dokładnie do 4,2V.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Narazie znalazłem dane na temat aku które chcę ładować. Jest to samsung icr18650 26C.
Prąd ładowania ustawiłem tak jak napisane czyli na 1,3A ale nie wiem na ile ustawić rozładowywanie. Jak sprawdza się pojemność ogniwa?? Czy trzeba najpierw rozładować a zaś naładować ogniwo i wtedy będzie wiadomo ile ma?? Tak przynajmniej miałem w ładowarce technoline BC700. Czy to jest na tej samej zasadzie?? Z tego co zdążyłem wyczytać w instrukcji (sam znalazłem polską :D) nie można ładować kilku różnych ogniw co jest dość dużym utrudnieniem bo jeżeli jedno aku ładuje się około 3 h no to trzeba będzie w nocy wstawać :/
Co oznaczają takie dane odnośnie ogniwa:
Nominal Capacity
2600mAh (0.2C, 2.75V discharge)

Minimum Capacity
2500mAh(0.2C, 2.75V discharge)

Odnośnie rozładowywania to mam ustawić na 1A bo przecież nasze lampki pobierają więcej??

5. Czy trzeba ustawić jakieś minimalne napięcie do którego ma rozładowywać??
6. Co ustawić w opcji Capacity cut-off?? Czy może tą opcję wyłączyć??
7. Czy trzeba ustawiać czas maksymalnego ładowania?? Jak tak to jaki?? Wg.producenta max dla tego ogniwa to 3h czyli mam ustawić 180min??
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Ogniwo trzeba naładować do 4,2V (tak jak pisałem pod koniec małym prądem) .
Minimalne napięcie rozładowania to 3V. Przy bardzo małym prądzie rozładowania można zejść do 3V.
Po rozładowaniu ogniwa ładowarka w okienku pokaże pojemność w mAh.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Ustawiłem prąd ładowania tak jak podaje producent ogniwa i naładowała mi do 4.13V Dlaczego tak???
Mam ustawić niższy prąd ładowania niż podaje producent??
Właściwie to miernik Unit podaje 4.20V Czy tą ładowarkę się jakoś kalibruje???
Edyta:
Przeczytałem temat o Mystery :) Już sobie skalibrowałem :) Na razie dziękuję za pomoc.


Mam jeszcze pytanie odnośnie ogniw bardziej rozładowanych. Czy da się w jakiś sposób naładować?? Wiem że rozładowane poniżej 2,7V są do niczego ale chciałem sobie zobaczyć jak to się przekłada na uszkodzenie aku tzn ile pojemności traci i takie tam. :P
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

kubaswiatelka pisze: Co oznaczają takie dane odnośnie ogniwa:
Nominal Capacity
2600mAh (0.2C, 2.75V discharge)

Minimum Capacity
2500mAh(0.2C, 2.75V discharge)

Odnośnie rozładowywania to mam ustawić na 1A bo przecież nasze lampki pobierają więcej??

5. Czy trzeba ustawić jakieś minimalne napięcie do którego ma rozładowywać??
6. Co ustawić w opcji Capacity cut-off?? Czy może tą opcję wyłączyć??
7. Czy trzeba ustawiać czas maksymalnego ładowania?? Jak tak to jaki?? Wg.producenta max dla tego ogniwa to 3h czyli mam ustawić 180min??
Nominal Capacity:
Nominalna pojemność przy rozładowywaniu prądem 520 mA do napięcia 2.75 V
Minimum Capacity: j.w. tylko minimalna pojemność.
Im mniejsze napięcie do którego rozładujemy ogniwo tym większą wykaże pojemność przy czym poniżej 2.5 -2.6 V dochodzi do uszkodzenia ogniwa.
W przypadku ogniw Li-ion napięcie rozładowania możesz ustawić do 2.6 2.7V przy czym o ile mi wiadomo to ta ładowarka ma opcję minimum 3 V więc nigdy ci nie wykaże tej pojemności którą podaje producent.
Capacity cut- off czyli ustawiasz sobie pojemność po przekroczeniu której ładowarka przestaje ładować ogniwo.
Przydatne w przypadku uszkodzonych pakietów ni-cd ni-mh gdzie koniec ładawania nie określa napięcie tylko parametr "Delta Peak", który w uszkodzonych ogniwach zawyża ich pojemnośc.
Dla ogniw li-ion nie ustawiasz żadnego czasu ładowania, ładowanie kończy sie na napięciu 4.2V.
Dla sprawnych ni-mh ni-cd też nie musisz bo ładowarka sama wykrywa koniec pojemności.

Ogulnie jeśli nie wiesz co do czego służy to nic nie zmieniaj.
Śmiało możesz wszystko ładować na ust. fabrycznych.

Ja mam pokrewną ładowarke czyli Turnigy accucell 6 nie wiem jak w b6 ale u mnie pod koniec ładowania ogniw czyli przy napięciu 4.15V prąd ładowania stopniowo maleje i w ostatnim momencie wynosi 0.2 A.

Edit. Rozładowane ogniwa poniżej 2.7 nie są do niczego, wszystko zależy jakim prądem były rozładowywane. Raz rozładowałem ogniwa do 2.6V i nie odczuwam żadnego spadku pojemności. Żeby naładować musisz dopaść jakąś zwykłą ładowarke i podładować ogniwa do tych 3V, puźniej możesz już użyć B6.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Mam ładowarkę od grega taką na 2 ogniwka z suwaczkiem na boku.
Jak mogę sprawdzić czy ładowarka nie oszukuje przy rozładowywaniu tzn jakim prądem rozładowuje bo jak wepnę miernik między krokodylka a ogniwo to jest jakiś błąd wyskakuje Conection break.
Chodzi mi też o to że mam dostęp do ogniw z baterii laptopowych i chcę je posprawdzać a narazie 50% jest poniżej nawet 2V i chcę zobaczyć co z nich będzie Jak się naładuje. :P
Swoją drogą będzie oferta później w sklepiku :P
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

kubaswiatelka pisze:Mam jeszcze pytanie odnośnie ogniw bardziej rozładowanych. Czy da się w jakiś sposób naładować??
Wystarczy zmienić program na np NI-CD i prąd ładowania na 0,1A !!! - po włączeniu ładowania kontrolujemy napięcie na wyświetlaczu ładowarki i gdy wyniesie min 3V to przerywany ładowanie w tym programie i przechodzimy do programu dla LI-ion i robimy resztę normalnie ale dobrze gdy prąd będzie niski, by ogniwo się zregenerowało trochę.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Connection Break czyli nie ma połączenia dobrego między kablami a ogniwem.
Najpierw musisz podpiąć miernik a puźniej włączyć rozładowywanie.
Tym poniże 2.5V nie wróże świetlanej przyszłości :D
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Aha aha :) To z tym miernikiem jeszcze raz będę patrzał ale wydaje mi się że przejście było dobre no i próbowałem zrobić kilka razy tak jak piszesz smokuxx1987 i nic.
Elsor mam ładowarkę od grega a ona bierze prawie wszystko :P no ale czasami jak mocno wyjechane to trzeba pojedynczo bo nie ma siły :P

Czy czujnik temperatury do tej ładowarki można samemu zrobić czy to jakaś wyższa szkoła jazdy?? I co z kablem do podłączania do kompa? Programik jest darmowy do komputera???
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Czujnik temp to LM35, kawałek przewodu i złączka - ot technologia ;)
Kabel z nokii ponoć działa a najpewniej przejściówka na FT232RL. Program nazywa się LogView i jest za friko.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Mam kilka kabli nokii to może by się coś wybrało. A takiego LM35 gdzieś się nie znajdzie?? Jakiś zasilacz komputerowy czy cuś??

Odnośnie ogniwek. Naładowałem 2 ogniwa które miały po 1,44V ładowarką od grega i naładowała je do 4,24V Po 2h nie widać jakiegoś samorozładowania czy coś ale 4,24V to trochę za dużo. Czy może być? Później je zmierzę moją nową B6 :)

Tak się jeszcze spytam jak sprawdzić oryginalność ładowarki??? Nie ma specjalnego hologramu. Są tylko 2 plomby.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

LM35 to czujnik temperatury , mało popularny - czasem w automatyce się zdarza ale w zasilaczu go nie znajdziesz .

W sklepie koło 4zł.
elektroda.pl
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

kubaswiatelka pisze:ale 4,24V to trochę za dużo.
a jakiej klasy miernika używasz?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ