Wybór nowej diody do latarki LED

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
sphairon21
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 01:30
Lokalizacja: Jarocin

Wybór nowej diody do latarki LED

Post autor: sphairon21 »

Witam Szanownych użytkowników :) wiec nosiłem sie od dawna z zakupem latarki led lecz takiej policyjnej z mozliwoscia uzycia jako pałki...(gdzie pracuje powiedziec nie moge) zakupiłem za az uwaga 32 zł :D wiem cena nie powala ale liczyłem sie z jakim ale...no i jest ale...zasilana jest 3 bateriami R20...zakupiłem taki na dodatek alkaliczne :) mówie by dłuzej potrzymała...co sie okazało...padła na starcie...swieciła mega fantastycznie jakies max 45-60 min...i ...piiii.... Dioda zdzarła bateria...powiedzcie mi czy wymiana diody np na nowaczesna CREE cos da?? 3xR20 nie jest małym pradem a ja używam praktycznie sporadycznie tylko wiecie jak to jest gdy kupi sie cos nowego...teraz swieci mi jak postojówki w aucie :D jaka diode dobrac by nie zjadało bateryjek a świeciło ładnie bo nie powiem ta latareczka tez słuzy mi jako szperacz bo zasieg ma tak 150 do 200 m przez to ja zakupilem a swiatełko oslepia wrecz. Licze na szybkie odpowiedzi :)
Ostatnio zmieniony wtorek 18 lut 2014, 17:13 przez sphairon21, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Bardzo mało danych podałeś, bo nie wiemy jaka tam jest teraz dioda, jaki sterownik no i ogólnie jak to wygląda wszystko rozmiarowo od strony diody i sterownika. 150-200m to dosyć dużo i domyślać się można, że dioda dostawała duży (może i za duży) prąd, skoro 3 R20tki starczyły tylko na godzinę.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

I jaka super pisownia...
ILPT
Pykacz .
Posty: 227
Rejestracja: niedziela 30 sty 2011, 11:43
Lokalizacja: Zewsząd

Post autor: Pykacz . »

Pyra szczerze Ci współczuję walki z wiatrakami . Nawet mnie to wprawiło w lekkie zdziwienie . No nic tak czy inaczej wypada pomóc . Jaka to dokładnie latarka ?
sphairon21
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 01:30
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: sphairon21 »

Dobra oddałem...latareczka aż dziwne robiła zwarcie nie mieli na podmianę to oddałem.

teraz może z innej beczki....potrzebuje latarki na 3xR20 tak by była długa miała ZOOM by regulować ostrość światła była na nowoczesnej diodzie Cree i była w miarę oszczędną :) na akumulator raczej się nie uda to chociaż oszczędzę baterie :D cena...max do 100 zł :) znajdzie się coś??

[ Dodano: 18 Luty 2014, 20:33 ]
co sadzicie o tej http://hobbyhouse.pl/product-pol-4093-L ... -4093.html
Ostatnio zmieniony wtorek 18 lut 2014, 21:57 przez sphairon21, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Jeżeli chcesz znowu oddać, bo wysiądzie po pierwszym komplecie baterii to nawet się nie oglądaj i bierz...
Raczej zastanowiłbym się nad osobnym zakupem pałki (jeżeli już jej tak potrzebujesz) i porządnej latarki.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Kolego sphairon21, zacznijmy może od pewnych szczegółów technicznych. Jak zauważyłeś pewnie, Twój pierwszy post został nie jako pokolorowany. Nie stało się tak przypadkowo. Nasz kolega Pyra, stoi tu na straży poprawnej pisowni i to nie dla widzimisię, tylko ze względu na to, że to forum ma poniekąd charakter techniczny i staramy się zachowywać tu reguły poprawnej polszczyzny. Podejrzewam, że Pyra, ma dużo więcej fajniejszych zajęć niż poprawianie pisowni, aż go podziwiam za cierpliwość. Jak widzę w drugim poście, posiadasz polskie czcionki na klawiaturze, a jeśli nie to po prostu napisz, że korzystasz z urządzenia bez "ąę" i poprawisz później, żeby każdy kto pragnie Ci pomóc nie musiał w pierwszej kolejności bawić się w kryptologa i dochodzić do tego co poeta miał na myśli. Mały sampel dla przykładu zmiany znaczenia wypowiedzi przez jedna durną kreskę, często przytaczany przez naszego językowego Guru.

"Zrobisz łaskę"
bądź też
"Zrobisz laskę"

Nie twierdzę, że po forum poruszają się ludzie nieomylni, ale Twoja pisownia raczej wychodzi z lenistwa niż z pomyłki.

Nawiązując do tematu, do czego jeszcze oprócz "pałowania" ma służ ta latarka? Przeszukania pomieszczeń, penetracja krzaków i oświetlanie dalekich dystansów? W tym temacie zoom wydaje się być idealnym rozwiązaniem, ale nie do końca tak jest. Po za tym 3xR20 zwróci się po kilku ładowaniach akumulatorów.
Zoomy nie są najlepszym rozwiązaniem, o czym wiele razy było na forum wspominane, w skrócie:
1. Kiepska szczelność
2. Słabe odprowadzanie ciepła
3. Duże straty światła w głowicy
4. Duże straty na plastikowej najczęściej soczewce
itd.

Ta, którą podałeś z pewnością spełnia wszystkie z powyższych. Po za tym próba doprowadzenia jej do niezawodnej używalności, może sporo przekroczyć założony budżet, który na Twoje zapotrzebowanie i tak nie jest specjalnie wygórowany.
Na początek myślę, że powinieneś doprowadzić do porządku swoje posty, a później poszukamy wspólnie jakiegoś optymalnego rozwiązania. :)

Mam jeszcze inną propozycję, jak zasugerował kolega pietros, w samoobronie dużo skuteczniejsze jest oślepianie przeciwnika latarką i jednoczesne "naparzanie" na ten przykład breszką, co trudniej jest wykonać jednym narzędziem. ;)
sphairon21
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 01:30
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: sphairon21 »

Latarka ma służyć głównie do przeszukiwania pojazdów. W razie konieczności samoobrony by nie nadużywać siły...w dal dobrze by też świeciła dość konkretnie by świecić w zbliżający się pojazd. To może inaczej...chciałbym móc regulować strumień światła, jestem w stanie zrezygnować już z tej "pałki" ale może coś z akumulatorem 18650. Ważne by świeciła mocno długo i jasno :) oooo
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Czyli już mamy więcej danych. Jeśli zrezygnujesz z pałki to dosyć optymalnym rozwiązanie wydaje się być coś z serii C8 np. Convoy C8 z reflektorem OP (czyli struktura skórki pomarańczy). Nie ma opcji zmiany ogniskowej czyli regulacji strumienia światła, ale dzięki takiemu właśnie reflektorowi można pozwolić sobie na oświetlanie dalszych jak i bliższych obiektów. Zasięg skuteczny można spokojnie określić na ponad 100m. zasilana ogniwem 18650. Przy dobrym doborze parametrów i ogniwa, w trybie max okolice 1 godziny, ale do przeszukań samochodów wystarczy tryb niski a to już jest kilka godzin. W trybie max nie da się pracować na bliskich odległościach, chyba że w okularach słonecznych.

Można dostać np. tu
http://www.banggood.com/Convoy-C8-AK47- ... 08245.html
a świeci mniej więcej tak
Obrazek
Do końca drogi jest 75m

To taki pierwszy z brzegu sprawdzony przykład kompromisu między zasięgiem a oświetlaniem bliższych odległości.
Hawuz
Posty: 54
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 23:27
Lokalizacja: Jesteś?

Post autor: Hawuz »

U mnie convoy c8 daje rade nawet na 180m, mierzone przez geoportal. Pewnie i dalej, ale nie mam takich obiektów.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Hawuz pisze:U mnie convoy c8 daje rade nawet na 180m, mierzone przez geoportal. Pewnie i dalej, ale nie mam takich obiektów.
To zależy jaki kto ma wzrok jaka barwa diody i przede wszystkim czy się świeci na jasne czy ciemne obiekty.
Dla kogoś pewnym zasięgiem będzie np jeśli odróżni sarne od psa, a dla innego jak zobaczy obrys jasnego obiektu.
Taki pewny zasięg mieści się pomiędzy 100 a 150 m.
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Bardzo mnie ciekawi jaka to "formacja" bezmyslnie oslepia nadjezdzajacy pojazd?
No chyba ze zatrzymanie w sensie procesowym to rozumiem.

Ps: Pisane bez ogonkow z tabletu,sorry.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Hawuz pisze:U mnie convoy c8 daje rade nawet na 180m, mierzone przez geoportal. Pewnie i dalej, ale nie mam takich obiektów.
Od C8 widzę też zabudowania, oddalone o ponad 400m, czy człowieka na tle lasu 200m dalej, ale to nie nie jest światło skuteczne, jasność już tam jest bardzo mała. Jak kolega wyżej napisał, 150m to max dla tej latarki, czyli dystans na którym jesteś w stanie odróżnić szczegóły, ale gdyby wziąć pod uwagę normy ANSI (0,25lux), to na modowawanej było by pewnie z 350m albo lepiej. Więc nie należy się sugerować opisami nawet firmowych latarek, bo to tylko bełkot marketingowy. To co podaje producent (uczciwy producent), trzeba podzielić na pół i zbliżamy się do zasięgu realnego i użytecznego.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Obrazek
Tak na 120m świeci C8 z diodą neutralną. Zdjęcie jest poddane kompresji pogarszającej jakość ale na oryginale widać dokładnie każde drzewo, podobnie jak na żywo. Bez problemu można by odróżnić jamnika od owczarka, leśniczego od tirówki ale też starczyło by kilkanaście metrów więcej, by stało się to już niemożliwe. 150m może 180m to max dla osoby z dobrym wzrokiem. Jadąc rowerem z tą latarką max wg mnie spada o ok połowę (by dostrzec np sarnę przebiegającą przez leśną dróżkę).
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Powinniśmy odchodzić tutaj na forum od określania zasięgu, bo nawet przejrzystość powietrza ma wielkie znaczenie przy odległościach >50m (czy widzimy snop światła, który nas w sumie oślepia czy go nie widać itd), bo idąc tym sposobem nie dojdziemy nigdy do porozumienia. Myślę, że trzeba zrobić kilka sesji z różnymi lampkami (ja sam mam teraz chyba z 5 różnych konstrukcji) w ciekawej scenerii, gdzie będzie można zrobić dobre porównanie, bo takie pisanie o odległościach nie ma sensu (nie można porównać SRK 3xXM-L@3A ze szperaczem na XR-E@2,5A, tylko trzeba tu uchwycić na zdjęciu jeszcze)

W skrócie-kolega chce dobrą latarkę z dobrym zasięgiem-C8 dobrej jakości będzie idealna przez połączenie jako-takiego szperacza z dobrym spill'em (promieniem wtórnym).

Więcej światłą na boki-to np Convoy S2, M2 itp kompaktowe lampki.

Chce więcej zasięgu-to następny jest XinTD X3, latarka wykonana BARDZO dobrze.

Dalej to już latarki dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą czego chcą.
ODPOWIEDZ