Latarka nie z tej ziemi...MT-G2

co i jak zrobiłem...
lackow
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 21:09
Lokalizacja: Kalisz

Latarka nie z tej ziemi...MT-G2

Post autor: lackow »

Po udanym projekcie mojego Maglite Magchargera na diodzie XML-U2 robiąc porządki w piwnicy znalazłem stary konwerter od satelity i to mnie natchnęło do budowy kolejnej mocnej latarki do efektu WOW

Dlatego zebrałem potrzebne graty do jej budowy a wygląda to tak:
-obudowa dla latarki z aluminium(konwerter)
-soczewki do skupienia światła
-wałki do wytoczenia piguły miedzianej lub aluminiowej
-akumulatorki 18650 z baterii od laptopa
-w planach zakup diody MT-G2 i sterownika
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co dalej...a mianowicie akumulatorki mieszczą sie 4 w obudowie i pozostaje jeszcze sporo miejsca na sterownik i włacznik.
Soczewki jakie posiadam z wymiarami to jedna jest idealnej szerokosci jak góra body a druga chowa sie 2 cm do srodka.Skupienie dobiore organoleptycznie :mrgreen:
Myślałem tez o zakupie refa od SST 90 ale zakupy na DX to nie dla mnie :(

Teraz pytania do was.Jakie bedzie najsensowniejszy układ zasilania sterownika(MR2007 5A)?
Czy jest sens skupiac swiatło soczewką i ile bedzie strat?
Czy piguła o szerokosci 37mm i grubosci conajmniej 30mm(to zalezy jaka odleglosc bedzie potrzebna do skupienia tej diody od soczewki) odbierze ciepło i odda je na obudowe?

Ewentualnie czy bardziej opłaca sie wsadzic 3 XML-U2 z dodatkowo przystosowaną optyką o jak najwiekszym skupieniu.Zalezy mi głownie na zasiegu około 300m do 400m mocnego światła .Obecnie mój magcharger zapewnia mi 250m mocnego swiatła dla dobrego widzenia w nocy.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ani MT-G2 ani 3x XM-L2 nie zapewnią zasięgu 300-400m. Takie zasięgi to raczej z pojedynczej XM-L2 w bardzo dużym reflektorze albo XP-G2 w dużym reflektorze. Oczywiście można też zastosować soczewkę np z reflektora samochodowego i przy pojedynczej diodzie uzyskać taki zasięg ale to będzie bardziej laser niż latarka.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

ElSor, ale jeśli to ma robić tylko WOW, to właśnie ma być laser :D
Ja mam taki mały "laserek" na XR-E i 65mm soczewce, jest wow jakich mało. Niestety dla XML już tak fajnie nie jest :/
Kolego, jeśli chcesz robić opad szczęki, to kup diodę XR-E (np Darek w sklepiku sprzedaje za nieduże pieniążki)
i puść ją na 1.5A i zobacz jak to Ci się skupia na soczewce, jak zobaczysz, to nawet nie dziękuj :cool:
lackow
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 21:09
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: lackow »

Czyli bedzie problem ze skupieniem MT-G2 soczewką 54mm?
Czy to tez zalezy od wypukłosci soczewki?[/quote]Ja mam taki mały "laserek" na XR-E i 65mm soczewce, jest wow jakich mało
Ostatnio zmieniony czwartek 27 lut 2014, 17:04 przez lackow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

lackow pisze:Czy to tez zalezy od wypukłosci soczewki?
Bardziej od odległości soczewki od diody przy maksymalnym skupieniu.
lackow
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 21:09
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: lackow »

W takim razie czekam na przesyłke diody i sterownika a potem projekt rusza dalej.
ODPOWIEDZ