Alternatywny Firmware do iMaxa B6

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Alternatywny Firmware do iMaxa B6

Post autor: ElSor »

Szperając dziś po necie znalazłem ciekawy temat. http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1951734
Myślę, że warto go tu dać a może i znajdzie się ktoś chętny do rozpoczęcia dyskusji na tamtym forum albo i nawet do rozwijania softu.
Mieć takiego B6 z możliwością ładowania Li-xx do 4,2/4,3/4,35V, Ni-Zn ... bezcenne.

No i wisieńka na torcie:
cheali-charger - open source firmware for a variety of LiPo chargers
Copyright (C) 2013 Paweł Stawicki. All right reserved.
czyli polska robota :mrgreen:
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Czaiłem się żeby to wgrać w nowo kupionego imaxa, korciła mnie możliwość pomiaru rezystancji wewnętrznej, ale zaniechałem bo wpadł mi w łapki icharger. Testował to ktoś z forum? Jeśli procek w imaxie nie jest zablokowany i jeśli będzie można sczytać "oryginalny" FW to może się pokuszę o wypróbowanie nowego - jeśli nie to nie wgrywam w ciemno, bo jeśli nie zadziała to szkoda ładowarki.

A tak w ogóle to można pozmieniać mnóstwo rzeczy i skompilować źródełka samemu. Po za zmianami napięć etc można ustawić jakieś unikalne powitanie :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Oryginału ponoć nie można odczytać. Właśnie są źródła i zamierzam je kiedyś dokładnie przestudiować. Ładowanie 4,2 - 4,3 - 4,35 byłoby miłym akcentem do ponownego zakupu imaxa i wypróbowania tego softu. Po ilości kodu sądzę, że pisanie swojego nie ma sensu.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Oryginału, w sensie od SkyRC? Ja mam klona, być może tam nie blokowali. Z resztą zaraz się do niej dobiorę :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Manekinen pisze:Oryginału, w sensie od SkyRC?
Tego, co fabrycznie siedzi w imaxach niezależnie od producenta. Zawsze też można podmienić procek na nowy do testów a ten fabryczny odłożyć na półkę ;)
Manekinen, tak poza tym cieszę się, że jesteś ostatnio z nami i jednocześnie smucę, że nic nowego dawno na blog nie wrzuciłeś, bo byłem 1 z czytelników :razz:
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

ElSor pisze:Manekinen, tak poza tym cieszę się, że jesteś ostatnio z nami i jednocześnie smucę, że nic nowego dawno na blog nie wrzuciłeś, bo byłem 1 z czytelników
Dzieki :) Tak się składa że ostatnio trochę czytałem forum, a i wrzuciłem parę rzeczy u siebie i to pośrednio związanych ze światełkami. W kategorii blog.

Niestety chyba nie mam takiego procka na podmianę, tzn mam w DIP ale nie będę robił pająków. Po za tym trzeba wylutować LCD a to już ryzyko uszkodzenia ścieżek/przelotek bo druk dwustronny.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Manekinen pisze:W kategorii blog.
Dopiero teraz zauważyłem nowości :oops:

[ Dodano: 22 Czerwiec 2014, 15:57 ]
Manekinen pisze:Niestety chyba nie mam takiego procka na podmianę, tzn mam w DIP ale nie będę robił pająków. Po za tym trzeba wylutować LCD a to już ryzyko uszkodzenia ścieżek/przelotek bo druk dwustronny.
A jest tam ATmega 32 na 100%?
Bo mam sampla ATMEGA32U2-AU IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32TQFP więc dla tak zaszczytnego celu mogę wysłać go do Ciebie a ty już zrobisz resztę ;)
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Można zaprogramować w zewnętrznym programatorze układ scalony i całość podmienić? Jak coś nie wyjdzie to zepsuje ładowarkę czy ponowne wlutowanie poprzedniego układu naprawi ładowarkę?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

ElSor pisze:A jest tam ATmega 32 na 100%?
Wow. Zaglądam, jest niby złącze do programowania, ale z 5 jego pinów, 2 to GND i VCC. Więc jednego brakuje. Bez zdejmowania wyświetlacza zauważyłem kropkę na obudowie układu która wskazuje pierwszy pin, a w M32 od pierwszego pinu to kolejno MOSI MISO SCK RESET. Scieżki idą tylko na przyciski i koniec.

Po dokładniejszym zapoznaniu się z obudową - nie jest to w ogóle avr, ale jakiś "nuvoton" :-|

"imax b6 nuvoton" i wynik:
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 21&page=24
oraz:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2176410

Jest to jakiś ARM M0, wyprowadzenia ma bardzo podobnie jak M32, nawet posiada ISP i na dokładnie tych samych pinach co M32 - wyprowadzone tutaj na przyciski. Oczywiście układ posiada całkiem inny zestaw instrukcji i potrzebuje całkiem innego softu kompilowanego na innym kompilatorze.

Z linku powyżej idzie wyczytać że soft nie posiada menu kalibracyjnego, ale za to jest fabrycznie bardzo dobrze skalibrowany - mój jest. Brak opcji w menu która by umożliwiała zmianę trybu pracy złącza czujnika temperatury na komunikację UART - sprawdziłem i brak u mnie takiej opcji, a w instrukcji obsługi jest. Żadnych krzaków jednak w menu nigdy nie widziałem a akumulatory ładuje i balansuje dobrze. No i już jestem zły :evil: tym bardziej że ładowarkę wywiesiłem w sklepiku na forum.

Nolan wymięka przy Chińczykach, ci to dopiero zrobili incepcję. Podróba podróby klona ładowarki, która sama w sobie jest klonem nie wiadomo czego. Ciekawe czy ten cały "nuvoton" nie jest malowanką innego procesora, bycie Chińczykiem zobowiązuje.

Być może możliwa byłaby podmiana procka na M32 ale zapewne sporo ścieżek trzeba by "przesunąć" lub dolutować procek na pająka. Bo podejrzewam że reszta schematu jest bez zmian.

Google pokazuje jeszcze to:
https://groups.google.com/forum/#!topic ... ATJQ4-GpVE
Autor cheali charger kombinuje z softem pod ten nuvoton, więc może nie będzie źle, ale wygląda na to że zwykły programator ISP tego nie ugryzie i trzeba jakiś programator dedykowany do tych układów.

Składam to z powrotem i smaruje maila do sprzedawcy...
Fluxor pisze:Można zaprogramować w zewnętrznym programatorze układ scalony i całość podmienić? Jak coś nie wyjdzie to zepsuje ładowarkę czy ponowne wlutowanie poprzedniego układu naprawi ładowarkę?
Można tak zrobić, jeśli ktoś ma wprawę przy tego typu obudowach. Jeśli nie, druk jest bardzo łatwo uszkodzić. Podmiana układu na poprzedni przywróci ładowarkę do stanu pierwotnego.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Ile kosztuje taki układ na podmianę, żeby się nie okazało że zabawa jest warta połowę wartości całej ładowarki?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... zia%C5%82y

Tyle co nic. Ale jeśli masz taki układ w ładowarce to proponowałbym spróbować go odczytać. Wylutowywanie wyświetlacza i układu to sporo roboty.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Chętnie podłącze się do tematu, jak można pomóc?

Czego potrzeba żeby odczytać wsad? Zaprogramować?

Moim marzeniem jest mieć opcje do Cykli dla Li-xx żeby móc zrobić cykl ładowanie-> rozładowanie, tak samo jak dla zwykłych aku.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Zdaje się że klon B6 ma taką funkcje. Ustawia się ilość cykli, od którego ma zacząć, i jedzie. W prawdzie nie korzystałem z tego automatu, ale zawsze z ręki uruchamiałem odpowiedni cykl.

Do przeprogramowania potrzebny jest programator ISP dla AVR, najlepiej pod USB. Koszt śmieszny, 20-parę zł. Patrz allegro. Do tego soft do obsługi programatora, atmel studio, avr studio (molochy), lub avrdude z nakładką burn-o-mat (ten ostatni polecam). I trzeba trochę poczytać żeby nie zrobić kuku dla mikrokontrolera, bo o to dosyć łatwo niestety, jeśli nie wie co się robi.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Jak to coś pomoże to u mnie wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek

Napisane :Atmel mega32l8mu

[ Dodano: 22 Czerwiec 2014, 20:02 ]
Manekinen pisze:Zdaje się że klon B6 ma taką funkcje. Ustawia się ilość cykli, od którego ma zacząć, i jedzie. W prawdzie nie korzystałem z tego automatu, ale zawsze z ręki uruchamiałem odpowiedni cykl.
Mam taką opcję ale tylko dla nimh
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

ProLight pisze:Jak to coś pomoże to u mnie wygląda to tak
Ehhh ci ludzie nie przestają mnie zadziwiać. Atmega w obudowie QFN/MLF słabo dostępna w Polsce, za to w Chinach widać że nawet dużo tańsza, bo opłacało się im dodatkowo robić i lutować konwerter do TQFP. Do tego, Atmega w wersji "L8" czyli niskonapięciowa o częstotliwości pracy do 8MHz (ciutke tańsza) - taktowana kwarcem 16MHz. Ok, jest to poza specyfikacją, i działa dobrze bo sam czasem tak robię, ale nie powinno się tak robić w gotowym produkcie sprzedawanym na dużą skalę... chyba że kraj pochodzenia to Chiny więc oczywiście ok :neutral:
ProLight pisze:Mam taką opcję ale tylko dla nimh
Moja ma również dla litowych. Co klon to inna bajka :roll:

To 6 pinowe złącze w prawym górnym rogu obok kwarcu to ISP. Tutaj wyprowadzenia: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... p=12924705

Możesz mieć inne, trzeba by sprawdzić. Jak chcesz się podjąć zmiany softu to: https://www.google.pl/search?espv=2&biw ... +B6+FW+ISP
i patrz która płytka pasuje do twojej. Jak nie będziesz mógł dopasować to daj zdjęcie tego złącza i pytaj jeśli czegoś nie wiesz :)
ODPOWIEDZ