Jak dobierać profile alu i zasilanie do taśm LED

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Jak dobierać profile alu i zasilanie do taśm LED

Post autor: KaszeL »

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym sobie wreszcie zmodernizować oświetlenie w łazience i kuchni, kupiłem już sensowną jak mi się wydaję taśmę LED 15,4W/m. Pytanie jak ją zaaplikować, żeby z czasem nie poszła z dymem. Tam gdzie chciałbym zastosować LEDy zazwyczaj oświetlenie świeci się wiele godzin.

Zakładam, że taśma 15,4W/m powinna być instalowana w jakimś profilu alu, który ułatwi jej chłodzenie? Czy przesadzam i można bez stresu przykleić samą taśmę pod szafkami? Szukam sklepu z profilami alu do taśm LED. Czy możecie polecić jakiś sensowny? Zależy mi na estetyce i jakości zatem nie muszą to być jakieś super tanie profile. Na alledrogo wybór jest raczej zdawkowy.

Kolejna sprawa to zasilanie. Jakie zasilacze są polecane jako trwałe i bezproblemowe? Chciałbym oświetlenie w łazience uruchamiać czujnikiem ruchu z płynnym rozświetlaniem i gaszeniem taśmy. Na zasadzie, ktoś wchodzi do łazienki a światło płynnie rozświetla się w ciągu zadanego czasu do maks jasności i zostaje załączone tak długo, jak tylko ktoś jest wewnątrz. Po wyjściu osobnika po upływie zadanego czasu wyłącza się.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Zasilaczy poszukałbym od sprzętu komputerowego, za 30-50 zł masz np. 12V ~200W (np. od xbox-a czy desktopów della).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

Zasilacze do xboxa są rewelacyjne. Montuję oświetlenie led od lat i bardzo często je używam. Nie są może najmniejsze ani najlżejsze ale, ...piiii..., serio od lat pracują i ani jeden się nie zepsuł, a montowałem tego setki. W odróżnieniu od taniego chińskiego dziadostwa (te blaszane zasilacze modułowe).
http://ebike.nexun.pl/ - mój blog o budowie rowerów elektrycznych
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Pytanie jak ze sprawnością tego rozwiązania? Czy 200W zasilacz na 60W instalacji nie będzie się nieco marnował?

Zrobiłem sobie testową instalację, taśmę nakleiłem w profilu aluminiowym typu U o wymiarach 5mm wysokości 20mm szerokości i 2mm grubości. Taśma po kilku godzinach pracy nagrzewa profil tak, że ten jest odczuwalnie dość ciepły - ale nie gorący. Myślę, że dla pojedynczego paska coś takiego w zupełności wystarczy.

W drugim etapie chciałbym sobie wymienić źródełka w lampie na dwie świetlówki T5. Przy obecnych rurach taka jedna lampka daje około 8000lm. Żeby uzyskać podobny efekt z LED misiał bym na odcinku 1m nakleić 5 pasków, co da 77W w ledach. Wtedy na pewno będzie trzeba użyć jakiegoś sensowniejszego profilu/radiatora. Pytanie jakiego i skąd? Czy taki wystarczy?
http://www.seen.com.pl/en/oferta/elemen ... /k-52.html
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

1-co to za taśma ? Podejrzewam, że zamiast realnych 15W ma jakoś 5 - 6, potwierdza to również fakt, że profil jest tylko ciepły,
2-mam taśmy na ledach 5630, cena 20 zł za 1 metr, taśmy to aluminiowe listwy, metr pobiera 12,3W, po 10 min pracy taśma jest bardzo gorąca-praktycznie parzy, taśma na ledach 5050, gdzie metr pobiera 9W, rozgrzewa profil do prawie 46 st,
3-używam zasilaczy z allegro w cenie około 40 zł za zasilacz o prądzie 8A, zwane przemysłowymi itd. Zasilacz o mniejszej mocy nie marnuje się - ma lepsze warunki pracy, nie grzeje się itd

PAmiętaj, że często dane podawane przez sprzedawców są wyssane z palca i tak taśma która miała mieć 15W i dawać 1800 lumenów, ma realnie połowę mniej mocy i daje 70% mniej światła. Według mnie, jeśli taśma jest zwykłą taśmą - giętką, foliową to max dla takiej taśmy to właśnie 5 - 8 W, aluminiowe mogą sobie pozwolić na 10 - 15W. Niektórzy twierdzą, że sprzedają takie co mają 20W i 3500 lumenów...
ILPT
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Taka:

Obrazek

Przy zasilaniu w odpowiedni sposób pobiera 1,22A/m przy 12V. To jaka to będzie prawdziwa czy oszukana? :)
Z poważaniem
Tomasz Stiller
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

KaszeL, ty trollu ;-). Każdy czytający pewnie założył, że to badziewne chińskie LEDy, a Ty mówisz o taśmach CRI 90+.
Możesz podrzucić linka do tych taśm?
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Nie wiem czy tu wolno chwalić się sklepami :)
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

KaszeL pisze:Nie wiem czy tu wolno chwalić się sklepami :)
Zezwalam w tym przypadku :razz: Oczywiście widać od razu co jest reklamą a co linkiem danym dla korzyści wspólnej, więc nie masz się czego obawiać.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Te wykresy to napewno do taśmy ? Napięcie zasilania podane 229,5V, moc 19W, prąd 0,149A i PF co bardziej dotyczy zasilaczy / żarówek a nie taśm ;)

Jeśli taśma pobiera 1,22A przy 12V to po chwili pracy powinna niemal ze parzyć.

PS-aby profil faktycznie był radiatorem, ja robię to tak - taśmę pozbawiam taśmy i warstwy klejącej, wkładam w profil, jednak nie w taki w którym taśma wisi w powietrzu, a w taki, w którym dotyka całą powierzchnią profilu. Potem na różne domowe sposoby, staram się, aby była dociśnięta na jak największej powierzchni. Wtedy profil faktycznie jest radiatorem :)
ILPT
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

ElSor pisze:
KaszeL pisze:Nie wiem czy tu wolno chwalić się sklepami :)
Zezwalam w tym przypadku :razz: Oczywiście widać od razu co jest reklamą a co linkiem danym dla korzyści wspólnej, więc nie masz się czego obawiać.
Oki, zatem podaję: http://sklep.neonica.pl/tasma-led-5730- ... ieply.html Tylko uwaga, bo to nie jest tania taśma :)
skaktus pisze:Te wykresy to napewno do taśmy ? Napięcie zasilania podane 229,5V, moc 19W, prąd 0,149A i PF co bardziej dotyczy zasilaczy / żarówek a nie taśm ;)
Wszędzie wietrzysz podstęp? :) Nie przyszło Ci do głowy, że w kulce jest podane zasilanie 230V, a pomiar jest zrobiony z zasilaczem?
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Nie przyszło, w końcu kupuję taśmę, a nie zasilacz na którym ją testowano ;)
ILPT
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Zgadza się, dlatego tych danych nie widać na oficjalnej stronie. Dostałem je, bo o nie poprosiłem. Chciałem sprawdzić jakie światło daje ta taśma, a nie parametry zasilacza ;)
Z poważaniem
Tomasz Stiller
tomalos
Posty: 13
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 21:47

Post autor: tomalos »

A jednak ktoś kupił tą taśmę :) Od dawna o niej myślę, tylko cena mnie odstrasza, możesz podzielić się wrażeniami? A może zbywa ci jakiś kawałek? Jeśli tak to chętnie bym odkupił.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Świeci bardzo ładnie, szczególnie czerwony robi wrażenie. Tutaj znacznie lepiej niż bardzo dobre świetlówki liniowe. Pomidorki wyglądają tak dobrze, jak pod białą sodą :)
Z poważaniem
Tomasz Stiller
ODPOWIEDZ