Wysterowanie diod.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Drut12
Posty: 109
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 11:39
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Wysterowanie diod.

Post autor: Drut12 »

Witam. Chciałem sobie zrobić przenośne oświetlenie które by mi pomagało gdzieś robić przy samochodzie itp... Zakupiłem więc na pewnej chińskiej stronie 4 ledy COB 10W, prąd to około 800mA i napięcie 12V. Zastanawiam się tylko jak je wysterować? Planuję je zasilać z zapalniczki samochodowej lub małego akumulatora AGM, więc napięcie będzie coś około 12,5-13,5V. Pomyślałem najpierw o rezystorze ale na nim będzie się dużo mocy wytracać a ma to być jednak energooszczędne. Jakieś pomysły? Z góry dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Wg Twojego toku myślenia wydzielana moc na rezystorze to od 0,5Vx0,8A=0,4W do 1,5Vx0,8V=1,2W i wg Ciebie jest to dużo (sprawność drivera-rezystora 80-96%). Może i masz rację ale skoro ma to być energooszczędne rozwiązanie to warto na początku wybrać wydajniejsze LEDy, bo nawet mając sterownik o sprawności 100% uzyskasz "oszałamiające" 90-100lm/1W. Bez problemu można zakupić diody o znacznie wyższej sprawności (przykładowo XP-L V5 czy MT-G2 N0, 900lm wytworzą przy sprawności przekraczającej 130lm/W) i wtedy przy okazji można użyć sensowniejszych sterowników do ich zasilania z 12,5-13,5V. Obawiam się, że będzie bardzo ciężko znaleźć wysokosprawny driver (czyli step-down) o tak małej różnicy napięć.
No ale przechodząc do sedna i zarazem ważniejszej kwestii. Diody COB 10W raczej mają prąd 800 czy też 900mA ale napięcie ok 12V - niby niewielka różnica w zapisie ale oznacza to tyle, że diodę należy zasilać stałym (czy też odpowiednim) prądem a nie napięciem. Wg moich testów (na przykładzie ok 12szt COBów) przy 800mA diody 10W mają napięcie przewodzenia ok 11-12V i nie jest to zależne od partii tylko od konkretnego egzemplarza. Jeśli trafiły Ci się te "lepsze" z napięciem przewodzenia 11V to możesz użyć np http://allegro.pl/przetwornica-driver-l ... 12916.html ustawione na te 800mA. Gorsze, czyli te z Vf ~12V można sprawniej zasilić przez rezystor.
Jak możesz też zauważyć sprawność minimalna tego drivera dla "gorszych" diod nie jest dużo lepsza od zwykłego rezystora a maksymalna nawet odrobinę gorsza no ale możesz zyskać stabilizację prądu (i jasności) porównując to do rezystora.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Ja dodam jedynie, że słowo "sprawność", o której mówi ElSor, ma kluczowe znaczenie, co sprawia, że nie ma najmniejszego sensu zasilać tych diod prądem 900mA, ponieważ ilość światła jest praktycznie ta sama co przy 700mA, co z kolei daje nam efekt taki, że praktycznie 100% tej różnicy prądu (czyli prawie całe 200mA) jest zamieniana na ciepło. Najlepsza sprawność tych diod jest przy mocy 1W, czyli prądu w okolicach 100mA. Potem jest już coraz gorzej:
https://youtu.be/xrh6KfmVUM8?t=2m20s
Ja proponuję zastosować do każdej diody maksymalnie taki driver:
http://www.ebay.com/itm/1pcs-Power-Driv ... SwYaFWcnXx
Mają one spory rozrzut prądu, więc da Ci on około 500-600mA, co będzie wystarczające jak na te COBy.
Awatar użytkownika
Drut12
Posty: 109
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 11:39
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Drut12 »

Dzięki za pomoc, ogólnie to miało być coś taniego dlatego że diody zakupiłem za 3zł/sztuka. Jakbym miał więcej funduszy to zrobiłbym to na xm-l i przetwornicy step-down.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

tutaj masz za 2zł od sztuki (przy zakupie 3+):
http://www.banggood.com/10W-Warm-Pure-W ... 88169.html
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Drut12, jak chcesz to zrobić byle jak i po taniości, i żeby działało, to przykręć teraz te diody do kawałka blachy żeby mogły się jakoś chłodzić, zepnij równolegle, daj długi cienki przewód i na końcu wtyczkę zapalniczki. Na cienkim przewodzie będziesz miał spory spadek, więc diody dostaną swoje 12V, i w zależności od egzemplarza, będzie zjadliwy prąd. To samo co z rezystorem tylko ciepło bardziej rozproszone :)

Patent z tanich chińskich latarek, zasilanie mają tak kiepskie że nie trzeba drivera i spadek napięcia sam powoduje obniżenie prądu do bezpiecznych wartości :D
Awatar użytkownika
Drut12
Posty: 109
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 11:39
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Drut12 »

Manekinen, No i konkretna odpowiedź, dzięki ;). Ta lampa będzie leżeć w samochodzie, jakoś mi na jej żywotności nie zależy. Wolę to wozić niż latarki bo nigdy nie wiadomo czy jest w niej naładowane ogniwo.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Zastosowanie diody samo w sobie jest wystarczająco energooszczędne, jeśli 40W pójdzie w diody a 3-4W na straty to nie jest nic wielkiego, to jest 90% sprawności, tani driver będzie też marnował zbędną energię więc na jedno by wyszło. Jak by straty na przewodzie były za małe i w diody by szło za dużo, to możesz pomyśleć nad dodaniem jakiegoś rezystora. Ale jeśli chcesz to zasilić z zapalniczki i iść zaświecić np do bagażnika, to tego przewodu trochę będzie :)
ODPOWIEDZ