Convoy S2+ 3 x XP-L Turbo

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Convoy S2+ 3 x XP-L Turbo

Post autor: info »

Witam, chciałbym przedstawić moją modyfikację popularnego Convoya S2+.

Do budowy latarki wykorzystałem:

-3 x XP-L Hi V3 neutralna biel. Do tej konstrukcji można z powodzeniem wykorzystać diody w wersji HD, jednak wymaga to całkowitego oskalpowania diody z soczewki, lub częściowego ścięcia soczewki diody np żyletką, pomocna może być przy tym jakaś nakładka ustalająca wysokość ścinania soczewek. Niestety soczewki w wersji HD i optyka Carlo nie są ze sobą kompatybilne.
- podłoże DTP Noctigon wraz z optyką Carlo
- dotoczony mosiężny "grzybek" w celu podniesienia optyki i dopasowania jej do obudowy latarki
- sterownik programowalny z trybem DD, potocznie zwanym TURBO
- pierścień magnetyczny montowany we włączniku latarki
- klips Deep Carry

Poniżej kilka zdjęć latarki i podzespołów.

Na zdjęciu grzybek jeszcze bez przewierconego otworu na przewody:

Obrazek

Przerobiony popularny sterownik, precyzyjnej pracy przy tym sporo, ale jak widać da się to nawet estetycznie zrobić. Zmostkowana sprężyna sterownika i zmostkowane przelotki, dzięki temu biegun dodatni akumulatora podłączony jest praktycznie bezpośrednio do + LEDa:

Obrazek

Obrazek

Zlutowana w jedną całość piguła wraz z diodami i optyką:

Obrazek

Obrazek

Włącznik z podwójną sprężyną i dolutowaną mosiężną pastylką poprawiającą kontakt z - akumulatora:

Obrazek

Obrazek

Sterownik wlutowany na swoje miejsce w pigule:

Obrazek

I latarka złożona w całość:

Obrazek

Obrazek

A tak wygląda nagrzewanie się latarki i działanie zabezpieczenia termicznego pokazane w termowizji:

https://youtu.be/SZNqbXXymis
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

info, ciekawe. Zdradzasz swoje "noł hał" :mrgreen: Można prosić o model tego tranzystora? Uprzedzam od razu, że nie w celu kopiowania rozwiązań, bo mnie ten temat zupełnie nie interesuje (tylko czysta ciekawość, co można wsadzić w tych gabarytach). Jeśli nie chcesz publicznie to uprzejmie proszę na PW :)

PS. Czemu podkładka dystansująca z mosiądzu (wnioskuję po zdjęciu) a nie z miedzi?
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

Powszechnie znana wiedza...

Mosiądz tańszy, łatwiejszy w obróbce, akurat miałem wałek fi 20 z mosiądzu pod ręką, a z badań które przeprowadziłem (na tyle na ile posiadany sprzęt mi pozwolił), wynika że różnica w szybkości odprowadzania ciepła na zewnątrz, w tym układzie jest znikoma w stosunku do miedzi, gołym okiem kamery termowizyjnej w zasadzie nie da się tego zauważyć.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

A tranzystor to tajemnica? :mrgreen: Wnioskując po maleńkich wymiarach Rds(on) do najmniejszych zapewne nie należy, a co za tym idzie prąd, który z Li-Ion będzie w stanie przepuścić. W tej modyfikacji krytyczna moim zdaniem jest kwestia plusowych przelotek. Mostkujesz je jakoś, czy tylko to co jest w oryginale?

PS. OK, dzięki. Dostałem PW :)
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

Poszło PW.

Tak jak napisałem na górze posta, przelotki i sprężyna są zmostkowane i praktycznie od + akumulatora do + leda wszystko połączone jest jednym kawałkiem przewodu.
Widać to na zdjęciach sterownika.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Mnie też się od razu rzucił w oczy ten maluszek do DD. Może źle szukałem kiedyś ale nic z sensownym prądem nie znajdywałem w tym rozmiarze a na styk nie chciałem robić u siebie więc znalazłem coś ciut większego z grubym zapasem i w sensownej cenie. Mnie model tranzystora nie interesuje ale ma chociaż te 10A prądu ciągłego przy sterowaniu z 4,5V w zakresie bezpiecznej pracy?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

ElSor, FET nie jest tragiczny - Rds(on) okolice 25mOhm w średnim zakresie rozładowania Li-Ion. Tak zerkając na zdjęcia, zastanawia mnie technika montażu krążka mosiężnego od minusowej sprężyny. Nosi ślady lutowia, jakby nakładano go od góry, brudnymi szczypcami podgrzewając spód. Moje "noł hał" jest takie, aby położyć go stroną stykową na szkle i grzejąc górną powierzchnię przykładać sprężynę - dużo czyściej to wygląda i łatwiej wycentrować całość. ;)
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

Krążek wygląda tak a nie inaczej bo swoje już przeszedl, to moja prywatna latarka i czesto jest polem różnych eksperymentów, a akurat ten krążek był kilka razy rozlutowywany ..stąd te ślady.

A moje noł hał :D ( nie wiem czemu ale mnie to cały czas bawi) jest takie że przytrzymuję go w małym imadełku i wtedy lutuję sprężynę do niego, a reszta jest tak jak Bocian piszesz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Bocian pisze:FET nie jest tragiczny - Rds(on) okolice 25mOhm w średnim zakresie rozładowania Li-Ion
No niby nie jest tragicznie ale to rząd wielkości więcej niż u mnie i co za tym idzie, ze względu na duży spadek napięcia część prądu idzie także AMCkami (o ile w spofcie są one włączone), bo sam nie zapewni odpowiednio mocnego "turbo".
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

ElSor pisze: część prądu idzie także AMCkami (o ile w spofcie są one włączone), bo sam nie zapewni odpowiednio mocnego "turbo".
Dokładnie tak jest to rozwiązane.
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Re: Convoy S2+ 3 x XP-L Turbo

Post autor: Agauy »

info pisze:Do tej konstrukcji można z powodzeniem wykorzystać diody w wersji HD, jednak wymaga to całkowitego oskalpowania diody z soczewki, lub częściowego ścięcia soczewki diody np żyletką, pomocna może być przy tym jakaś nakładka ustalająca wysokość ścinania soczewek. Niestety soczewki w wersji HD i optyka Carlo nie są ze sobą kompatybilne.
Jest jeszcze 3 sposób, działający z niektórymi optykami (10507 tak): delikatnie wepchnąć diodę do optyki:
http://budgetlightforum.com/comment/678 ... ent-678061
Gdzieś czytałem, o obawach, że przy wysokiej temperaturze jakiekolwiek siły boczne zerwą kopułkę (tak się to tłumaczy?). Jednakże greg wkłada 3*XP-L do swoich latarek i twierdzi, że jego sposób nie powoduje strat światła. Być może po prostu je wpycha.

DODANE:
Swoją drogą, XP-L2 wchodzi bez problemu.
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
grigorij00
Posty: 193
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: grigorij00 »

Według danych z PDF XP-L2 i XP- L HD mają te same wymiary, to jak to jest że jednym pasują do optyk 10507 a innym nie ? Może trafiają się nieoryginalne nie trzymające wymiarów optyki albo LED-y i dlatego te problemy, a może soczewki zależnie od kąta świecenia mają mniej lub więcej miejsca na diodę ?
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

Myślałem, że maksymalne wymiary są te same, ale inny jest np. promień krzywizny. Sprawdziłem - nie, wg. specyfikacji jest taki sam.
Choć widzę, że wszystkie wymiary są z tolerancją 0.13mm, więc być może mieszczą się w tej granicy, choć typowo są mniejsze?
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

Agauy,
Kolego, nie pasują te diody w żaden sposób bez ingerencji w optykę. Co z tego że je tam wciśniesz jak po krótkim czasie odklei Ci się soczewka z diody?
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

Ja tylko powtarzam coś, co widzę w kilku źródłach (zdaje mi się, że wcześniej widziałem jeszcze jakieś, ale na szybko nie potrafię znaleźć):
http://www.mtnelectronics.com/index.php ... uct_id=814
http://budgetlightforum.com/comment/112 ... nt-1127582
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
ODPOWIEDZ