Czy aby jakość przewodów i szybkość ładowania idą w parze ?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Czy aby jakość przewodów i szybkość ładowania idą w parze ?

Post autor: Dziubek »

Witajcie.
Nakupowałem trochę przewodów i robię ich testy. O ile wiadomo że jakość ma znaczenia i nie każdy przewód pociągnie ileś tam amperów do sprzętu, tak mam dylemat co z przewodami które ładują np. tablet jednym amperem, a on bez problemu może zadowalać się dwoma amperami. W miejsce tabletu możecie wstawić nawet dowolne inne urządzenie.
Pierwsza myśl to ich słaba jakość, jednak po podłączeniu sztucznego obciążenia na końcu takiego kabelka okazuje się że przesył 2 amperów nie sprawia mu problemu. I nie podłączyłem przewodu na minutę czy dwie, ale obciążałem go do godziny czasu. Pomijając ciepło, przewód śmiga. Wracam do tabletu i deja vu.
Skąd ten wynik ? Elektronika z urządzenia na końcu jakoś "decyduje" ile może kabel przesłać mocy ? Jeżeli tak, to jakim sposobem ?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Czy aby jakość przewodów i szybkość ładowania idą w parze ?

Post autor: ElSor »

Układ w telefonie może (i pewnie to robi) zmierzyć sobie napięcie z portu bez obciążenia i pod różnymi obciążeniami (dlatego często na miernikach widać wzrost prądu ładowania a czasem wzrost i spadek zaraz po podpięciu wtyczki) i ma ustalone, że np min napięcie pod obciążeniem nie może być 0,5V niższe i przy okazji nie niższe niż np 4,4V albo jakikolwiek inny algorytm typu 0,25V/1A ... Jak jest ok to idzie więcej a jak coś się nie zgadza to puszcza w siebie mniej. O QC itp nie ma co wspominać, bo tam już jest komunikacja z zasilaczem.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy aby jakość przewodów i szybkość ładowania idą w parze ?

Post autor: Dziubek »

Dzięki za sprostowanie.
QC aktualnie pomijam, jego będę ogarniać innym razem. Czyli wychodzi klasyczne testowanie kabelków na "żywym" organizmie. Sztuczne obciążenie to już tylko dodatek.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy aby jakość przewodów i szybkość ładowania idą w parze ?

Post autor: Browar »

Możesz zastosować miernik USB np Ruideng, opisywany na forum. On ma pomiar rezystancji przewodów USB. Zaprawdę powiadam Ci wywalisz większość kabli po takich pomiarach ;)
viewtopic.php?p=258070&sid=e1596d0dca3b ... 4810c1529c
pozdrav
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy aby jakość przewodów i szybkość ładowania idą w parze ?

Post autor: Dziubek »

Dzięki za info. Kupiłem go niedawno i widziałem jego opcje, ale chciałem poszukać zależności przy kabelkach aby w przyszłości łatwiej i szybciej zdiagnozować słabsze przewody.
Już 3/4 największego badziewia się pozbyłem, zostały nieliczne i te dodawane do różnych przedmiotów.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Czy aby jakość przewodów i szybkość ładowania idą w parze ?

Post autor: GanzConrad »

Dziubek pisze: poniedziałek 13 kwie 2020, 18:47 W miejsce tabletu możecie wstawić nawet dowolne inne urządzenie.
Nie do końca dowolne, ponieważ nie zmieniłeś ładowarki, a to od niej zależy prąd ładowania, a dokładnie od jej "oryginalności" i kompatybilności ze sprzętem który ładuje.
Producenci zabezpieczają się przed używaniem "nieoryginalnych" ładowarek, więc telefony oraz tablety rozpoznają ładowarkę po tym jakie napięcie występuje na pinach data+ i data-.
Jak telefon wykryje, że ładowarka nie jest oryginalna to ograniczy prąd ładowania nawet do zera i czasami może pokazywać info "wolne ładowanie".
Na dole masz tabelkę z opisem co i jak:
https://lygte-info.dk/info/usbPowerSupp ... %20UK.html
ODPOWIEDZ