OSLON SQUARE

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
SeAcabo
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 22 kwie 2010, 17:52
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

OSLON SQUARE

Post autor: SeAcabo »

Witajcie,

jako że wpadł mi w ręce sampel diody firmy OSRAM:

ObrazekObrazekObrazek

postanowiłem przedstawić Wam drobną wizję lokalną jaką udało mi się z jego udziałem przeprowadzić. Sampel testowany z pierwszym lepszym radiatorem od procka (socket A)

Obrazek

pomiary dokonane po stabilizacji strumienia świetlnego, w tym rozkład widmowy, CRI jak i parametry zasilania. Niestety bez pomiarów temperatury pracy (Tsp) :(

Na poniższych wynikach ładnie widać jak wraz ze wzrostem prądu sterującego (pośrednio temperatury pracy) zmienia się temperatura barwowa (równoległoboki zgodnie z ANSI C78.377). Co ciekawsze z reguły CRI diody nieznacznie rośnie wraz z nagrzewaniem się diody, a w tym wypadku maleje :D

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Niestety lepszych zdjęć nie jestem w stanie zrobić - nie dysponuję lepszym aparatem.

Edit 1 Bocian ale jesteś szybki - wkleiłem źle linki ale już poprawione :)

Obrazek

Edit 2 Pomiar temperatury został dokonany przy temperaturze otoczenia 22°C dla prądu 1.5A - więc myślę że można szacować że temperatura złącza wynosi ~70°C [przy mocy 4.85W i typowej rezystancji termicznej 3.8K/W ; max 76°C przy Rth max 5K/W ]
Ostatnio zmieniony wtorek 05 cze 2012, 13:12 przez SeAcabo, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Dzięki za info ale spraw może aby te miniaturki dały się jeszcze otwierać w jakimś czytelnym rozmiarze :)
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Cześć

Cieszę się, że powstał wątek o Square. Sam dostałem 1 sztukę i się trochę bawiłem ze sterownikami, które zgromadziłem do modowania Mini Maglite'a.

Chciałem się podzielić pozytywnym spostrzeżeniem, że światło ze square daje się ładniej i bardziej skupić w reflektorze od Minimaga niż światło z XP-G - co mnie bardzo cieszy, bo jak już uda mi się ją wcisnąć (a się uda, bo tak) to będzie pewno mój ulubiony Mini Mag (mod Led). :)

Przez ładniejsze skupienie rozumiem mniej jakiś śmieci w słupie światła, tzn. szczególnie na obrzeżach. Większego skupienia chyba nie muszę tłumaczyć :)

Przy okazji naiwne pytanie: Czy da się te diody gdzieś w detalu kupić? Czy jeszcze za wcześnie...

Pozdrawiam Kuba
Liro
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 07:08
Lokalizacja: Pólnoc

Post autor: Liro »

Oh, już 2 lata temu były te diody? Czemu tak cicho? okazały się lipne? Wygląda to jak niezła alternatywa do XPG2.
gorącego lata...
2010...
przystąpiłem do tego Forum...
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Liro, nie wiem, czemu nie są popularne, może są trudniej dostępne, ja na przykład nie wiem gdzie kupić, choć w sumie nie szukałem, może w tme (droga wysyłka...).

U mnie w Minimagu dalej się sprawdza, barwa ładniejsza niż z XP-G.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Liro
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 07:08
Lokalizacja: Pólnoc

Post autor: Liro »

Idą do mnie 3szt. z mousera, z jaśniejszego binu, już wkrótce wszystko się okaże :)
Juz raz było takie zamieszanie z rzekomo świetnym Samsungiem, okazało się że fatalne spektrum zielonkawe oraz odłażą pady na diodzie.
Te Osramy wymagają innych padów na płytce oraz w zasadzie innych soczewek z powodu pozycjonowania (są mniejsze), co na pewno dumnemu Osramowi utrudniło ich upowszechnienie ;)
gorącego lata...
2010...
przystąpiłem do tego Forum...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja oslony lutowałem na podkłady z XPG - wchodziły całkiem fajnie :)
ILPT
Liro
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 07:08
Lokalizacja: Pólnoc

Post autor: Liro »

Mi się te diody nie pozycjonują na padach do Cree, uciekają na wszystkie strony.

Właśnie dowiedziałem się że wchodzi nowa generacja tych Square, prąd do 1800mA :shock:
co oznacza jasność ok. 630lm

Oj będzie się działo :mrgreen:
gorącego lata...
2010...
przystąpiłem do tego Forum...
ODPOWIEDZ