Da się poprawić taką latareczkę?

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Da się poprawić taką latareczkę?

Post autor: lucky »

Mam taką małą poręczną latareczkę:
https://www.dropbox.com/sh/8kip4e6msz7118k/QPWa3ltwAM

Po tym jak poznałem troszczekę świat latarek dzięki temu Forum zacząłem się zastanawiać czy da się ją troszeczkę poprawić.

Lubię tą latareczkę bo jest malutka i solidna. Nawet uszczelnienia są na gwintach i podejrzewam, że lekkie zanużenie mogłaby wytrzymać. Jeżeli chodzi o upadki to nawet nielekkie wytrzymuje ;)
Już trochę lat ma i jest mocno porysowana ale się trzyma jak ruski czołg.

Latarka jak widać jest bardzo prostej budowy. Zwykła dioda, włącznik, żadnego sterownika, zasilanie to 3 baterie L44.
Miejsca jest mało więc raczej nie ma szans na bo zmieścić tam jakiś sterownik i/lub zmienić rodzaj zasilania ale może zmiana na inną diodę by mogła poprawić efekt?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Jeżeli coś zmienieniać to tylko diodę na najmocniejszą NICHIA-ę albo super fluxa z kilkoma strukturami ale ograniczeniem i tak są LR44, które nie są w stanie podać dużego prądu.
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lucky »

Tak podejrzewałem, że jeżeli coś da się poprawić to tylko diodę zmienić. Zasilania się nie zmieni bo raczej nie ma takiego, które byłoby lepsze i zajmowało tyle miejsca co 3xL44.

Możesz podać mi linka do tych diod?
Superflux jest dużo rodzai i nie wiem, które sprawdziłyby się najlepiej a Nichiae tylko 2.
O taką chodzi: http://allegro.pl/led-biala-1600mcd-nic ... 32603.html ?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Bardziej o http://www.led1.de/shop/nichia-led-5mm- ... gs-k1.html taką a z super fluxów to coś takiego http://allegro.pl/dioda-led-biala-super ... 84751.html tylko z mniejszym kątem świecenia i ew 4 lub 6 chipowe.
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lucky »

Ta pierwsza jest bardzo podobna do tej co w tej chwili siedzi. Czym się właściwie różni?

Napięcie pracy tej diody to 3-3.2V W latarce jest ok. 3.5V (3xL44 połączone szeregowo), to nie uszkodziłoby diody?

Taka ma mniejsyz kąt świecenia: http://allegro.pl/led-superflux-3mm-zie ... 31304.html ale i mniejszą soczewkę, lepsza będzie?

Muszę jeszcze zmierzyć szer. tej diody, żeby sprawdzić czy 5mm się zmieści.

Taka dioda Nichia jest do kupienia w Polsce?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ta, którą zalinkowałeś ma "imponującą" jasność 3500 mcd ;) czyli 1/10 tego, co oferuje Nichia.
Diody nichia od Twojej różnią się pewnie jakością, ilością generowanego światła i kątem świecenia.
Napięcie 3 LR44 to 4,5V (jak są nowe) ale jak pisałem nie są w stanie oddać dużego prądu ze względu na dużą rezystancję wewnętrzną z tego też względu nie uszkodzą LEDa. Dobra Nichia w Polsce to rarytas.
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lucky »

ElSor pisze:Napięcie 3 LR44 to 4,5V (jak są nowe) ale jak pisałem nie są w stanie oddać dużego prądu ze względu na dużą rezystancję wewnętrzną z tego też względu nie uszkodzą LEDa.
Oczywiście, 4.5V. Literówka się wkradła.
ElSor pisze:Dobra Nichia w Polsce to rarytas.
No właśnie zauważyłem. Ta Nichia byłaby najlepsza, zwłaszcza jeżeli wymiary ma podobne/identyczne a pewnie tak jest. Tylko, gdzie ja ją kupię? :roll:
mantech
Posty: 166
Rejestracja: czwartek 30 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mantech »

Cześć,

Kupiłem kiedyś kilka sztuk tych Nichia 500 gs od kolegi Sou z naszego forum(ogłaszał się w sklepiku).Napisz do niego PW może jeszcze ma kilka.

Pozdrawiam
Roman
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lucky »

mantech, dzięki za informacje. Poszło PW do sou. Ew. jak nikt nie będzie miał to sprawdzę jaki będzie koszt wysyłki z niemieckiego sklepu.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

0 ojro pocztą, bez ubezpieczenia i 12 ojro DHLem (10sztuk).
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lucky »

ElSor, Niezupełnie... Tzn. teoretycznie zero ale w praktyce jest Mindermengenzuschlag w wysokości 2.90 Euro zarówno dla 10 jak i 2 sztuk :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ja proponuję Ci zamówić więcej sztuk i sprzedać na forum po kosztach - znając życie chętni znajdą się szybko, bo każdy jest za leniwy na większy zakup a kilku sztuk nikomu się nie chce zamawiać, bo się nie opłaci. Załóż może wątek w giełdzie {grupowe zamówienie z LED1.DE} i zbadaj ile jest chętnych, wtedy DHLa może opłaci się wziąć i paczka będzie w kilka dni w domu.
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lucky »

ElSor, w sumie to może i niezły pomysł ale sou ma sprawdzić, a jeszcze ktoś się odezwał więc chyba nie będzie potrzeby :)
Barton_
Posty: 398
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 19:41
Lokalizacja: PKE

Post autor: Barton_ »

Walcząc o złotą łopatę odkopię temat sprzed 5 lat.
Pacjent ta mała latarka - reklamówka z 3 diodami. Załadowana była 3xLR44.
Czy można w to miejsce wrzucić 10180?
Wiecznie w drodze.
ODPOWIEDZ